Informatyczne plany policji

Pierwsze półrocze 1997 r. będzie jednym z najważniejszych okresów w informatyzacji polskiej policji.

Pierwsze półrocze 1997 r. będzie jednym z najważniejszych okresów w informatyzacji polskiej policji.

W pierwszych miesiącach przyszłego roku zostaną wdrożone w policji informatyczne systemy dowodzenia, bazy danych Interpolu, natomiast terminale ogólnopolskiej sieci policyjnej pojawią się we wszystkich komisariatach.

Terminal na komendzie

"Zostało jeszcze wiele do zrobienia" - uważa Zbigniew Chwaliński, dyrektor Biura Informatyki Komendy Głównej Policji. Jednak już dzisiaj polska policja może pochwalić się zaawansowanym systemem komputerowym, łączącym wszystkie komendy wojewódzkie.

W pierwszym półroczu 1997 r. policja rozpocznie informatyzację 2400 komisariatów, położonych najniżej w policyjnej hierarchii. Już teraz terminale podłączone do sieci w częstochowskich i warszawskich komisariatach w trybie on-line korzystają z ewidencji PESEL, bazy skazanych i tymczasowo aresztowanych, a także z innych systemów policyjnych m.in. bazy skradzionych samochodów i poczty elektronicznej. Podstawową konfiguracją, działającą w komisariatach, będą terminale unixowe, proste drukarki i modemy podłączone do serwerów w komendach rejonowych. Komunikacja z serwerem odbywać się będzie z wykorzystaniem łącza dzierżawionego.

Dane z Interpolu

Polska policja od połowy br. otrzymuje informacje ze wszystkich baz Interpolu. Połączenie odbywa się w protokole X.400 z wykorzystaniem interpolowskich systemów szyfrowania danych. Komunikacja odbywa się w obie strony, tzn. polscy policjanci dzielą się informacjami z własnych baz danych z zagranicznymi kolegami. Jednak do londyńskiej centrali trafiają wyłącznie nietajne informacje, dotyczące skradzionych samochodów i dzieł sztuki, jak również osób poszukiwanych.

Obecnie trwa przetarg na zakup do Komendy Głównej Policji komputera takiego typu, jaki jest zainstalowany w londyńskiej centrali Interpolu. Na nim zainstalowane będzie całe oprogramowanie przysłane z Londynu do obsługi baz danych i transmisji. Dane będą replikowane raz dziennie. "W przyszłości zamierzamy włączyć interpolowskie bazy do naszej sieci" - zaznacza szef Biura Informatyki KGP.

Kolejnym zadaniem Biura jest stworzenie bazy danych fotografii osób podejrzanych i skazanych. Koncepcja projektu i jego realizacja powstała w Komendzie Stołecznej Policji. W przyszłości z zainstalowaną na komputerze centralną bazą danych będą komunikować się wszystkie stacje robocze, początkowo w warszawskich, a później również terenowych komendach rejonowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200