Rynek szybkich sieci

Fast Ethernet i ATM to kluczowe technologie sieciowe końca wieku.

Fast Ethernet i ATM to kluczowe technologie sieciowe końca wieku.

Rynek szybkiego Ethernetu (Fast Ethernet) oraz Asynchronous Transfer Mode (ATM) w sieciach lokalnych wzrasta w dynamicznym tempie i będzie największym segmentem całego rynku technologii sieciowych w ciągu najbliższych pięciu lat - donosi raport Frost & Sullivan. Jako "szybkie sieci lokalne" określane są te, które mogą przesyłać dane z prędkością 100 Mb/s i więcej.

W roku 1995 przychody z rynku szybkich sieci LAN osiągnęły poziom 826,1 mln USD, co stanowiło 64% wzrost w stosunku do poprzedniego roku. Do roku 2002 wartość tego rynku wynosić będzie 4,51 mld USD.

Głównym powodem rozwoju rynku szybkich sieci komputerowych jest - w ocenie analityków - stale rosnące zapotrzebowanie na aplikacje, wymagające dużych przepustowości sieci. Są to m.in. współdzielone bazy danych, aplikacje sterujące obiegiem dokumentów i informacji w firmach, wszystkie aplikacje multimedialne oraz internetowe, które generują i przesyłają coraz więcej danych.

To czy dana firma zdecyduje się zastosować sieć standardu Fast Ethernet, czy ATM zależy od docelowego rozmiaru tej sieci. Małe firmy mogą decydować się na Fast Ethernet, przede wszystkim ze względu na relatywnie niski koszt instalacji i łatwość jej dalszej obsługi. Duże firmy z wieloma oddziałami wybiorą raczej ATM, który jest wprawdzie droższy w implementacji i eksploatacji, ale jednocześnie zapewnia lepszą integrację sieci LAN i WAN.

Jeszcze do niedawna duże firmy opierały działanie swojej sieci na technologii FDDI (Fiber Distributed Data Interface). W roku 1995 właśnie ta technologia miała największy udział w sprzedaży produktów sieciowych. Niemniej do 2000 r. ATM całkowicie zastąpi FDDI w dużych organizacjach - prognozuje raport Frost & Sullivan.

Także ci klienci, którzy przechodzić będą na Fast Ethernet, mogą z czasem zainteresować się technologią ATM. Szybkość zmiany zależy od tego, kiedy rozwiązania bazujące na ATM będą w pełni dostępne i ustandaryzowane. Do tego czasu jednak większość administratorów wybierać będzie technologię Fast Ethernet - zwłaszcza wtedy gdy ich sieci pracują w wolniejszych odmianach Ethernetu, np. 10Base-T.

Niektóre nowe technologie sieciowe, np. gigabitowy Ethernet, konkurować będą z ATM-em i Fast Ethernetem, jednak w ciągu najbliższych dwóch lat nie zdobędą one dużego udziału w rynku, głównie z powodu braku jednolitego, ogólnie akceptowanego standardu.

Analitycy przewidują, że w ciągu kilku najbliższych lat zapewniona zostanie także zgodność obu rozwiązań, dzięki czemu sieci ATM i Fast Ethernet będą mogły komunikować się w bardziej naturalny niż obecnie sposób. Dodatkowe informacje o raporcie Frost & Sullivan uzyskać można na internetowym serwerzehttp://www.frost.com .

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200