Systemy MRP II/ERP

Po raz kolejny redakcja Computerworld, tym razem we współpracy z CXO Magazynem Kadry Zarządzającej, przygotowała opracowanie pokazujące zintegrowane systemy informatyczne MRP II/ERP dostępne na rynku polskim.

Po raz kolejny redakcja Computerworld, tym razem we współpracy z CXO Magazynem Kadry Zarządzającej, przygotowała opracowanie pokazujące zintegrowane systemy informatyczne MRP II/ERP dostępne na rynku polskim.

Zasady prezentacji

W raporcie znalazły się te pakiety, które ich dostawcy zechcieli poddać naszej redakcyjnej weryfikacji oraz audytowi dokonanemu przez Ludwika Maciejca, niezależnego konsultanta, autora koncepcji prezentacji systemów na potrzeby tego raportu. Celem audytu było sprawdzenie zgodności podawanej przez dostawcę funkcjonalności ze stanem faktycznym.

Zamieściliśmy systemy zagraniczne, w pełni spolonizowane lub takie, których polonizacja jest na ukończeniu, oraz systemy polskich producentów.

Informacje zawarte w prezentacji systemów są przeznaczone dla kadry kierowniczej przedsiębiorstw produkcyjnych i dystrybucyjnych. Charakterystyki poszczególnych pakietów nie obejmują całości zawartych w nich funkcji, lecz mają jedynie taki ich zestaw, który umożliwia menedżerom dokonanie wstępnego wyboru systemów zdolnych do obsługi ich przedsiębiorstw. Wybór konkretnego systemu wymaga oczywiście dalszych prac weryfikujących przydatność danego pakietu.

Zawartość

W zestawieniu znajdują się tylko te zintegrowane systemy informatyczne, wspomagające zarządzanie przedsiębiorstwem produkcyjnym i dystrybucyjnych, które są zgodne ze standardem MRP i obejmują co najmniej MRP pracujące w zamkniętej pętli. Powinny obsługiwać przynajmniej sprzedaż, tworzenie i obsługę portfela zamówień, planowanie ogólne, planowanie obciążeń zasobów krytycznych, planowanie potrzeb materiałowych, zlecenia produkcyjne, ewidencje obrotu towarowego i zakupy. Oprogramowanie obsługujące sferę produkcji nie kwalifikowało się do raportu. W tegorocznym wydaniu raportu specyfikację rozszerzono - w stosunku do poprzednich lat - o pytania dotyczące wsparcia zarządzania strategicznego, a więc zagadnienia z dziedziny analiz i raportowania Business Intelligence, a także obsługi e-biznesu i funkcjonalności wymaganej od CRM.

Układ tabeli

Prezentację systemów przedstawiono w tabeli w trzech częściach: Przeznaczenie, Dane ogólne, Dane szczegółowe.

Pierwsze zestawienie pozwala na ogólną orientację w przeznaczeniu oprogramowania do poszczególnych typów produkcji, dla przedsiębiorstw o różnej wielkości i różnej strukturze organizacyjnej. Wyszczególniono także branże, do których dane oprogramowanie jest przystosowane. Trzeba jednak pamiętać, że każde przedsiębiorstwo ma procesy specyficzne, często są one krytyczne dla jego funkcjonowania, i to właśnie one powinny stanowić punkt wyjścia do analizy przydatności danego oprogramowania dla tej firmy. Zbyt daleko idąca ingerencja w oprogramowanie, mająca na celu jego przystosowanie do własnych procesów, bywa przyczyną większości nieudanych wdrożeń.

W tabeli Dane ogólne przedstawiono podstawowe dane techniczne o oprogramowaniu i ogólną listę obsługiwanych funkcji. Ich rozwinięcie znajduje się w tabeli Dane szczegółowe. Informacje częściowo więc powtarzają się, ale zamysłem autorów prezentacji było ułatwienie menedżerom wyboru lub odrzucenia oprogramowania na jak najwyższym poziomie ogólności analizy. Jeśli z Danych ogólnych systemu wynika, że nie ma w nim poszukiwanej funkcjonalności, to nie ma sensu dalsze śledzenie jego charakterystyki. Jeśli natomiast poszukiwana funkcjonalność jest, to w Danych szczegółowych można uzyskać potwierdzenie zasadności swojego zainteresowania danym pakietem albo go odrzucić, jeśli rozwinięcie okaże się nie satysfakcjonujące.

Informacje w tabeli dotyczą obsługi przez dany pakiet poszczególnych obszarów przedsiębiorstwa. Nazwy modułów są umowne, ponieważ każdy dostawca stosuje własne nazewnictwo i własny podział modułów. Zaproponowane w raporcie ujęcie pozwala na porównywanie funkcjonalności pakietów.

Iwona D. Bartczak, redaktor naczelny CXO Magazynu Kadry Zarządzającej

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200