Opóźnione dostawy nowych okien

Microsoft modyfikuje plany dotyczące wprowadzania nowych wersji Windows.

Microsoft modyfikuje plany dotyczące wprowadzania nowych wersji Windows.

Opóźnione dostawy nowych okien

Interfejs Longhorn - zrzut ekranowy pochodzący z wersji ALFA nieoficjalnie udostępniony w Internecie

Microsoft oficjalnie potwierdził, że kolejna wersja Windows, znana pod nazwą Longhorn, będzie oferowana tylko w wersji klienckiej. Trafi ona na rynek najwcześniej w połowie 2004 r. Planowane funkcje serwerowe zostaną wprowadzone dopiero w Windows Blackcomb, czyli w systemie, który pojawi się dopiero pod koniec 2005 r.

Zaburzenie kalendarza

Głównym uzasadnieniem zmian i przesunięć kalendarza pokazów premierowych jest opóźnienie wprowadzenia Windows .Net Server 2003, systemu operacyjnego dla serwerów, który pierwotnie miał się pojawić na rynku wraz z Windows XP. Termin premiery przesunięto najpierw o sześć miesięcy, a następnie - wskutek decyzji o pełnej weryfikacji kodu pod kątem zabezpieczeń tzw. Trustworthy Computing Initiative - nastąpiło kolejne opóźnienie. Według ostatnich doniesień Windows .Net Server 2003 będzie dostępny dopiero w I lub II kwartale przyszłego roku.

Wprowadzenie na rynek Windows Longhorn (wersji klienckiej i serwerowej), pierwotnie planowane na 2003 r., spowodowałoby spiętrzenie terminów wprowadzania nowych wersji i zaburzenie rytmu, w którym przedsiębiorstwa dokonują migracji do nowych wersji systemów operacyjnych.

Tajemniczy Blackcomb

Opóźnione dostawy nowych okien

Premiery systemów Windows

Zmiany kalendarza spowodowały, że perspektywa realizacji jednego z ważniejszych celów Microsoftu - jednoczesnego wprowadzania wersji klienckich i serwerowych Windows - oddala się. Miało to nastąpić już począwszy od Longhorn. Czy cel ten zostanie zrealizowany w momencie premiery Blackcomb, a więc dopiero za trzy lata? Obecnie wiadomo, że Blackcomb będzie systemem dla serwerów, trudno natomiast przewidzieć, czy równolegle pojawi się jego odpowiednik do komputerów osobistych.

Informacje o nowych funkcjach, które znajdą się w Blackcomb, są bardzo ogólnikowe. Oczekuje się, że system zostanie wyposażony w funkcje dynamicznego partycjonowania, wykorzystywane w dużych serwerach, oraz moduł obsługi usług katalogowych opartych na LDAP (stand-alone Lightweight Directory Access Protocol), których zabraknie w Windows .Net Server 2003. Niewykluczone że funkcje te będą wcześniej dostępne w postaci aktualizacji do .Net Server 2003.

Twierdza Longhorn

Znacznie więcej wiadomo o Longhorn. System we wrześniu br. wkroczył w etap wewnętrznych testów w Microsofcie (wersja alfa), a w Internecie pojawiły się nieoficjalnie kopie nowego interfejsu systemu.

W porównaniu z Windows XP Longhorn będzie zawierał zestaw istotnych ulepszeń, m.in. trójwymiarowy graficzny interfejs użytkownika, technologię zabezpieczeń Palladium, funkcje obsługi nagrywania płyt optycznych DVD, system plików WinFS (Windows Future Storage) oparty na mechanizmach bazy danych Yukon (SQL Server 2003). WinFS umożliwi jednolity dostęp i przeszukiwanie danych w różnego rodzaju plikach: dokumentach, arkuszach, listach elektronicznych, książkach adresowych itp.

Najbardziej interesującą nowością, ale jednocześnie wzbudzającą najwięcej kontrowersji, wydaje się Palladium - technologia umożliwiająca stworzenie bezpiecznego środowiska Windows, odpornego na ataki hakerów, wirusów, a także chroniącego przed nie autoryzowanym dostępem do plików. Korzystanie z Palladium będzie możliwe tylko w komputerach wyposażonych w specjalizowane układy (są one przygotowywane przez Intel i AMD). Będzie także wymagać odpowiednio przystosowanych aplikacji.

Podstawowe funkcje Palladium to identyfikacja użytkownika, automatyczne szyfrowanie danych i kontrola ich integralności, możliwość zaawansowanej kontroli poczty elektronicznej (blokowanie spamu, sprawdzanie, czy wysłana poczta dotarła do właściwych adresatów, tworzenie listów, które nie mogą być kopiowane lub przesyłane dalej, a także listów, które są dostępne w określonym czasie lub przez pewien okres, a następnie są automatycznie usuwane).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200