Lista największych superkomputerów

Po raz dwudziesty opublikowano listę TOP500 - 500 największych superkomputerów na świecie. Jak można się było spodziewać, większość z nich działa w USA.

Po raz dwudziesty opublikowano listę TOP500 - 500 największych superkomputerów na świecie. Jak można się było spodziewać, większość z nich działa w USA.

Lista największych superkomputerów

Dziesieć największych superkomputerów na świecie.

Listę jednak otwiera komputer firmy NEC zainstalowany na początku tego roku w Earth Simulator Center w Japonii. Pobił on wszelkie rekordy wydajności, wykonując jednocześnie 35,9 tryliona obliczeń na sekundę. Jego wydajność wynosi ok. 35,9 TFlopów. W serwerze tym zainstalowano aż 5120 procesorów.

Na drugim i trzecim miejscu znalazły się - zainstalowane także w 2002 r. - serwery pracujące w Los Alamos National Laboratory. Oba mają wydajność 7,7 TFlopów i zostały zbudowane przez Hewlett-Packard. Oparto je na serwerach Alpha model SC. Oba superkomputery są wykorzystywane m.in. do przeprowadzania symulacji wybuchów nuklearnych. Superkomputer opracowany w 2000 r. przez IBM spadł na czwartą pozycję. Ze wszystkich superkomputerów umieszczonych na liście TOP500, aż 138 jest dziełem HP, 134 zaś IBM-u, który zachował jednak pierwszą pozycję pod względem ich łącznej wydajności.

W roku 2002 - po raz pierwszy w historii TOP500 - w pierwszej 10. znalazły się superkomputery stworzone z wykorzystaniem klastra serwerów PC. Na piątym miejscu znalazła się maszyna oparta na serwerach linuxowych wyposażonych łącznie w 2304 procesory Xeon 2,4 GHz. Zainstalowano ją w Lawrence Livermore National Laboratory w USA.

Najwięcej superkomputerów pracuje w USA (227), Niemczech (71) i Japonii (38). Polska nie znalazła się w rankingu TOP500. Pełna lista 500. największych superkomputerów jest dostępna pod adresemhttp://www.top500.org/list/2002/11/.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200