Wirtualne sieci od FTP Software

Nowe rozwiązanie pozwoli zarządzać sieciami IP z wykorzystaniem "agentów" pisanych w Javie.

Nowe rozwiązanie pozwoli zarządzać sieciami IP z wykorzystaniem "agentów" pisanych w Javie.

Firma FTP Software wprowadzi wkrótce na rynek serię produktów przeznaczonych dla administratorów sieci komputerowych, ułatwiających im tworzenie i zarządzanie prywatnymi sieciami wirtualnymi. Technologia sieci wirtualnych opracowana przez FTP nazwywa się Virtual IP Network (VIP) i w przeciwieństwie do obecnie panujących rozwiązań bazować ma raczej na predefiniowanych profilach użytkowników niż na konkretnych adresach sieciowych.

Pozwoli to administratorowi w bardziej elastyczny sposób zarządzać siecią i prawami użytkowników, a także wykonywać częste operacje, takie jak aktualizowanie oprogramowania na stacjach klienckich i serwerach pracujących w sieci, zbieranie informacji o konfiguracji stacji klienckich, zdalne uruchamianie programów antywirusowych itp. Pomocą w realizacji tych zadań mają być agenci napisani w Javie, rozsyłani przez sieć do wszystkich komputerów.

Produkty

FTP Software już rozpoczęła dostarczanie pierwszych produktów zgodnych z technologią VIP. Jako pierwszy w sprzedaży pojawił się VIP Internet Gateway for NetWare, który pozwala administratorom w prosty sposób implementować środowisko IP w sieciach pracujących na bazie protokołu IPX. Analogiczne narzędzie dla systemu operacyjnego Windows NT wspierające jednak sieci IPX/SPX zapowiadane jest na IV kw. br.

Bardziej zaawansowanym produktem ma być VIP Corporate Gateway for NetWare, który oprócz możliwości konwersji protokołów pozwalał będzie użytkownikom sieci Novell współdzielić pliki z użytkownikami sieci IP oraz korzystać z drukarek sieciowych pracujących na podstawie tego protokołu. Premiera tego produktu zapowiadana jest na koniec br.

Ostatnim i jednocześnie najważniejszym komponentem strategii VIP firmy FTP Software jest VIP Network Management Server. Pakiet ten zawierać ma wszystkie wymienione wcześniej bramki IPX-IP oraz IP-IPX, serwer proxy, realizujący funkcję bufora przesyłanych danych, zestaw usług katalogowych, które służyć mają do przechowywania danych o użytkownikach, oprogramowanie pełniące funkcje firewalla, zabezpieczające sieć przed nie autoryzowanym dostępem z zewnątrz, mechanizm zarządzający elektronicznymi podpisami oraz zestaw narzędzi do zarządzania agentami Javy oraz całym systemem sieci wirtualnej. Ten ostatni produkt zapowiadany jest na I połowę 1997 r.

Po drugiej stronie

Oprócz serwerowej części nowego rozwiązania FTP Software istotna jest także strona kliencka. Tu firma proponuje nowe wersje pakietów OnNet16 i OnNet32, które zoptymalizowane będą do pracy z usługami Virtual IP Network.

Rozwiązaniem dla użytkowników łączących się zdalnie lub też za pośrednictwem Internetu z siecią korporacyjną firmy ma być VIP Secure Client, który oferować ma odpowiedni poziom zabezpieczeń przed włamaniem do sieci wirtualnej oraz wsparcie dla technologii agentów zarządzających napisanych w Javie. FTP zapowiada w pierwszej kolejności premierę wersji dla Windows 95 (IV kw. br.), a później Windows 3.x i Windows NT (I połowa 1997 r.).

Jeszcze w tym roku administratorzy mają też otrzymać pierwsze wersje aplikacji-agentów w języku Java, które realizować będą zadania, takie jak:

- dystrybucja i instalacja oprogramowania do klientów sieciowych

- inwentaryzacja zasobów systemowych

- zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa sieci komputerowej oraz stały monitoring zabezpieczeń

- zarządzanie sieciowymi adresami IP

- zarządzanie wykonywaniem kopii awaryjnych

- testy antywirusowe.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200