Coraz bliżej strony

Nowa wersja FrontPage zawiera wiele nowych opcji.

Nowa wersja FrontPage zawiera wiele nowych opcji.

W tym roku na rynku pojawiło się wiele różnorodnych narzędzi przeznaczonych do tworzenia stron WWW. Wśród nich wyróżnia się FrontPage 97 Microsoftu. Dostępny obecnie w wersji beta uzyskał naszą bardzo dobrą ocenę dzięki nowym możliwościom edycji stron, zarządzania serwerem WWW, a przede wszystkim sposobowi funkcjonowania, bardzo przypominającym edytor tekstów. FrontPage 97 dobrze wpisuje się w rodzinę oprogramowania MS Office 97.

Obecna wersja aplikacji jest dostarczana na płycie CD, na której dołączono kompletny samouczek programu i Bonus Pack, zawierający m.in. edytor obrazów graficznych. Microsoft zdecydował się na włączenie do aplikacji 32-bitowego Personal WebServera (wzorowanego na Internet Information Server, ale pracującego pod Windows 95). Jest on zgodny ze standardem ISAPI (Internet Server API) i oferuje usługi FTP.

Podstawowa struktura głównych składników programu, czyli Explorera i Editora, jest podobna do znanej z wersji 1.1 aplikacji FrontPage, lecz interfejs użytkownika jest bardziej zgodny ze standardem Office 97.

Zarządzanie serwerem

Oglądanie zawartości serwera przez FolderView lepiej integruje możliwości tego modułu z przeglądarką Explorer. Można obecnie zmieniać nazwy folderów dokumentów i struktury katalogów. Dostępna jest też opcja importu całych folderów. W podglądzie Hyperlink umieszczenie kursora na jakimkolwiek wyświetlanym obiekcie powoduje pojawienie się na ekranie informacji o pełnym adresie URL, do którego prowadzi dowiązanie. Z poziomu menu można łatwo weryfikować i zmieniać dowiązania hipertekstowe, ogólne ustawienia serwera i prawa dostępu. Obecna jest też opcja globalnej wymiany wybranych słów we wszystkich plikach i stronach utrzymywanych na serwerze. Moduł Office Link pozwala na automatyczne wyświetlanie dowiązań zawartych we wszystkich dokumentach aplikacji Office, przez co łatwo je dołączać do zawartości serwera.

Usprawniona edycja

Podstawowy interfejs nowej wersji FrontPage wygląda podobnie jak edytor tekstu MS Word. Prawie identyczna jest też zmiana czcionki czy tworzenie wyliczeń. Wszystkie znaczniki HTML są oznaczone innym kolorem i nie ma potrzeby opuszczania edytora, by dokonać ich ręcznej edycji. Wpisanie internetowego adresu powoduje jego automatyczne przekształcenie na dowiązanie. Ławiejsza jest edycja marginesów i tła - głównie za sprawą nowego okna dialogowego Page Properties. Prawy klawisz myszy służy do zmiany położenia i innych atrybutów tekstu na stronie. Obsługiwana jest duża liczba różnorodnych plików graficznych (które można włączać do strony za pomocą myszy przez ich przeciąganie). Program obróbki plików graficznych dość spore możliwości (włącznie z tworzeniem map bitowych), zaś na CD-ROM-ie z programem dostępnych jest wiele różnych elementów graficznych.

Interaktywność

FrontPage ułatwia dodawanie do strony interaktywnych elementów. Służą do tego tzw. WebBot-y. Pozwalają one obsługiwać różnego rodzaju pola, liczniki itp. Zaistalowanie na serwerze Server Extensions umożliwia wykorzystanie dynamicznych WebBot-ów np. w celu przeszukiwania bazy danych. Łączenie z bazami też jest rozbudowane - można w tym celu wykorzystać interfejsy ISAPI, CGI, Netscape Server API oraz Internet Database Connector. Kreator IDC służy do tworzenia modułów współpracujących z bazami (generujących strony "w locie"), choć niestety na ogół z danych można korzystać bez możliwości ich zmiany. Te wprowadzane są do osobnego pliku, który możemy potem wykorzystać.

Do stron można włączać skrypty Javy, VB, komponenty ActiveX lub animacje z PowerPoint. Kreator Script Wizard pozwala na tworzenie prostych skryptów (przez wybranie zdarzeń, wprowadzenie akcji i obejrzenie otrzymanych rezultatów. Generowany kod można też edytować ręcznie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200