Baan stawia na Windows NT

Producent systemów wspomagających zarządzanie przedsiębiorstwem przenosi je na platformę Microsoftu.

Producent systemów wspomagających zarządzanie przedsiębiorstwem przenosi je na platformę Microsoftu.

Holenderski Baan jest kolejnym producentem oprogramowania dla dużych klientów korporacyjnych, który udostępni swoje aplikacje w wersji dla sieciowego systemu operacyjnego Microsoftu Windows NT. W czwartym kwartale tego roku, holenderska firma Baan wprowadzi na rynek nową wersję oprogramowania Triton, znaną jako Baan IV, zintegrowaną z zestawem serwerów Microsoft BackOffice, pracującą w środowisku Windows NT. Nowa wersja oprogramowania wspomagającego zarządzanie przedsiębiorstwem będzie współpracować z bazą danych Microsoft SQL Server. Wkrótce po wprowadzeniu wersji dla NT, na rynku ukazać ma się także Baan IV dla Windows 95.

"Zarówno Stany Zjednoczone, jak i Europa, w tym Polska, to rynki, na których rośnie udział Windows NT. Nasi specjaliści uznali, że NT ma przyszłość jako sieciowy system operacyjny i platforma dla dużych aplikacji, który być może w przyszłości wyeliminuje z rynku Unixa. Nie znaczy to jednak, że rezygnujemy z Unixa. W najbliższym czasie obie wersje będą rozwijane równolegle i sprzedawane w tej samej cenie" - powiedział Aleksander Benning, dyrektor polskiego oddziału Baana.

Dzięki integracji z zestawem Microsoftu administrator będzie mógł obecnie, korzystając z System Management Servera, wchodzącego w skład Back Office, zautomatyzować instalację i śledzić wykorzystanie licencji oprogramowania. Nowa wersja Tritona umożliwi dostęp do danych m.in. za pośrednictwem przeglądarki sieci Internet i intranet. Nowy Triton wyposażony będzie w graficzny interfejs użytkownika, zgodny z tym, który wykorzystywany jest w oprogramowaniu Microsoftu. Integracja ze środowiskiem Windows oznacza także, że oprogramowanie to będzie zgodne ze standardami Microsoftu, a więc z OLE i DCOM.

Doświadczone SAP

Od ponad dwóch lat na Windows NT dostępne jest oprogramowanie wspomagające zarządzanie R/3, produkowane przez SAP AG. Jak zapewniają przedstawiciele niemieckiej firmy, w związku z "olbrzymią" popularnością tej wersji R/3, wszystkie nowe wersje oprogramowania tworzone będą także na tę platformę systemową. Zdaniem przedstawicieli SAP, instalacje wersji NT nie ograniczają się jedynie do małych i średnich firm, ale obejmują także międzynarodowe koncerny. Pierwszym użytkownikiem SAP na platformie Microsoftu był duży szwajcarski koncern obuwniczy Bally.

W Polsce - jak do tej pory - zakupiono pięć licencji R/3 pracującego pod Windows NT. Znajdują się one w nowosądeckiej firmie komputerowej Optimus S.A., fabryce urządzeń medycznych "HIFA" oraz w kilku oddziałach firm międzynarodowych, działających w Polsce.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200