Inwestować w badania

Wydatki na badania są w świecie ogromne, ponieważ od nich zależy 'być albo nie być' firmy.

Wydatki na badania są w świecie ogromne, ponieważ od nich zależy 'być albo nie być' firmy.

Przemysł informatyczny, zarówno jego sektor zajmujący się wytwarzaniem sprzętu, jak i produkcją oprogramowania, zasługuje z pewnością na miano obszaru zaawansowanych technologii. Oznacza to, że do tworzenia nowych produktów niezbędne jest zaangażowanie specyficznego kapitału - ludzkiej wiedzy. W przemyśle kapitał ten przelicza się na pieniądze umieszczane w nakładach na działalność badawczo-rozwojową. Czy istnieje bezpośredni związek między nakładami na badania a przyszłymi finansowymi sukcesami firmy?

Analiza kondycji największych uczestników informatycznego rynku pokazuje, że można świetnie prosperować bez inwestowania w naukę (Dell). Równie dobrze można mieć kłopoty, mimo olbrzymiego zaangażowania w działalność badawczo-rozwojową (IBM, DEC, WANG). Są w końcu przedsiębiorstwa, które jednoznacznie deklarują, że ich osiągnięcia w bezpośredni sposób wynikają z przeznaczania znaczącej części budżetu na poszukiwanie nowych rozwiązań technologicznych (Adobe Systems, Sybase).

Najtrudniejszym zagadnieniem, które muszą rozwiązać zarządzający przedsiębiorstwami informatycznymi, jest określenie wielkości nakładów niezbędnych na badania i właściwe wyważenie proporcji między finansowaniem szybkich wdrożeń a badaniami o charakterze bardziej podstawowym, wymagającymi dłuższego oczekiwania na komercyjne spełnienie. W przemyśle elektronicznym 10 firm kontroluje 90% światowego rynku. Żadna firma spoza tego klubu nie ma zdolności konkurencyjnych, ponieważ nie może wydawać wystarczających kwot na badania i rozwój .

Czy warto inwestować w badania? Odpowiedź na to pytanie znajduje się na stronach 15-17 CW. Czy warto inwestować w badania w Polsce? Na to pytanie odpowiemy w najbliższym czasie. Wymowną ilustracją tego problemu są liczby: z budżetu naszego państwa można zaledwie przeznaczyć na całą działalność naukową kwotę rzędu pół miliarda dolarów rocznie. To mniej niż wydaje na badania i rozwój jedno duże amerykańskie przedsiębiorstwo typu Apple, Texas Instruments czy Intel. O tym, że jest bardzo źle świadczy także i to, iż polski przemysł prawie w ogóle nie finansuje badań (dotyczy to oczywiście również sektora informatycznego).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200