Projekt wirtualny

Coraz krótsze terminy i coraz trudniej dostępne zasoby, rosnące znaczenie specjalistycznej wiedzy, a także elastyczności i umiejętności dostosowania się do zmiennych realiów czy elektroniczne źródła informacji i komunikacja poprzez sieci - oto cechy charakterystyczne współczesnego środowiska gospodarczego. W takich warunkach optymalnym modelem działania organizacji wydają się projekty wirtualne.

Coraz krótsze terminy i coraz trudniej dostępne zasoby, rosnące znaczenie specjalistycznej wiedzy, a także elastyczności i umiejętności dostosowania się do zmiennych realiów czy elektroniczne źródła informacji i komunikacja poprzez sieci - oto cechy charakterystyczne współczesnego środowiska gospodarczego. W takich warunkach optymalnym modelem działania organizacji wydają się projekty wirtualne.

Zarządzanie projektami wkroczyło w okres wielkich przemian dotyczących strategii, narzędzi i technik. Menedżerowie i członkowie zespołów realizujących projekty, a także ich przełożeni stają dziś w obliczu zupełnie nowych możliwości i wyzwań, których motorem są najprzeróżniejsze siły. Wiele stosowanych od dawna i zdawałoby się niepodważalnych założeń, stanowiących fundament metod wykorzystywanych do osiągnięcia najważniejszych celów w projektach, chwieje się pod naporem nowej rzeczywistości. Coraz częściej okazuje się, że tradycyjnie pojmowane zarządzanie projektami nie wystarcza już, by sprostać presji nowej gospodarki.

W takich warunkach nowe organizacje, chcąc wzmocnić swoją pozycję konkurencyjną i zwiększyć zyskowność, muszą wykazać się coraz większą dbałością o najdrobniejsze szczegóły projektu, ścisłą kontrolą kosztów, przemyślaną alokacją zasobów i optymalizacją harmonogramów. Z drugiej strony wszakże, procesy gospodarcze ulegają coraz większej wirtualizacji. Pracowników rekrutuje się "na bieżąco", łącząc ich w efemeryczne zespoły, a skala prowadzonych działań staje się coraz bardziej globalna. Spełnienie tak sprzecznych ze sobą wymogów wymaga systematycznych, spójnych i w pełni wymiernych rozwiązań umożliwiających koordynację ludzi, zespołów, zasobów i projektów rozsianych w całej organizacji.

Większość działań podejmowanych dziś przez organizacje ma charakter projektów. Tworzenie pakietu oprogramowania, przygotowanie kampanii marketingowej, wdrożenie nowego systemu informatycznego, opracowanie nowego produktu czy też zakup wyposażenia - wszystko to rodzaje projektów. Ich wspólnym mianownikiem jest problem stworzenia trwałej i efektywnej komunikacji pomiędzy wszystkimi uczestnikami. Ale nie jest to bynajmniej jedyny problem. Trzeba bowiem zadbać o odpowiednią koordynację poszczególnych zadań i alokację zasobów gwarantującą spełnienie założeń harmonogramowych i budżetowych projektu.

Znaczenie projektów wirtualnych

Coraz krótsze terminy i coraz trudniej dostępne zasoby, rosnące znaczenie specjalistycznej wiedzy, a także elastyczności i umiejętności dostosowania się do zmiennych realiów czy elektroniczne źródła informacji i komunikacja poprzez sieci - oto cechy charakterystyczne współczesnego środowiska gospodarczego. W takich warunkach optymalnym modelem działania wydają się projekty wirtualne.

Projekty wirtualne stwarzają firmie możliwość istotnego zwiększenia działań na rynkach normalnie dla niej niedostępnych. Decydującym czynnikiem jest możliwość pozyskania znacznie bardziej zróżnicowanych pracowników mających większy potencjał umiejętności i wiedzy. To z kolei stało się możliwe dzięki usunięciu dwóch najpoważniejszych bodaj przeszkód - trwałego związku ludzi z określoną firmą i skupienia personelu w określonym, wspólnym miejscu pracy.

Trzeba jednak pamiętać, że wirtualna praca z ludźmi o różnych korzeniach kulturowych z pewnością utrudnia wiele działań menedżerskich.

Ponadto tworzenie tradycyjnych zależności między członkami personelu nie zawsze jest możliwe lub wskazane, a projekty wirtualne stają się coraz częściej normą a nie wyjątkiem. Warunkiem skutecznego zarządzania takimi projektami jest dobre zrozumienie ich podstawowych własności.

Własności projektów wirtualnych

Projekty wirtualne wykazują najczęściej kilka lub wszystkie z następujących cech:

  • zaangażowanie wielu organizacji

  • geograficzne rozproszenie członków zespołu

  • zróżnicowane przygotowanie specjalistyczne członków zespołu

  • zastosowanie nowoczesnych technologii

  • agresywne harmonogramy
Wprawdzie cechy te występują nie tylko w projektach wirtualnych, bo w istocie w większości współczesnych projektów, lecz rozproszony charakter projektów wirtualnych doprowadził do istotnego nasilenia każdej z nich.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200