WorkGroup - nowe narzędzie do pracy w grupach

IBM zamierza udostępnić użytkownikom nowe środowisko przetwarzania danych do pracy grupowej, w ramach którego znajdzie się ok. 20 już eksploatowanych oraz całkiem nowych programów użytkowych.

IBM zamierza udostępnić użytkownikom nowe środowisko przetwarzania danych do pracy grupowej, w ramach którego znajdzie się ok. 20 już eksploatowanych oraz całkiem nowych programów użytkowych.

Produkt ten będzie integrować wiele aplikacji, takich jak programy do współpracy z bazami danych, pakiety zarządzające sieciami komputerowymi, programy do wymiany informacji i danych w ramach grupy roboczej czy programy obsługi poczty E-mail. Komplet pakietów sprzedawany będzie pod nazwą WorkGroup, a elementem integrującym je będzie wspólny interfejs graficzny. Przy projektowaniu produktu IBM posłużył się trzema podstawowymi elementami: systemem rozpowszechniania komunikatów UltiMail, programem MQSeries obsługującym ten system i systemem obsługi baz danych formatu DB2.2.

Firma zakończyła już prace nad nową wersją pakietu UltiMail, którego część instalowana na serwerach przechodzi obecnie fazę beta testowania. W ramach UltiMail klient ma do dyspozycji aplikacje, takie jak Time and Place (planowanie prac i spotkań), X.500 (usługi katalogowe) i Fax Router 2.0 (obsługa faksa). UltiMail będzie współpracować z programem MQSeries, który zapewnia łączność między serwerami w sieci.

System WorkGroup stosuje technologię DB2/2 do komunikowania się z bazami danych w sieci. IBM obiecuje, że następne wersje systemu wyposażone też będą w moduły umożliwiające współpracę z bazami danych innych formatów (np. firm Sybase Inc. czy Informix Software Inc.).

Do replikowania sformatowanych plików w rozproszonym środowisku relacyjnych baz danych system używa programów MQSeries i Data Propagator. Ci użytkownicy, którzy zechcą wykonywać repliki nie sformatowanych danych, mogą korzystać z usług programu Lotus Notes.

WorkGroup wspiera pracę protokołów SNMP (zarządzanie siecią), Multipurpose Internet Mail Extension (poczta E-mail w sieci Internet) i zgodny jest ze specyfikacjami używanymi przez X.400 (system wymiany komunikatów) i X.500 (usługi katalogowe).

Pakiet WorkGroup pojawi się na rynku w I poł. 1995 r. i będzie go można instalować na komputerach (stacjach roboczych oraz serwerach) pracujących pod OS/2, OS/2 Warp oraz Windows 3.1. Kolejne wersje systemu będą przystosowane do pracy pod systemami Macintosh, AIX i Windows 95.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200