Przyszłość PowerPC

Motorola ujawnia dalekosiężne plany rozwoju procesorów rodziny PowerPC.

Motorola ujawnia dalekosiężne plany rozwoju procesorów rodziny PowerPC.

Motorola kontynuuje inwestycje w rozwój rodzin procesorów PowerPC, dążąc do stworzenia powszechnie akceptowanego standardu przemysłowego. Wspólny ośrodek badawczo-rozwojowy IBM i Motoroli - Somerset Design Centre został niedawno przeniesiony do nowych, większych pomieszczeń, a liczbę zatrudnionych w nim pracowników zwiększono o ok. 30%. Ujawnione przez przedstawicieli Motoroli plany opracowywania nowych technologii i linii procesorów zakładają rozwijanie produkcji układów RISC dla szerokiego zakresu zastosowań - wykorzystywanych zarówno w komputerach, urządzeniach elektronicznych powszechnego użytku, jak i sprzęcie przemysłowym.

Przedstawiciele firmy prezentują cztery strategiczne kierunki zastosowań procesorów PowerPC.

Apple i MacOS

Mimo pewnych t rudności finansowych i obserwowanego ostatnio spadku udziału w rynku produktów Apple, Motorola wierzy, że są to problemy przejściowe i nastąpi dalszy stabilny rozwój platformy Macintosh. Sprzyja temu udostępnienie architektury MacOS dla niezależnych producentów i opracowanie platformy odniesienia CHRP (Common Hardware Reference Platform) dla PowerPC. Działania, które mają umożliwić utrzymanie i rozszerzenie udziału w rynku, to m.in. współpraca z firmami dalekowschodnimi w celu zdobycia wiodącej pozycji na chińskim rynku sprzętu edukacyjnego oraz rozwój zastosowań multimedialnych - interakcyjne gry, rzeczywistość wirtualna, a także serwerów internetowych opartych na systemie MacOS. Jednocześnie, jak zapewnił Paul Clark, odpowiedzialny za marketing w europejskim oddziale Motorola Ltd., problemy Apple nie mają większego wpływu na sytuację jego firmy, która jest dostawcą układów dla szerokiego kręgu różnych odbiorców.

PowerPC dla Windows NT

Zgodnie z przewidywaną tendencją wzrostu rynku Windows NT, Motorola współpracuje z Microsoft w zakresie integracji i opracowywania wydajnych systemów komputerowych z procesorem PowerPC przeznaczonych do pracy z tym systemem. M.in. w Santa Clara przy udziale firm IBM i Bull powstał ośrodek zajmujący się tym problemem, tzw. PowerPC Porting Centre. Czy współpraca z Microsoft, który jest jednym z animatorów sukcesu konkurencyjnej w stosunku do PowerPC platformy Wintel (Windows + Intel), przyniesie spodziewane efekty? Motorola jest zdania, że komputery z procesorami MPC604 i MPC620 oferują bardzo wysoką, konkurencyjną w stosunku do systemów intelowskich, wydajność przetwarzania danych podczas pracy pod Windows NT.

Nowo powstające zastosowania

Dużą uwagę Motorola zamierza poświęcić zastosowaniu PowerPC w nowego typu produktach, takich jak kamery cyfrowe, komputery sieciowe NC (Network Computer), wielofunkcyjne drukarki/kopiarki lub konsole do interaktywnych gier i zabawek, wykorzystujących rzeczywistość wirtualną. Już obecnie układy PowerPC są wykorzystywane np. w konsolach do gier oferowanych przez Sega, 3DO/Matsushita, Bandai.

Telekomunikacja, samochody

Motorola jest wiodącym producentem zarówno układów elektronicznych, jak i sprzętu wykorzystywanego w wielu dziedzinach przemysłu. Architektura PowerPC jest i będzie stosowana w różnych urządzeniach elektronicznych, np. w przemyśle motoryzacyjnym wykorzystywane są układy linii MPC505 i MPC6833x.

Obecnie dostępne rodziny PowerPC

Pierwszym procesorem PowerPC był 32-bitowy układ 601 wytwarzany w technologii 0,6 mikrometra o częstotliwości do 120 MHz i zawierający do 3 mln tranzystorów. Obecnie dostępne są linie 603e przeznaczone przede wszystkim dla komputerów przenośnych, linia 604e dla komputerów stacjonarnych i serwerów oraz najnowsze, wykorzystujące architekturę 64-bitową procesory 620 dla wysoko wydajnych serwerów. Układy te są i będą wytwarzane w technologiach 0,5-0,25 mikrometra. Zawierają one 8 mln tranzystorów i mogą pracować z częstotliwością do 300 MHz. Jak zapewniają przedstawiciele Motoroli, przejście od architektury 32- do 64-bitowej będzie się odbywać przy zachowaniu wstecznej zgodności układów.

Procesory PowerPC są wykorzystywane przez różnych producentów sprzętu komputerowego - najszerzej przez Apple oraz firmy, które rozpoczęły produkcję klonów komputerów Macintosh. Nieco mniej zrozumiała jest polityka IBM, który rozwija zastosowanie tych układów w serwerach i minikomputerach, a jednocześnie ograniczył lub zaprzestał wykorzystywania tych procesów w komputerach PC i notebookach. Motorola, dobrze znana jako producent sprzętu telekomunikacyjnego i elementów elektronicznych, zapowiada jednak, że zamierza kontynuować ekspansję na rynek systemów komputerowych. Chociaż obroty związane ze sprzedażą komputerów nie stanowią jeszcze znaczącej pozycji w bilansie Motoroli, to - jak powiedział Paul Clark - "oddział firmy zajmujący się wytwarzaniem komputerów jest dla Motoroli bardzo ważny i będzie rozwijany".

Nowe generacje procesorów

Współpracujące firmy Apple, IBM i Motorola, tzw. AIM Alliance, ujawniły niektóre informacje na temat prowadzonych prac nad przygotowaniem procesorów nowej generacji. Już w przyszłym roku mają pojawić się pierwsze układy G3. Bedą to 32- i 64-bitowe procesory wytwarzane w technologiach 0,35-0,25 mikrometra, zawierające do 30 mln tranzystorów i pracujące z częstotliwością 200-400 MHz.

Równolegle opracowywana jest rodzina układów o nowej architekturze G4, która ma się pojawić na rynku w 1999 r. Te wysoko wydajne procesory będą zawierać 50 mln tranzystorów. Wytwarzane w technologiach 0,25-0,18 mikrometra, umożliwią one podwyższenie częstotliwości zegara do 400, 500 lub więcej MHz.

Układy G3 i G4 mają być przystosowane do pracy w systemach wieloprocesorowych. Będą one wykorzystywać nowego typu szynę systemową.

Prace nad kolejną generacją procesorów określanych mianem 2K, dopiero rozpoczęto i znajdują się w fazie badań. Układy "XXI w." mają mieć premierę w 2000 r. Jak twierdzi AIM Alliance, będą to procesory zawierające do 100 mln tranzystorów wytwarzane w technologiach poniżej 0,1 mikrometra i pracujące przy częstotliwościach ponad 1 GHz.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200