Micrografx Designer 4.02 PL

Pakiet Designer jest profesjonalnym programem do opracowywania grafiki, przeznaczonym do zastosowań DTP oraz tworzenia dokumentacji technicznej lub prostych projektów.

Pakiet Designer jest profesjonalnym programem do opracowywania grafiki, przeznaczonym do zastosowań DTP oraz tworzenia dokumentacji technicznej lub prostych projektów.

W wersji TE (Technical Edition) jest wykorzystywany głównie przez architektów, inżynierów i twórców ilustracji technicznych. Pewną zawiłością polityki rynkowej firmy Micrografx jest jednoczesna obecność na rynku różnych wersji pakietu: Designer 4.0a (polska wersja - 4.01 PL) oraz 4.1 TE. Najnowszy spolonizowany pakiet to Designer 4.02 PL. Program służy profesjonalnemu opracowywaniu grafiki w zastosowaniach DTP. Wersja TE jest mniejszym, szybciej pracującym programem pozbawionym niektórych funkcji, takich jak np. separacja kolorów czy tworzenie rysunków trójwymiarowych.

Micrografx kieruje swoją ofertę przede wszystkim do użytkowników tworzących ilustracje techniczne. W szczególności firma dba o wyposażenie kolejnych wersji w funkcje pozwalające na wymianę zbiorów z programami typu CAD bez utraty informacji. Obecnie rysunki np. w formacie AutoCAD DXF mogą być w 100% importowane do Designera TE, który umożliwia też operację odwrotną - eksport zbiorów do programów CAD.

Dziś przedstawiamy najnowszą, właśnie wchodzącą na rynek, polską wersję Designer 4.02 PL. Pakiet zawiera m.in. 125 odmian pisma z polskimi znakami diakrytycznymi oraz filtr importowy dla PageMakera. Informacje na temat możliwości programu pochodzą z firmy Micrografx Polska.

Środowisko pracy

Designer pozwala na dopasowywanie środowiska do potrzeb użytkownika. Możliwe jest określenie dokumentu o formacie do 100 000x100 000 cm z podziałem na strony. Budowanie środowiska obejmuje m.in. tworzenie własnych palet kolorów, wzorców, bibliotek Clip-artów, wypełnień (wektorowych, rastrowych i kreskowań), listwy z narzędziami, liczby kroków cofnij, funkcji prawego klawisza myszy. Wszystkie parametry można zapisać w pliku i wykorzystywać w innych dokumentach.

Projektowanie i edycja obiektów

Program ma bogaty zestaw narzędzi rysunkowych. Pozwala m. in. na rysowanie linii prostych (w tym równoległych/stycznych i prostopadłych) krzywych 2. stopnia, krzywych Beziera, łuków eliptycznych, prostokątów, równoległoboków, wielokątów foremnych, gwiazd oraz elips, okręgów i wycinków koła. Designer umożliwia uprzestrzennianie figury płaskiej poprzez wyciągnięcie bądź obrót wokół zadanej osi. Tak powstałą figurę można obracać w przestrzeni XYZ. Łatwa jest również ręczna lub numeryczna manipulacja obiektami. W tym drugim wypadku można zdefiniować ciąg transformacji (np. skopiowanie 7 razy z obrotem o 12 stopni i przeskalowaniem każdego obiektu do 80% poprzedniego) oraz stosować je do różnych obiektów.

Obsługa tekstów

W Designerze mogą być tworzone dwa typy tekstu: dowolny i blokowy, zależnie od trybu pracy. Tekst dowolny jest traktowany jak grafika łącznie z możliwościami uprzestrzenniania i umieszczania na krzywych. Tekst blokowy może być wlewany w dowolne kształty. Ponadto w tekście blokowym dostępne są wszystkie podstawowe funkcje edycji dokumentów, takie jak: regulacja stopnia pisma, odstępów miedzyakapitowych, międzywierszowych, miedzywyrazowych i międzyliterowych, wcięcia, tabulatory (łącznie z tabulatorem ze znakiem wypełniającym). Tekst w bloku może być wyrównywany do prawej lub lewej oraz górnej lub dolnej krawędzi ramki. Może być też środkowany pionowo lub poziomo oraz justowany zgodnie z formatem lub (co jest rzadkością w programach graficznych) wysokością ramki. Funkcja przelewania tekstu między ramkami pozwala na wykonanie składu wielołamowego.

Obsługa koloru

Kolory w Designerze można dowolnie definiować budując własne palety. Do palet można dołączać kolory utworzone w standardach RGB, CMYK, HLS oraz pochodzące z jednego z predefiniowanych systemów koloru takich jak: Pantone (Spot i Process), Trumatch i Focoltone. Ciekawą opcją jest możliwość sortowania kolorów wg dowolnej składowej chromatycznej. Kolory dodatkowe mogą pochodzić jedynie z predefiniowanych systemów kolorów. Przejścia irysowe mogą zawierać dowolną liczbę kolorów pośrednich.

Import i eksport

Wszystkie podstawowe formaty graficzne (wektorowe i rastrowe) m.in. AI, BMP, CDR, CGM, DRW, DXF, GIF, HPGL, JPEG, PICT, PCX, RTF, TGA, TIFF, TXT, WMF i WPG.

Edycja map bitowych

Designer (podobnie jak FreeHand i Illustrator) zakłada wykorzystywanie profesjonalnego programu do obróbki zdjęć.

Może nim być np. Picture Publisher (można go zdefiniować jako wewnętrzny edytor map bitowych). Funkcje bezpośrednio realizowane przez Designera ograniczają się do nadania koloru, trasowania i kadrowania obrazu.

Szybkość pracy

Designer jest relatywnie wolny dla małej liczby obiektów i relatywnie szybki dla dużej. Wyraźnie pogarsza się szybkość w wypadku tworzenia dużych obiektów trójwymiarowych oraz stosowaniu dużych obrazów rastrowych. Na względnie dużą szybkość pracy programu wpływ ma bogaty zestaw narzędzi umożliwiający wykonanie grafiki w niewielkiej liczbie kroków.

Wyjście

Zgodność drukowanych kolorów z obrazem na monitorze zależy od skalibrowania urządzenia wyjściowego. Dla "bardziej ambitnych" prac lepiej jest posłużyć się atlasem barwnym i predefiniowanymi kolorami.

Dokumentacja

Designer ma polską wersję i dokumentację. Jest ona przejrzysta i pozwala stosunkowo łatwo opanować podstawowe techniki pracy z programem. Bezpośrednia pomoc zawiera wszystkie najpotrzebniejsze informacje.

Pakiet jest oferowany wraz z polskim podręcznikiem, polskimi fontami o wysokiej jakości i bezpośrednim filtrem importowym do PageMakera 5.0 (również polskiego). Użytkownicy programu mają zapewnione polskie, firmowe wsparcie techniczne. Program powoli obrasta również w polskie oprogramowanie towarzyszące, np. program MGX. Separator krakowskiej firmy HSH pozwala na wierne dopasowanie rozbarwień do stosowanych w Polsce farb, szczególnie dla dużych obrazów rastrowych. Bez podobnych "protez", ze względu na różnice standardów, amerykańskie programy nie zawsze najlepiej sprawdzają się na rynku polskim.

Designer dostępny jest w sieci dyst rybutorów produktów Micrografx w Polsce: JTT, TH`System (d. MSP), Unicorn i Wimal. Cena pakietu wynosi 1264 zł (12,64 mln starych zł) + VAT.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200