Umarł król, niech żyje król

Czy intranet zastąpi w najbliższej przyszłości aplikacje typu klient/serwer?

Czy intranet zastąpi w najbliższej przyszłości aplikacje typu klient/serwer?

Analitycy rynku przewidują natychmiastową śmierć aplikacji klient/serwer na korzyść intranetu. Uważają, że model klient/serwer będzie funkcjonował jeszcze wiele lat w małych i średnich firmach, ale przestanie być rozwijany w dużych przedsiębiorstwach. To etap przejściowy rozwoju informatyki dla przedsiębiorstwa - nim na dobre się zadomowił, umarł śmiercią naturalną.

Prawie wszystko to, na czym firmom zależy, można znaleźć w Internecie: jednolita infrastruktura sieciowa, jeden standard komunikacyjny, szerokie pasmo przenoszenia, centralne zarządzanie aplikacjami i danymi, potężne komputery zdolne obsłużyć tysiące klientów. Podobnie będzie z intranetem, przeznaczonym do obsługi setek użytkowników w firmie.

Aplikacje klient/serwer, oparte na wykorzystaniu istniejącej infrastruktury sieciowej, systemowej, baz danych i standardów komunikacyjnych, działają do pewnego punktu komplikacji. Po jego przekroczeniu pojawia się problem skalowalności - nie da się już istniejącymi metodami, narzędziami, siecią oraz serwerami baz danych i aplikacji obsłużyć większej liczby użytkowników.

Problem ten pogłębia się w przedsiębiorstwach, które na skutek łączenia się lub zakupów muszą połączyć struktury informacyjne już istniejące w swych jednostkach składowych. Okazuje się, że zamiast próbować łączyć niejednorodne systemy, zasoby i infrastrukturę, taniej będzie rozpocząć tworzenie aplikacji od początku, za pomocą nowych narzędzi i nowych rozwiązań informatycznych. Jest to tak trudna decyzja, że często zamiast tworzenia nowych aplikacji kupuje się gotowy produkt w nadziei, że rozwiąże wszystkie problemy. To zaś z kolei wiąże się z koniecznością przeprowadzenia gruntownej restrukturyzacji organizacyjnej i przystosowania firmy do pakietu: ludzie dla technologii, co wygląda nieco na stawianie problemu na głowie.

Intranet na ratunek

Główne zmartwienie szefa informatyki w przedsiębiorstwie to zarządzanie zasobami. Starsi informatycy marzą o czasach, gdy wszystko było scentralizowane: zarządzanie danymi, siecią, aplikacjami i sprzętem. Taki model zarządzania ma tyle zalet, że niezależnie od tego, co mówią dostawcy rozwiązań rozproszonych, prawie wszystkie wielkie przedsiębiorstwa nadal polegają na mainframe'ach realizujących ten cel. I oto intranet stanowi podobną propozycję, jeśli chodzi o zarządzanie, ale jednocześnie zapewnia dostęp do nowoczesnych pakietów aplikacji biurowych, poczty elektronicznej i pracy grupowej.

Intranet można uznać za swoistą formę aplikacji klient/serwer, ale głównie z powodu braku ścisłej definicji klienta. Jest to zupełnie inny klient/serwer. Współczesne aplikacje klient/serwer są przystosowane do modelu tzw. opasłego klienta (fat client), podczas gdy intranet kontentuje się chudym klientem (thin client), którego znacznie łatwiej opracować, gdyż działa w standardowym interfejsie przeglądarki WWW.

Model klient/serwer wymaga korzystania z niewielkiej liczby lokalizacji danych. Przy większej liczbie lokalizacji problem znajdowania danych znacznie komplikuje kod aplikacji i utrudnia zmianę struktury sieci. Model klient/serwer oznacza też konieczność posiadania przez użytkownika komputera z dużą mocą obliczeniową, gdyż wykonuje on wiele obliczeń na danych u siebie. To zaś z kolei oznacza konieczność przesyłania dużej ilości danych przez sieć, a więc instalowania szerokopasmowej sieci, dzielenia jej na segmenty, stosowania przełączników sieciowych i innych rozwiązań, gwarantujących użytkownikowi wyłączność na szerokie pasmo komunikacyjne.

Intranet zakłada, że nie ma znaczenia, w którym miejscu sieci znajdują się dane: aplikacja i tak potrafi je znaleźć na podstawie ich lokalizatora internetowego (Universal Resource Locator - URL). Całość przetwarzania danych odbywa się na serwerach umieszczonych w dowolnym miejscu sieci, zaś klient otrzymuje niewielki zbiór wyników, nie obciąża więc sieci. Do istniejącej sieci można podłączyć znacznie większą liczbę użytkowników intranetu, niż klientów aplikacji klient/serwer.

Aplikacja nie musi już być dystrybuowana do wszystkich klientów, gdyż w modelu intranetowym użytkownik w razie potrzeby ściąga ją z sieci. Ułatwione jest więc zarządzanie komputerami klienta, uproszczona konfiguracja i zmniejszone wymagania. Stąd też narodził się pomysł komputera sieciowego NC.

Wymuszona migracja

Wydaje się, że stopniowa migracja aplikacji w kierunku modelu intranetowego jest nieunikniona i zostanie wymuszona przez coraz większe trudności w zarządzaniu rozproszonym modelem infrastruktury informatycznej przedsiębiorstw. Nie nastąpi jednak tak szybko, jak spodziewają się optymiści - 2 lub 3 lata ale nie potrwa też tak długo, jak mówią konserwatyści: "Przetrwaliśmy model klient/serwer, przetrwamy i intranet".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200