Zarządzanie zmienia wszystko

Nowa strategia HP w dziedzinie oprogramowania zakłada zarządzanie nie tylko infrastrukturą, ale także usługami i procesami biznesowymi.

Nowa strategia HP w dziedzinie oprogramowania zakłada zarządzanie nie tylko infrastrukturą, ale także usługami i procesami biznesowymi.

Konferencja Hewlett-Packarda poświęcona strategii firmy dotyczącej oprogramowania nie przyniosła zaskakujących nowości jeśli chodzi o produkty. Bardziej interesujące okazały się przedstawione przez HP założenia nowej strategii biznesowej opartej na idei przetwarzania na żądanie - utility computing i wirtualizacji zasobów.

Infrastruktura w służbie procesów

Zarządzanie zmienia wszystko

Cennik usług typu utility computing dla serwerów HP

Po połączeniu z Compaq Computer, HP na nowo pogrupował swoje produkty programowe. Narzędzia do zarządzania infrastrukturą informatyczną, m.in. serwerami, sieciami, aplikacjami, weszły w skład grupy HP OpenView. W tej grupie znalazły się także przejęte od Compaqa rozwiązania do wirtualizacji, obecnie określane nazwą HP Utility Data Center (UDC). Druga grupa - HP OpenCall - to oprogramowanie dedykowane dla operatorów telekomunikacyjnych.

W jej skład wchodzą m.in. rozwiązania do mediacji i billingu oraz narzędzia do definiowania i zarządzania usługami.

W dziedzinie produktów przedstawiona w Lizbonie Adaptive Management Platform (AMP) jest - przynajmniej na razie - nowym określeniem istniejących produktów i metod sprzedaży. W dłuższej perspektywie AMP jest obietnicą rozwoju funkcjonalnego produktów, zwłaszcza HP OpenView, w kierunku zarządzania nie tylko konfiguracją i dostępnością infrastruktury stricte technicznej, lecz także aplikacji, usług (w tym Web Services), a nawet procesów biznesowych.

HP zamierza realizować swoją wizję, rozszerzając współpracę z kolejnymi producentami aplikacji (obecnie ma ok. 500 partnerów na całym świecie). Efektem tych wysiłków, które w ciągu najbliższych 12-18 miesięcy powinny przybrać na intensywności, jest pozyskanie jak najbogatszego zestawu aplikacji, udostępniających dane o parametrach swojej pracy za pośrednictwem HP OpenView.

Aby przyspieszyć proces integracji, HP wydał - mający na razie status technology preview - pakiet SDK o nazwie HP OpenView Web Services Management Engine (WSME). Za jego pomocą programiści tworzący usługi Web (zarówno z wykorzystaniem J2EE, jak i .Net) mają zyskać możliwość wzbogacania ich o zawarte w HP OpenView mechanizmy weryfikacji tożsamości oraz kontroli dostępu użytkowników i obiektów do zasobów, definiowania brzegowych parametrów wydajności, a także eksport parametrów usług Web do innych środowisk.

Uzupełnieniem pakietu WSME jest zestaw wtyczek HP OpenView Smart Plug-Ins, umożliwiający zarządzanie i monitorowanie usług serwerów SOAP (w tym Apache Axis), UDDI i serwerów aplikacji (BEA WebLogic, IBM WebSphere, Microsoft .Net Enterprise i Sun ONE). HP udostępnił ponadto nową, opartą na Windows konsolę umożliwiającą jednoczesne zarządzanie następującymi środowiskami: Insight Manager, Active Directory, Exchange, Windows .Net Server 2003 i Citrix MetaFrame.

Wykorzystaj to, co masz

Hasło Adaptive Management Platform ma także inne znaczenie. Według HP klucz do sukcesu rynkowego tkwi w takiej współpracy z klientami, która pozwoli im dostosować koszty informatyki do zmieniających się warunków rynkowych. To z kolei ma być możliwe dzięki wprowadzeniu w życie idei przetwarzania na żądanie - utility computing, a to ze względu na lepsze wykorzystanie infrastruktury wynikające z wirtualizacji zasobów.

W dziedzinie przetwarzania na żądanie HP przewiduje co najmniej dwa modele biznesowe. Pierwszy z nich to umowa typu "moc na żądanie", zwane w HP iCOD - Instant Capacity on Demand, przewidująca uaktywnianie nie używanych dotychczas, lecz istniejących w systemie zasobów: procesorów, pamięci, urządzeń I/O, pasma sieciowego, zasobów pamięci masowych itp. Uaktywnienie tych zasobów jest równoznaczne z decyzją o ich zakupie. W Polsce model ten nie przyjął się ze względu na problemy z naliczaniem cła za "nadmiarowe" procesory.

Drugi model przypomina sposób, w jaki IBM od lat sprzedaje komputery mainframe: firma płaci część ceny z góry (50% dla serwerów Superdome i 75% w przypadku serwerów z procesorami 32-bitowymi), pozostała część podlega wycenie w zależności od wykorzystanej mocy obliczeniowej, pasma itp. Według Nicka van der Zweepa, dyrektora działu rozwiązań infrastrukturalnych w HP, do tej pory firma podpisała kilkanaście tysięcy tego rodzaju umów na całym świecie. Większość dotyczyła dużych serwerów RISC (cennik usług on demand dla serwerów HP w tabelce).

Obniżanie kosztów informatyki ma też - wg HP - wynikać z lepszego wykorzystania zasobów sprzętowych zainstalowanych w centrach danych za sprawą wirtualizacji jego zasobów. Jak twierdzą przedstawiciele HP, w typowym centrum danych infrastruktura jest nieefektywnie wykorzystywana. Przykładowo, serwery obsługujące transakcje działają głównie w dzień, w nocy zaś ich obciążenie jest minimalne. Odwrotnie wygląda sytuacja z serwerami analitycznymi. Obniżenie kosztów ma polegać na wykorzystaniu tych samych serwerów do jednego rodzaju zadań w ciągu dnia, a innych zadań w nocy. Binaria aplikacji i dane konfiguracyjne mają być przechowywane i zarządzane przez oprogramowanie wirtualizacyjne HP Utility Data Center (UDC). Według HP zastosowanie wirtualizacji może doprowadzić do zwiększenia efektywności wykorzystania infrastruktury z przeciętnie 30 do ponad 70%, co ograniczy zapotrzebowanie na nowy sprzęt.

Nowości produktowe HP

Największą z przedstawionych na konferencji nowości produktowych jest kolejna wersja oprogramowania do zarządzania środowiskiem sieciowym - HP OpenView Network Node Manager 6.4 i towarzyszącego mu produktu Network Node Manager Extended Topology 2.0. Ich dotychczasowe funkcje diagnostyczne rozszerzono o możliwość przewidywania potencjalnych problemów. Dodano też obsługę IPv6.

HP poinformował także o wprowadzeniu nowych wersji kilku innych produktów z serii OpenView. W pakiecie Performance Agent 4.0 pojawiła się możliwość bezpiecznej komunikacji serwisu z agentami i wsparcie dla systemu Linux. Nową wersję Service Information Portal 3.1 zintegrowano z pakietem Operations for Windows i Performance Insight. Nowością w pakiecie Service Activator 3.5 jest obsługa zdarzeń związanych z pamięciami masowymi, konfiguracją adresów IP i wirtualnymi podsieciami VLAN, a także Microsoft Exchange, bazą MySQL.

Oprócz tego nowe wersje następujących narzędzi: TeMIP, HP OpenView Internet Usage Manager i OpenView Operations mogą działać na platformie Solaris z oprogramowaniem klastrowym Sun Cluster 3.0.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200