PageMill - jeszcze jeden edytor

Powstają kolejne coraz lepsze narzędzia przeznaczone do tworzenia stron HTML.

Powstają kolejne coraz lepsze narzędzia przeznaczone do tworzenia stron HTML.

Gdyby Ojcowie Narodu tworzylii dziś konstytucję Stanów Zjednoczonych, to prawdopodobnie zapisaliby ją w jezyku HTML. Przy użyciu programu Adobe PageMill w wersji 2.0 - pakietu firmy Adobe Systems - zadanie to byłoby wyjątkowo proste. Ostatnia wersja tej aplikacji zawiera obszerny zestaw narzędzi do tworzenia stron WWW.

Niezależnie od tego, czy jesteś amatorem, który tworzy własną stronę WWW do zakładowego intranetu, czy też zawodowcem, zajmującym się odpłatnym układaniem stron, PageMill 2.0 będzie interesującą propozycją.

W tej wersji programu rozwiązany został jeden z większych problemów wersji poprzedniej, a mianowicie brak możliwości łatwej edycji źródłowych kodów HTML. Graficzne środowisko projektowania i bogate belki narzędziowe wystarczą jedynie zwykłemu użytkownikowi. Przy użyciu PageMill 2.0 można przełączać się między edytorem kodu źródłowego a widokiem strony WWW przezeń opisanej. Może to być szczególnie użyteczne przy dodawaniu funkcji wymaganych przez scripty CGI. Poza tym edytor tekstu źródłowego oznacza kolorem znaczniki HTML, co sprawia, że edycja jest czytelniejsza.

PageMill daje duże możliwości wyboru rodzaju, wielkości i koloru czcionki. Pozwala na otaczanie tekstem grafiki i obiektów. Niektóre z nowych cech, takie jak sprawdzanie pisowni (amerykańskiej), nie są być może najlepiej rozwiązane. W przypadku słownika jest on po prostu zbyt wolny. PageMill obsługuje praktycznie wszystko, o czym może marzyć twórca stron WWW. Układanie tabel jest proste. Rozwijalne menu (podobne do generatora tabel w Word for Windows) umożliwia wykonanie tego działania z dziecinną łatwością. Tworzenie ramek jest nieco trudniejsze - ale nadal relatywnie łatwe. PageMill pozwala na umieszczanie przy użyciu techniki drag & drop obrazków w formatach GIF, JPEG oraz PIC. Aplikacja obsługuje także rozszerzenia Netscape'a oraz applety pisane w Javie. Traktowane są one tak jak każdy inny obiekt. Niestety, stwierdziłem, że technika drag & drop zawodzi przy przeciąganiu grafiki do tabeli. Mój Macintosh zawieszał się wielokrotnie w trakcie tej operacji (ale tylko wówczas, kiedy próbowałem dowiązać obrazek do innego dokumentu).

Największy błąd zauważyłem podczas projektowania strony WWW. Z nie znanej mi przyczyny cały tekst zmienił się na pisany wytłuszczoną czcionką o trzy punkty większą. Niezależnie od moich wysiłków, nie udało się znaleźć rozwiązania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200