Technologia dla wybranych

Z Lewisem A. Berginsem, wiceprezesem firmy Microcom, rozmawiają Michał Szafrański i Krzysztof Frydrychowicz.

Z Lewisem A. Berginsem, wiceprezesem firmy Microcom, rozmawiają Michał Szafrański i Krzysztof Frydrychowicz.

Pod koniec września br. Microcom zapowiedział, że wraz z Rockwell Semiconductor będzie rozwijać technologię, która umożliwi przesyłanie danych przez modem z prędkością 56 Kb/s po liniach analogowych.

Technologia ta umożliwi znacznie szybszą pracę użytkowników łączących się zdalnie z aplikacjami, korzystających z sieci intranet i Internet. W odróżnieniu od ISDN, nie wymaga ona od użytkownika posiadania dostępu do łączy cyfrowych. Nie oznacza to jednak, że przejście z modemów 33,6 Kb/s na 56 Kb/s możliwe jest w każdym przypadku. O ile użytkownicy wolniejszych modemów korzystać z nich mogą praktycznie w każdych warunkach, to połączenia 56 Kb/s mogą być realizowane wyłącznie wtedy, gdy łączność między dostawcą usług internetowych a centralą jest w pełni cyfrowa.

Oznacza to, że nie wszędzie w Polsce można zagwarantować przesyłanie danych przy tej prędkości...

Rzeczywiście. Chociaż Microcom będzie prowadzić rozmowy z polską telekomunikacją dotyczące dostosowania naszych modemów do współpracy z tutejszymi liniami telefonicznymi. Z pewnością nie będzie tak, że przywieziemy modemy z USA i będziemy je sprzedawać w Polsce, nie gwarantując poprawnej współpracy z polskimi łączami.

Czym będą różnić się modemy Microcomu i Rockwella od tych, które w ubiegłym tygodniu zapowiedział US Robotics?

Zasada działania jest zbliżona. Podstawowa różnica polega na tym, że rozwiązania US Robotics są zamknięte, co oznacza, iż klient wyposażający centralny punkt zdalnego dostępu w modemy tej firmy wymusza na użytkowniku stosowanie również takiego modemu po drugiej stronie połączenia. Nasze modemy, będące u użytkownika, mają współpracować z rozwiązaniami najczęściej stosowanymi przez dostawców internetowych czyli Cisco, 3Com, Bay Networks, Digital i Gandalf.

Czy można więc kiedykolwiek liczyć na bezproblemową współpracę modemów 56 Kb/s różnych producentów?

Nie należy tego spodziewać się wcześniej niż za dwa lata - mniej więcej tyle czasu zazwyczaj upływa zanim komitet normalizacyjny ITU zatwierdzi propozycje nowego standardu. Do tego momentu każdy producent stara się opracować własną specyfikację - według niego - najlepszą.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200