Czy Windows NT zastąpi Unixa

Sprzedawany od 3 lat sieciowy system operacyjny Microsoftu Windows NT stawia czoła rozwijanym od ćwierć wieku systemom unixowym. Według badań przeprowadzonych przez firmę analityczną International Data Corporation (IDC), w tym roku na świecie sprzedaż licencji Windows NT - po raz pierwszy w historii - przewyższy sprzedaż licencji Unixa.

Sprzedawany od 3 lat sieciowy system operacyjny Microsoftu Windows NT stawia czoła rozwijanym od ćwierć wieku systemom unixowym. Według badań przeprowadzonych przez firmę analityczną International Data Corporation (IDC), w tym roku na świecie sprzedaż licencji Windows NT - po raz pierwszy w historii - przewyższy sprzedaż licencji Unixa.

Oba systemy mają wiernych użytkowników i zaciekłych wrogów. Najczęściej używanym argumentem przeciwników systemu Microsoftu jest zarzut, że Windows NT wciąż nie jest w stanie przejąć wszystkich zadań spoczywających na systemie operacyjnym w dużych przedsiębiorstwach. Uważają, że jest to system, który może raczej zagrozić novellowskiemu NetWare na rynku systemów dla sieci lokalnych. Tymczasem coraz więcej dużych, również międzynarodowych korporacji, decyduje się na wdrożenie Windows NT, jako podstawowego systemu, przejmującego całość kontroli nad informatyczną działalnością firmy. Tendencja ta występuje również w Polsce, choć na razie jest mniej zauważalna niż w krajach zachodnich. Do tej pory niewiele polskich firm zdecydowało się na wykorzystywanie NT jako podstawowego systemu. Zyskuje on popularność jako system, któremu przydzielono określone, ograniczone zadania, i najczęściej koegzystuje z wykorzystywanym od lat Unixem.

Uwierzyć w marketing

W rozwoju Windows NT przełomowy był ostatni rok. Jak zwykle zręczna polityka marketingowa Microsoftu i niemała rola prasy komputerowej na całym świecie, przyczyniły się do zwiększenia popularności systemu. Poparty szeroką kampanią reklamową, wprowadzony na rynek pod koniec lipca br., Windows NT 4.0 został wyposażony w kilka istotnych funkcji, które - zdaniem Billa Gatesa, prezesa koncernu z Redmond - sprawiają, że system w pełni przystosowany jest do obsługi dużych firm. Mają temu m.in. służyć usprawniona praca w trybie wielowątkowym, zwiększone dopuszczalne rozmiary plików i partycji dyskowych oraz zwiększenie liczby obsługiwanych procesorów.

Unix rozproszony

"Jedyną wadą Unixa, która być może przyczyniła się do tego, że Windows NT coraz śmielej wkracza na rynek zarezerwowany dotychczas dla Unixa, jest istnienie wielu różnych odmian tego systemu, tworzonych niezależnie przez wielu producentów. Ponadto stabilna pozycja Microsoftu spowodowała, że wielu producentów tworzy zintegrowane z Windows NT aplikacje i rozwija technologię Microsoftu" - uważa Lech Barszczewski, dyrektor ds. informatyki w Petrochemii Płockiej.

Dzięki wspomnianej wersji Windows NT 4.0, system Microsoftu zdobywa obecnie bardzo silną pozycję w dziedzinach, takich jak wieloprocesorowość oraz obsługa intranetu i Internetu. Zwłaszcza te ostatnie cechy powodują, że system staje się atrakcyjny dla użytkowników. Wbudowane oprogramowanie serwera WWW i szeroka dostępność internetowych aplikacji, rozdawanych za darmo przez Microsoft, są zachętą dla użytkowników, którzy dopiero teraz decydują się na stworzenie własnego serwisu internetowego. Mimo że praktycznie Internet "wyrósł" z systemów unixowych, powoli NT staje się jego poważnym konkurentem w tej dziedzinie. Świadczą o tym m.in. wyniki badań tworzonych przez niezależne firmy analityczne, które wskazują na rosnący udział serwerów WWW dla Windows NT. Coraz ściślej swoją przyszłość z Windows wiąże "prounixowy" Netscape Communications.

Teraz koegzystencja

Producenci sprzętu i oprogramowania doceniają Windows NT. Według ich przedstawicieli, najbliższe lata to czas koegzystencji obu systemów. NT odgrywa coraz większą rolę w strategii firm, znanych dotychczas z rozwiązań unixowyxh, takich jak: Hewlett-Packard, IBM, NCR i Digital Equipment. Postrzegają oni Windows NT jako szansę na sprzedaż nowych produktów i usług, które zintegrują oba systemy.

Ważnym elementem ogłoszonej niedawno przez HP strategii jest opracowanie rozwiązań, które w "bezbolesny" sposób umożliwią współistnienie obu systemów, mimo że zarówno NT, jak i sprzętowa platforma Intela konkurują z własnymi rozwiązaniami HP. Podobnie Digital - choć również rozwija własną wersję Unixa i procesory RISC - przed rokiem zdecydował, że strategiczną dla firmy platformą będzie Intel/Windows. IBM, zgodnie z zapowiedziami, od ponad pół roku przenosi część swoich zasobów na Windows NT.

Do największych antagonistów systemu Microsoftu należy Sun Microsystems. Ed Zander, prezes tej firmy, uważa wręcz, że sprzedaż NT jest jak przekształcenie własnej firmy w dystrybutora pozostałych produktów Microsoftu. Mimo to Sun przeniósł w ubiegłym miesiącu swoje niektóre aplikacje do zarządzania siecią na Windows NT.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200