Jaki będzie Nowy Rok? - cz.1

Szefowie największych firm teleinformatycznych działających na polskim rynku odpowiadają na pytania redakcji ''NetWorld''.

Szefowie największych firm teleinformatycznych działających na polskim rynku odpowiadają na pytania redakcji 'NetWorld'.

  • Jakie technologie teleinformatyczne będą najważniejsze i dlaczego?

  • Które segmenty rynku będą się rozwijać?

  • Czy (i w którym kwartale) nastąpi poprawa koniunktury w branży?

  • Jaka jest recepta firmy na przetrwanie w ciężkich czasach?

    Artur Borowski, dyrektor 3Com na Polskę i kraje bałtyckie

    Jaki będzie Nowy Rok? - cz.1
    Na pewno będzie się rozwijała telefonia IP, która będzie wykorzystana jako swoista "trampolina" do sprzedaży zaawansowanych rozwiązań sieciowych. Natomiast przyszłość sieci LAN to przełączniki. Przyszłość to również bezpieczeństwo sieci komputerowych. Sądzę, że 2003 rok to będzie czas wdrożeń zaawansowanych systemów bezpieczeństwa. Tegoroczna zmiana regulacji prawnych dotyczących wykorzystywania określonych częstotliwości radiowych przyniosła także długo oczekiwany wzrost zainteresowania sieciami bezprzewodowymi.

    Wielkie nadzieje rynku IT związane są z sektorem publicznym, głównie ze względu na integrację europejską. Z podobnych przyczyn należy się spodziewać inwestycji w sektorze energetycznym. Dużą szansą jest również rozwój polskich uczelni wyższych. Do tego dochodzi jeszcze rozrost małych rodzimych przedsiębiorstw oraz rynku SOHO.

    Czas dekoniunktury jest sprawdzianem dojrzałości. Naturalna selekcja, która następuje, sprawi, że najlepsze firmy nie tylko zostaną na rynku, ale prawdopodobnie umocnią swoją pozycję.

    Georges Kuta, prezes i dyrektor generalny Alcatel Polska

    Jaki będzie Nowy Rok? - cz.1
    Segmentem, który będzie się rozwijał najszybciej, będą usługi. Zapotrzebowanie na usługi szerokopasmowe - szybki dostęp do Internetu, szybką transmisję danych, wideo - stale wzrasta. Z tego względu przyszłość należy do technologii ADSL. W przyszłości sieci transmisji danych staną się podstawowym źródłem dochodów operatorów. Równie istotne będą rozwiązania Wireless LAN czy radiodostęp IP.

    Dobre perspektywy rozwoju mają technologie umożliwiające świadczenie usług wartości dodanej, np. budowę sieci SAN, m-commerce czy usługi lokalizacyjne.

    Sporo nowych możliwości przyniesie pełna liberalizacja polskiego rynku telekomunikacyjnego. Nie spodziewamy się spektakularnych inwestycji w infrastrukturę, raczej, tak jak wspominałem wcześniej, oczekujemy dynamicznego rozwoju rynku usług na bazie sprzętu już zainstalowanego u operatorów.

    Robert Kogut, dyrektor polskiego oddziału Allied Telesyn

    Jaki będzie Nowy Rok? - cz.1
    Stale rosnącym zainteresowaniem cieszą się technologie bezprzewodowe. Należy także wspomnieć o rynku telefonii komórkowej, gdzie technologia 3G ma dużą szansę wpłynąć na wzrost liczby abonentów. Będzie się też rozwijać rynek telefonii stacjonarnej.

    To, co się dzieje w branży teleinformatycznej, pozwala mieć nadzieję, że już w przyszłym roku operatorzy rozpoczną kolejne inwestycje. Moment, gdy to nastąpi, może mieć bardzo duży wpływ na poprawę ogólnej koniunktury.

    Na ożywienie sytuacji ma wpływ wiele różnych czynników i trudno jest w tej chwili przewidzieć, kiedy to nastąpi. Moim zdaniem, pewne ruchy będą miały miejsce już w przyszłym roku, choć nie spodziewałbym się zdecydowanych zmian przed trzecim kwartałem.

    Uniwersalna recepta na przetrwanie nie istnieje. Duże firmy ograniczają swoje wydatki przez redukcję zatrudnienia, mniejsze szukają oszczędności przez ograniczanie kosztów działalności, jeszcze inne inwestują.

  • W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

    TOP 200