Odnowiony Lotus Notes

Lotus Development udostępnił wersję beta Notes 4.5 wzbogaconego o technologię Domina.

Lotus Development udostępnił wersję beta Notes 4.5 wzbogaconego o technologię Domina.

Jeżeli dotąd nie uwierzyłeś firmie Lotus Development, że ich produkt do pracy grupowej Notes nie jest konkurencją dla sieci Internet i intranet (co firma ta stara się wmówić swoim klientom), to ja także nie zamierzam do tego przekonywać. Prawda wygląda tak, że produkt ten jest zarówno konkurencyjny, jak i komplementarny w stosunku do rozwiązań intranetowych.

Nowe cechy zawarte w kolejnej wersji Notes, oznaczonej numerem 4.5, oferować będą większą integrację z technologiami intranetowymi ale głównie na płaszczyźnie publikacji informacji. Choć Notes 4.5 oferuje także pewne mechanizmy ułatwiające przenoszenie aplikacji Notes na WWW i ich obsługę za pośrednictwem przeglądarek internetowych, to technologia ta jest raczej raczkująca i tak naprawdę o wiele lepiej jest nadal stosować w tym celu Notes.

Przyjrzałem się ostatniej wersji beta Notes 4.5 i chociaż zawarto w niej nowe rozwiązania internetowe, np. Web Navigatora i wsparcie dla protokołu pocztowego SMTP, to nadal najlepsze cechy nowego produktu nie są wspierane mechanizmem Domino. Niemniej jednak Notes 4.5 pojawi się na rynku dopiero pod koniec br. Choć w produkcie nadal widoczne są liczne braki, rokuje on duże nadzieje.

Jak klocki domina

Domino to nowa technologia Lotus Development, która działa jako translator baz Notes na internetowy format HTML, umożliwiając dowolnej przeglądarce WWW funkcjonowanie jako klient systemu Notes. Chociaż Domino oferuje duże możliwości i wspiera dwukierunkową komunikację między aplikacjami Notes a przeglądarkami WWW, to technologia w wersji beta nie do końca spełniła moje oczekiwania.

Z jednej strony podobała mi się możliwość dynamicznego aktualizowania stron HTML na podstawie zmieniających się danych w bazach Notes, a z drugiej brakowało mi możliwości prostego tworzenia nowych stron w języku HTML i umieszczania ich odpowiedników na serwerze Notes.

Inny problem, który napotkałem podczas testów dotyczył przenoszenia formularzy Notes na serwer WWW. Użytkownik przeglądarki internetowej, chcący wprowadzić dane za pośrednictwem formularza Notes, musi mieć wyświetlone w oknie przeglądarki dodatkowe przyciski, np. pozwalające utworzyć dokument, edytować go, skasować itp. Niestety, firma Lotus nie pomyślała o tym, że przyciski kontrolne specyficzne dla WWW powinny być definiowane już przy tworzeniu bazy danych w Notes i określenia jej odwzorowania w języku HTML. Nawet gdy innymi sposobami dodałem przyciski do generowanych przez Domino stron WWW, to ich używanie w tej wersji beta powodowało różne nieprzewidziane efekty.

Nieumieszczenie obsługi przycisków kontrolnych jest bardzo krótkowzroczne, gdyż prędzej czy później użytkownicy będą chcieli mieć możliwość wprowadzania danych do Notes za pośrednictwem prostych przeglądarek sieci Web. Możliwe jednak, że cechy takie znajdą się w kolejnej wersji beta.

Nowe możliwości Notes

Poza usprawnieniami i innowacjami intra i internetowymi, Lotus wprowadził do Notes także wiele innych ulepszeń utwierdzających pozycję systemu, jako lidera na rynku produktów do pracy grupowej.

Najbardziej zauważalną nową cechą jest dodanie funkcji terminarza i kalendarza do klienta pocztowego Notes Mail. Wygląda to tak jakby Lotus przeniósł część pakietu Lotus Organizer i zintegrował jego widoki kalendarza i grupowego terminarza z klientem pocztowym. Bardzo podobała mi się ta cecha, choć nie jest już nowatorska (ma ją np. GroupWise firmy Novell). Terminarz posiada wszystkie cechy, które znaleźć można w rozwiązaniach innych producentów tego typu oprogramowania: pozwala organizować spotkania przez sieć komputerową, umożliwia scedowanie na kogoś (np. na sekretarkę) obowiązku ich potwierdzania oraz umożliwia wyszukiwanie wspólnych, wolnych terminów w kalendarzach potencjalnych uczestników spotkania.

Lotus usprawnił także działanie Web Navigatora, który umożliwia użytkownikom wykorzystywanie klienta Notes jako przeglądarki sieci WWW. Program ten znajdował się już w poprzedniej wersji Notes, oznaczonej numerem 4.0, ale obecnie wzbogacono go o możliwość obsługi appletów Javy oraz "wtyczek" Netscape'a. Niestety, podczas testów okazało się, że opcje są jeszcze niedostępne w wersji beta.

Dla programistów

Od strony programistycznej Lotus wprowadził wsparcie dla bibliotek programistycznych i rozszerzył współpracę z technologią OLE. Nowa wersja produktu oferuje także wsparcie dla OLE2 na platformie Macintosh.

Bardzo podobały mi się niektóre nowe elementy kontrolne, takie jak układy strony, rozwijane pola wyboru oraz te, które pozwalały wybierać dzień i żądaną godzinę z kalendarza. Usprawnienia te umożliwią programistom Notes tworzenie w prostszy niż dotąd sposób bardziej zaawansowanych aplikacji.

Istnieje jednak pewien minus: żaden z nowych elementów kontrolnych nie jest transformowany do postaci stron HTML i nie jest dostępny z poziomu przeglądarki WWW. Powoduje to, że praca z bardziej złożonymi aplikacjami za pośrednictwem sieci WWW jest po prostu niemożliwa.

Liczne braki

W wersji beta zabrakło wielu innych cech, które mają znaleźć się - według zapowiedzi Lotus Development - w finalnej wersji produktu. Najważniejsze z nich to agenci komunikacyjni SMTP, X.400 oraz cc:Mail. Brakuje także elementów kontrolnych Lotus Components, które według wcześniejszych zapowiedzi mają być dołączone do Notes 4.5.

Lotus obiecał także wyższy poziom integracji produktu z serwerami Windows NT. Wersja 4.5 Notes ma współpracować z klastrami Microsoftu, a także umożliwiać użytkownikom pojedyncze logowanie do systemu sieciowego i Notes. To ostatnie zadanie możliwe ma być dzięki integracji bazy użytkowników systemu Notes z programem Windows NT User Manager, zarządzającym kontami użytkowników na serwerze NT. Niestety, żadna z tych cech nie jest jeszcze dostępna w testowanej wersji beta.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200