Dyskusja na stronie

Pojawia się coraz wiecej narzędzi umożliwiających prowadzenie grupy dyskusyjnej pod WW.

Pojawia się coraz wiecej narzędzi umożliwiających prowadzenie grupy dyskusyjnej pod WW.

Xpound w wersji 2.0 to nowy produkt przeznaczony dla administratorów serwerów WWW. Jest to serwer grup dyskusyjnych, które można prowadzić na stronach WWW. Xpound wyświetla listy, poszczególne wątki dyskusji i narzędzia służące do sterowania, w postaci oddzielnych ramek HTML. Aby korzystać z usług serwera, trzeba posiadać przeglądarkę obsługującą podział stron WWW na kilka obszarów roboczych (multipane). Jednak zdecydowanie łatwiej jest zintegrować z WWW dyskusje prowadzone pod Xpound,niż wykorzystujące serwer news, oparty na protokole NNTP (Network News Transfer Protocol). Ten ostatni na ogół wymaga wykorzystania odrębnych aplikacji.

Testowałem Xpound w wersji HT, przeznaczonej dla dużych intranetów (istnieją poza tym wersje LT, obsługujące pojedyncze forum, i XT dla bardzo obciążonych serwerów). Jądro samej aplikacji jest zestawem skryptów napisanych w Perlu (wymaga więc zainstalowanych Unixa i Perla w wersji obsługującej funkcję dbm). Niestety, serwera nie możemy uruchomić pod Windows NT (choć powinno to być możliwe jeszcze w tym roku).

Instalacja jest prosta (po dekompresji uruchamia się skrypt inicjalizacyjny). Serwer sprawdzałem na Pentium 166 MHz pod Linuxem w wersji 1.2.13. Na komputerze był zainstalowany serwer WWW Apache 1.1.1. O kilku rzeczach warto wiedzieć: po pierwsze, Perl musi obsługiwać dbm; po drugie, serwer WWW powinien wykonywać środowiskową zmienną HTTP_COOKIE. Natomiast nie jest konieczne edytowanie jakiegokolwiek skryptu w celu uruchomienia aplikacji.

Tworzenie samego forum dyskusyjnego jest bardzo proste. Otwiera się za pomocą przeglądarki formularz forum, nadaje mu nazwę i wybiera odpowiednie opcje. Istnieją dwa podstawowe typy forum - publiczne i prywatne (możliwe jest też bardziej dokładne ustalenie praw dostępu). Forum może rozpoznawać znaczniki HTML w przesyłanych komunikatach. Postać GUI może być modyfikowana przez użytkowników (za wyjątkiem grafiki, która jest definiowana z poziomu serwera). Jednak podłączenie Xpound do baz danych nie jest już tak proste (brakuje obsługi ODBC). To dość istotne ograniczenie, zwłaszcza jeśli myśli się o obsłudze archiwów, list zarejstrowanych użytkowników czy opisów historii dostępów do poszczególnych list dyskusyjnych.

Po uruchomieniu Xpound wyświetla stronę zgłoszeniową, umożliwiającą zalogowanie się. Następnie przeglądarka wyświetla ekran w postaci czterech ramek (osobno dla wątków dyskusji, treści wypowiedzi, narzędziową i dodatkową, służącą nawiązywaniu kontaktów). Ramka narzędziowa pozwala sortować komunikaty i wątki, a także przeszukiwać forum. Możemy decydować, czy chcemy być zawiadamiani za pośrednictwem poczty elektronicznej, w przypadku, gdy ktoś odpowiada na nasze komunikaty (choć sami nie możemy automatycznie udzielać odpowiedzi poprzez e-mail). Zarządzanie komunikatami jest proste, aczkolwiek aplikacja nie umożliwia kopiowania bądź przesuwania komunikatów i wątków. Także nawigacja po serwerze obsługującym wiele grup dyskusyjnych mogłaby być łatwiejsza.

DigitalFacades zamierza wzbogacić wersję XT serwera o nowe możliwości. Wydajność aplikacji zależy od wielu czynników (wydajności samego serwera WWW, przepustowości łącza oraz liczby zalogowanych użytkowników). Pewnym ograniczeniem jest konieczność uruchamiania na serwerze interpretera Perla dla każdego skryptu (problem ma być rozwiązany poprzez użycie FastCGI - programu, który na stałe wiąże interpreter Perla z serwerem WWW).

Testową wersję serwera Xpound można znaleźć pod adresem http://www.xpound.com/ftp).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200