Fiskars produkowany w Polsce

Firma zapowiada ekspansję na rynek małych zasilaczy dla komputerów PC i sieci LAN.

Firma zapowiada ekspansję na rynek małych zasilaczy dla komputerów PC i sieci LAN.

Business Power Systems, polski dystrybutor przemysłowych zasilaczy awaryjnych Fiskars, zamierza rozpocząć wytwarzanie niektórych modeli urządzeń UPS tej firmy w Polsce. Prawdopodobnie w najbliższym czasie zostanie zawarta odpowiednia umowa między firmami Fiskars i BPS. Krzysztof Kontek, prezes BPS, na razie odmawia ujawnienia szczegółów porozumienia, wiadomo jednak, że będzie ono dotyczyło wyłącznie montażu zasilaczy. Niektóre podzespoły, m.in. kable, mają być wytwarzane w Polsce.

Konkurencja rośnie

Fiskars, znany przede wszystkim z produkcji dużych, przemysłowych systemów zasilania awaryjnego, wkracza obecnie na rynek SOHO z ofertą zasilaczy UPS przeznaczonych dla pojedynczych komputerów PC i małych sieci LAN. Jak powiedział Bogdan Zasada, dyrektor biura Fiskars Power Systems, firma "planuje osiągnięcie 20% udziału na polskim rynku małych zasilaczy w ciągu najbliższych dwóch lat".

Oznacza to wzrost konkurencji między producentami na tym rynku. Wśród firm, sprzedających zasilacze UPS o niskiej mocy, najsilniejszą pozycję w Polsce ma obecnie APC (American Power Conversion), która zaspokaja ponad połowę popytu na te urządzenia. Bogdan Zasada zastrzega się, że Fiskars nie chce konkurować z APC, ale przede wszystkim z innymi mniejszymi producentami.

Ważne, zdaniem polskiego przedstawicielstwa firmy, będzie stworzenie sieci sprzedaży małych zasilaczy UPS. Jedynym i wyłącznym dystrybutorem dużych zasilaczy przemysłowych pozostanie firma BPS. Jeśli chodzi o dostawy dla rynku SOHO, Fiskars zawarł już umowę dystrybucyjną z California Computer Corp., a niedługo sfinalizowane będą podobne umowy jeszcze z dwiema innymi firmami.

Zasilacze awaryjne niskiej mocy Fiskars sprzedaje w Polsce od ok. pół roku. Oryginalnymi elementami oferty przede wszystkim są: tzw. Internet UPS, dodatkowy moduł do filtrowania sygnałów transmitowanych przez modemy, dołączenie do każdego zasilacza pakietu oprogramowania sterującego i monitorującego jego pracę i 2-letnia gwarancja

bez serwisu - każdy zasilacz, który ulegnie awarii, jest bezpłatnie wymieniany na nowy.

"W przyszłym roku zostanie najprawdopodobniej zawarta umowa z jedną z polskich firm dotycząca serwisu pogwarancyjnego zasilaczy. Przez co najmniej półtora roku serwis nie będzie potrzebny. Z drugiej strony, większość awarii występuje w początkowym okresie eksploatacji zasilaczy" - twierdzi Bogdan Zasada.

Po fuzji

Po włączeniu Fiskars Power Systems do Excite powstała firma o największej sprzedaży zasilaczy awaryjnych na świecie. Choć Fiskars Power Systems przestała działać niezależnie, w dalszym ciągu jest pośrednio kontrolowana przez koncern Fiskars, który ma większościowe udziały w połączonej firmie FPS/Excite. Jak zapewnia Bogdan Zasada, w Polsce zmiany te nie wpłyną w najbliższym czasie na nasz rynek, na którym Excite jest prawie nieobecna.

Mimo połączenia firm, produkty Fiskars i Excite będą sprzedawane w dalszym ciągu pod dotychczasowymi nazwami handlowymi. Jak twierdzi Bogdan Zasada, "Niektóre z modeli zasilaczy awaryjnych zostaną wycofane z produkcji. Będzie to dotyczyć urządzeń o podobnych parametrach wytwarzanych jednocześnie przez Fiskars i Excite. Produkowany będzie tylko ten model, jednej lub drugiej firmy, który zostanie uznany za lepszy".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200