Zjednoczenie bez utraty tożsamości

Na unifikacji Linuxa wokół inicjatywy UnitedLinux zyskają przede wszystkim producenci sprzętu i aplikacji.

Na unifikacji Linuxa wokół inicjatywy UnitedLinux zyskają przede wszystkim producenci sprzętu i aplikacji.

Zjednoczenie bez utraty tożsamości

Systemowe ograniczenia UnitedLinux

Za rynkową premierę "zjednoczonego Linuxa" przyjęto wprowadzenie przez dwie z czterech firm, które utworzyły organizację UnitedLinux, nowych wersji pakietów linuxowych - SCO Linux 4.0 i SuSE Enterprise Server 8. Do tej organizacji należą także Turbolinux i Connectix. Mimo że UnitedLinux ma charakter otwarty, do inicjatywy jednoczenia Linuxa nie przystąpiły: lider rynku Red Hat, a także Mandrake Software i kilka innych znanych firm, które nadal wolą oferować własne odmiany systemu. Szacuje się, że obecnie istnieje co najmniej 168 odmian (tzw. dystrybucji) Linuxa.

Nadal po swojemu

W sprzedaży nie ma pakietu o nazwie UnitedLinux. Dostępne są natomiast systemy Linux oferowane pod markami firm wyposażone w jednolity zestaw modułów UnitedLinux i oznaczone logo Powered by UnitedLinux.

Każdy z pakietów zawiera inny zestaw dodatkowych aplikacji. Dotyczy to przede wszystkim oprogramowania związanego z zarządzaniem. Na przykład odmiana Turbolinux będzie zawierać moduł PowerCockpit, a SCO - oprogramowanie Volution.

UnitedLinux jest zresztą dość ubogo wyposażony w funkcje zarządzania. W jego skład wchodzi tylko bardzo ograniczony zestaw programów dla administratorów, m.in. uproszczona wersja modułu SuSE YaST2 umożliwiająca zmianę ustawień sprzętowych, edycję parametrów związanych z uprawnieniami użytkowników i oprogramowaniem aplikacyjnym.

System przewidywalny

Inicjatywa UnitedLinux miała na celu zwiększenie atrakcyjności systemu Linux dla odbiorców korporacyjnych, o czym świadczy fakt, że zaprezentowane przez SuSE i SCO odmiany są pakietami serwerowymi. Nie brak jednak głosów, że podjęta przez cztery firmy próba ujednolicenia Linuxa tak naprawdę nie ma znaczenia dla większości użytkowników i nie przełoży się bezpośrednio na walory użytkowe.

Inicjatywa jest natomiast niezmiernie ważna dla producentów sprzętu i oprogramowania biznesowego, którym na rynku linuxowym przybył poważny partner. Nie bez znaczenia jest także to, że firmy informatyczne, projektując swoje komputery lub aplikacje, mogą teraz ograniczyć się tylko do dwóch wersji Linuxa, np. Red Hat i UnitedLinux, na które przypada prawie 3/4 rynku.

Użytkowników powinno natomiast ucieszyć to, że UnitedLinux ma być systemem podlegającym przewidywalnym zmianom. Kolejne jego wersje mają się pojawiać nie częściej niż co 12 miesięcy (nie dotyczy to oczywiście rutynowych poprawek), a wsparcie techniczne dla każdej edycji jest gwarantowane przez co najmniej rok od pojawienia się na rynku nowego pakietu.

UnitedLinux

Podstawowe moduły serwerowej wersji UnitedLinux*

  • Serwery autentykacji: Ypserv 2.5, OpenLDAP 2.1.4, Heimdal 0.4e

  • Serwery baz danych: MySQL 3.23.52, Postgresql 7.2.2

  • Serwery DHCP, DNS i Time: DHCP 3.0.1, BIND 9.1.3, Xntp 4.1.1

  • Serwery plików i drukowania: NFS 2/3, Samba 2.2.5, Marsnw 0.99.pl20, Netatalk 1.5.3.1, CUPS 1.1.15

  • Serwery FTP: Pure-ftpd 1.0.12, Vsftpd 1.1.0, Tftp 0.29

  • Serwery pocztowe: Sendmail 8.12.6, Postfix 1.1.11, Imap 2001a, Inn 2.3.2

  • Serwer proxy: Squid 2.4.STABLE7

  • Serwer VPN: FreeS/WAN 1.98_0.9.14

  • Serwery WWW: Apache 1.3.26, Tomcat 4.0.4, PHP 4.2.2

  • Narzędzia analityczne i zabezpieczenia: Logsurfer, Nagios, Nessus, Nmap, Saint, Snort, Tripwire, Webalizer

  • Interfejsy graficzne: KDE3, GNOME2, twm.
* - rdzeń oparty na wersji 2.4.19 i glibc 2.2.5

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200