Stawiamy na usługi

Z Piotrem Mondalskim, dyrektorem Informix Polska, rozmawia Wojciech Gryciuk

Z Piotrem Mondalskim, dyrektorem Informix Polska, rozmawia Wojciech Gryciuk

Dlaczego usługi Waszej firmy nie cieszą się w Polsce takim powodzeniem, jak na świecie?

Nowe technologie, w rodzaju Informix OnLine, wymagają dogłębnej wiedzy. Klient zachodni docenia to, uważając za oczywiste konieczność wykupienia w ramach licencji tzw. opieki, usług konsultingowych i dostępu do hotline'u. W Polsce większość aplikacji użytkowych jest oparta na SE i takiej opieki nie wymaga. Jest ona jednak niezbędna przy OnLine. A to właśnie zniechęca klientów do korzystania z nowych technologii, choć zdają sobie sprawę z ograniczoności używanych przez siebie rozwiązań.

Większość obrotów Informixa w Polsce pochodzi ze sprzedaży licencji. Który produkt sprzedaje się najlepiej?

O powodzeniu sprzedaży narzędzi bazodanowych decyduje liczba tworzonych za ich pomocą aplikacji. Przykładowo, jeszcze w 1994 r. sprzedaż Informixa SE w Polsce stanowiła niemal 90% obrotów ze sprzedaży licencji. Gdy na rynku pojawił się Informix OnLine 5, a wkrótce aplikacje przygotowane przez naszych partnerów, to udział sprzedaży SE spadł do 40%, przy - co paradoksalne - większym zainteresowaniu licencjami podstawowymi (nowi klienci) niż upgrade'ami (starzy).

Zaletą produktów Informixa jest to, że z małych instalacji można bardzo łatwo przechodzić do dużych. Żeby jednak klienci zainteresowali się np. Universal Serverem, którego światowa premiera odbędzie się w grudniu br., to dostępne na rynku aplikacje muszą być wzbogacone o jego unikatowe cechy funkcjonalne, takie jak archiwizacja dokumentów i możliwość przeszukiwania danych niestrukturalnych. A na to potrzeba czasu.

Tym nie mniej Informix nadal odgrywa - według Raportu Specjalnego Computerworld 1996 - wiodącą rolę na polskim rynku baz danych. Od czego to zależy?

Od liczby współpracujących z nami partnerów (70), którzy w ciągu 5 lat stworzyli ponad 170 aplikacji. Pełne dane o 230 aplikacjach stworzonych pod Informixem w Polsce i w innych krajach Europy Środkowowschodniej ukazały się w - wydanym przez nas w tym roku - Katalogu Aplikacji. Przyczyną włączenia do niego aplikacji stworzonych w krajach sąsiednich jest ich wysoka jakość.

Przykładowo, aplikacja stworzona w Czechach dla służby zdrowia jest na tyle profesjonalna, że podjęliśmy decyzję o jej lokalizacji. Nie ulega wątpliwości, że będzie to dużo łatwiejsze zadanie niż gdyby została stworzona na Zachodzie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200