Oracle pod rękę z Linuxem

Oracle przyłączył się do firm popierających ideę oprogramowania open source.

Oracle przyłączył się do firm popierających ideę oprogramowania open source.

Obecnie mottem większości firmowych konferencji jest obniżanie kosztów informatyki. Tak też było podczas Oracle World, gdzie gospodarz konferencji proponował uruchamianie bazy danych 9i, zestawu klastrowego Real Application Cluster i pocztowego Collaboration Suite na niedrogich, biorąc pod uwagę ich cenę i utrzymanie, serwerach intelowskich działających pod kontrolą Linuxa.

Czy dystansowanie się od swoich wieloletnich partnerów sprzętowych - Sun Microsystems i Hewlett-Packarda - to zagrywka taktyczna czy też nowa strategia? Wiele wskazuje, że raczej to drugie. Oracle na razie nie obawia się o sprzedaż systemów na platformę Unix - w pewnych segmentach rynku nadal nie ma alternatywy. Proponując Linuxa, Oracle liczy natomiast na klientów niezadowolonych z wysokich kosztów utrzymania platform Unix (np. firm i instytucji korzystających z wielkich farm serwerów).

Promowanie taniej platformy sprzętowej i systemowej może mieć jeszcze głębsze motywy. Umożliwia to Oracle oferowanie większej gamy włas- nych produktów, np. serwera aplikacji OAS 9i zamiast Sun One (dawniej iPlanet). Jednocześnie koncentrowanie się na systemie Linux eliminuje konieczność współpracy z Microsoftem i stwarza szansę na przychody z integracji systemowej.

Budowanie wsparcia

Aby uwiarygodnić Linuxa w oczach konserwatywnych korporacji, Oracle poinformował o zawarciu porozumienia z Red Hat Linux. Najpóźniej wios-ną 2003 r. Red Hat wzbogaci swój sztandarowy system operacyjny - Red Hat Advanced Server - w obsługę opracowanego przez Oracle systemu plików OCFS (Oracle Cluster File System). OCFS umożliwia tworzenie klastrów bazodanowych składających się z 4-8 serwerów. Z czasem ich liczba ma wzrosnąć.

Oracle współpracuje też z Red Hat w dziedzinie systemów dla kom-puterów biurkowych i notebooków. Oracle'owi zależy przede wszystkim na zapewnieniu bezproblemowej współpracy aplikacji klienckich z Oracle Collaboration Suite, a także współpracy przeglądarki Mozilla z nową, webową wersją Enterprise Managera. Stacje robocze z Linuxem i aplikacjami open source zamierza wkrótce oferować Sun Microsystems.

W San Francisco Oracle promował Real Application Cluster 9i, przyznając jednocześnie, że dotychczasowa sprzedaż nie spełnia oczekiwań. Padały różne liczby: początkowo klientów miało być ok. 750, później jedynie 100.

Dla porównania, Oracle ma łącznie ok. 200 tys. klientów. Nie zraża się jednak i buduje wsparcie dla swojej technologii. Firma podpisała porozumienie z HP, w ramach którego baza danych Oracle 9i do końca br. zostanie przeniesiona na system HP-UX działający na platformie Itanium. W dalszej kolejności Oracle przeniesie RAC na platformę Itanium/Linux, a wiosną 2003 r. także na Itanium/Windows .Net 2003. W przyszłym roku Oracle 9i Real Application Cluster ma być przeniesiony na wszystkie oferowane przez HP platformy systemowe, w tym Tru64 Unix i OpenVMS. W planach jest również ułatwienie zarządzania klastrami RAC poprzez integrację narzędzi Oracle Remote Diagnostic Assistant z HP OpenView, a także HP Device Unreachable Detection and Notification z narzędziami Oracle.

Ochota na kratkę

Idąc w ślady IBM, Sun Microsystems i Hewlett-Packarda, Oracle zamierza stworzyć własną architekturę umożliwiającą tzw. przetwarzanie kratowe (grid computing). Podstawą oferty ma być pakiet Grid Developer's Kit (GDK), zmodyfikowana wersja dostępnego na zasadach open source rozwiązania powstałego w ramach projektu Globus (www.globus.org) oraz technologia asynchronicznej wymiany komunikatów Oracle Streams. Początkowo praca w trybie rozproszonym będzie możliwa jedynie na platformie Linux i obejmie bazę danych Oracle 9i Release 2 oraz oprogramowanie klastrowe Real Application Cluster. Z czasem GDK ma umożliwić tworzenie rozproszonych instalacji innych produktów Oracle, w tym Oracle E-Business Suite.

Jeżeli inicjatywa Oracle'a ma charakter strategiczny, a nie jedynie marketingowy, można oczekiwać, że wkrótce w dyskusji o przetwarzaniu rozproszonym punkt ciężkości przesunie się z zapewnienia dostępu do rozproszonej mocy obliczeniowej na zagadnienia związane z dostępem do rozproszonych danych. Wiele zależy także od tego, czy Oracle pójdzie drogą otwartych standardów, jak np. OGSA - Open Grid Services Architecture, czy też ograniczy się do wsparcia wyłącznie własnych produktów. Na razie Oracle zapowiada, że chce zostać członkiem Global Grid Forum - organizacji promującej ideę przetwarzania kratowego.

Wazniejsze nowosci Oracle World

Na konferencji w San Francisco Oracle zaprezentował najnowszą wersję oprogramowania do zarządzania środowiskiem bazodanowym i aplikacyjnym Oracle - Oracle Enterprise Manager 4.0. Jedną z nowości są funkcje umożliwiające administratorom śledzenie wydajności systemów z punktu widzenia użytkownika, np. mierzenie czasu ładowania strony WWW do przeglądarki. Konsolę zastąpiono środowiskiem portalowym. Zawarte w wersji 4.0 narzędzia pozwolą administratorom na monitorowanie wersji komponentów i ustawień zmiennych systemowych, sprawdzanie, czy w systemie zainstalowano wszystkie wymagane poprawki, oraz badanie ich wpływu na wydajność. W przeciwieństwie do poprzednich wersji wszystkie istotne wskaźniki wydajnościowe mają być widoczne na pojedynczym ekranie.

Firma przekonywała uczestników konferencji do wprowadzonego do oferty w lipcu br. systemu pracy grupowej Oracle Collaboration Suite. Zachętą do wdrożenia ma być wysoki poziom bezpieczeństwa i wydajności. OCS jest oferowany w dwóch wariantach. W przypadku zakupu cena licencji dla użytkownika wynosi 60 USD + 5 USD za wsparcie techniczne. W kolejnej wersji - Release 2 - zapowiadanej na połowę 2003 r. do systemu zostaną dodane nowe funkcje, w tym np. rozwiązanie typu instant messaging o nazwie iMeeting, możliwość wspólnego oglądania i edycji dokumentów online czy odsłuchiwania poczty głosowej poprzez e-mail.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200