Szybkość dyskowa w cenie taśmowej

Technologie dyskowe znane ze świata komputerów biurkowych torują sobie drogę ku centrom danych. Macierze dyskowe ATA oferują przepustowość na poziomie gigabitów.

Technologie dyskowe znane ze świata komputerów biurkowych torują sobie drogę ku centrom danych. Macierze dyskowe ATA oferują przepustowość na poziomie gigabitów.

Pod koniec października br. firma StorageTek, jeden z czołowych producentów systemów pamięci, wprowadziła na rynek swoją pierwszą macierz zbudowaną z dysków ATA. BladeStore B150 to produkt, który daje początek całkiem nowej linii. Kolejne urządzenia będą systematycznie wprowadzane na rynek w przyszłym roku. Nieco wcześniej macierze wykorzystujące dyski ATA, trzy-, a nawet czterokrotnie tańsze od napędów SCSI, zostały wprowadzone na rynek m.in. przez firmy Network Appliance, EMC, IBM i Unisys. W ciągu kilku miesięcy na rynku systemów archiwizacyjnych typu disk-to-disk zrobiło się bardzo tłoczno. Według szacunków wartość tego rynku wyniesie w 2005 r. aż 4,6 mld USD.

Wolno, ale tanio

ATA, czyli Advanced Technology Attachment, to interfejs umożliwiający podłączenie napędów dyskowych do szyny systemowej komputera. Standard ten, szeroko wykorzystywany w komputerach osobistych, do niedawna nie spełniał wymogów "korporacyjnych".

Konstrukcja dysków ATA nie pozwala na pracę z takim obciążeniem, dla jakich zaprojektowano zaawansowane dyski SCSI i Fibre Channel. Dyski ATA działają znacznie wolniej: 5400 i 7400 obr./min to ponaddwukrotnie mniej niż 15 tys. obrotów w przypadku SCSI. Macierz D280 StorageTek wykorzystująca dyski Fibre Channel może wykonać 160 tys. operacji I/O na sekundę. Macierz ATA BladeStore tego samego producenta wykonuje w tym czasie zaledwie 20 tys. operacji.

Nie sposób jednak nie dostrzegać postępu w dziedzinie systemów ATA. Wzrasta ich niezawodność, ciągłym udoskonaleniom podlega obsługa funkcji. W drugiej połowie przyszłego roku pojawią się napędy zgodne z nową wersją standardu ATA o przepustowości 150 MB/s (obecnie wynosi ona tylko 100 MB/s). W niedalekiej przyszłości przepustowość ATA ma wzrosnąć do 600 MB/s.

Największą zaletą technologii opartej na ATA jest cena. W cenie jednego dysku SCSI można kupić trzy lub cztery dyski ATA. Według wyliczeń podawanych przez producentów systemów pamięci 1 MB danych macierzy wyposażonej w tanie dyski kosztuje 1-2 centów, podczas gdy w przypadku dysków SCSI 3-5 centów czy nawet 7-15 centów w przypadku technologii Fibre Channel.

Archiwum lub poczekalnia

Skojarzenie tych faktów z wadami konwencjonalnego podejścia do backupu danych - bezpośrednio z podstawowych (primary storage) pamięci masowych na taśmy magnetyczne - oraz obserwacją, że przeciętnie 75% archiwizowanych danych nie jest już nigdy modyfikowane, skłoniło producentów do opracowania rozwiązań pośrednich pomiędzy napędami taśmowymi a macierzami SCSI i Fibre Channel. Wykorzystanie w macierzach tanich i względnie niezawodnych dysków ATA, a przy tym o wiele szybszych od taśm magnetycznych i dysków optycznych pozwoliło na zmodyfikowanie dotychczasowego paradygmatu backupu.

Macierze z dyskami ATA mogą być wykorzystywane do backupu typu disk-to-disk. Eliminuje to konieczność wykonywania kopii zapasowych poza szczytem obliczeniowym, ponieważ ich użycie nie wpływa tak na wydajność urządzeń podstawowych (primary storage), jak w przypadku napędów taśmowych. Dysk zapewnia szybszy dostęp do zarchiwizowanych danych. Najszybsze rozwiązania taśmowe oferują średni czas dostępu rzędu 10 sekund, pod warunkiem że taśma znajduje się w napędzie. Systemy oparte na ATA mogą stanowić swego rodzaju "poczekalnię" dla danych, z której później są one przenoszone na taśmy.

Według producentów rozwiązań zbudowanych z wykorzystaniem dysków ATA znajdują one zastosowanie tam, gdzie jest realizowany sekwencyjny odczyt i zapis dużych bloków danych, np. zdjęć rentgenowskich, zeskanowanych obrazów czy plików multimedialnych, które rzadko bywają później modyfikowane. Gdy dane muszą być bardzo szybko odczytane i zapisane, nadal niezastąpione są dyski SCSI i Fibre Channel.

Prezentujemy nowości liczących się na rynku producentów systemów pamięci masowych, w których skład wchodzą dyski ATA.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200