W cieniu wielkiej polityki

Informatyzacja Kancelarii Sejmu osiągnęła poziom, dzięki któremu można zobligować posłów do korzystania z jej internetowych baz danych.

Informatyzacja Kancelarii Sejmu osiągnęła poziom, dzięki któremu można zobligować posłów do korzystania z jej internetowych baz danych.

Kancelaria Sejmu RP, Warszawa

Krzysztof Czeszejko-Sochacki - szef Kancelarii Sejmu

Zbigniew Jabłoński - dyrektor Ośrodka Informatyki Kancelarii Sejmu

Liczba pracowników - 1250

Liczba pracowników działu IT - 43

W cieniu wielkiej polityki

Zbigniew Jabłoński - dyrektor Ośrodka Informatyki Kancelarii Sejmu

"Parlamentarzysta otrzymuje średnio metr sześcienny papieru miesięcznie" - obrazuje sytuację Zbigniew Jabłoński, dyrektor Ośrodka Informatyki Kancelarii Sejmu. "Trafiał do niego każdy druk sejmowy bez względu na to, czy był nim zainteresowany, czy też nie" - dodaje. Zważywszy że internetowy serwis informacyjny Kancelarii Sejmu (www.sejm.gov.pl) umożliwia wgląd w proces legislacyjny na każdym etapie tworzenia prawa - od projektu ustawy, poprzez stenogramy z dyskusji na sesjach plenarnych i w komisjach sejmowych, do ostatecznej wersji przyjętej/odrzuconej w głosowaniu - aż się prosiło, by posłowie również zaczęli z tego korzystać. "Stosowną decyzję podjął marszałek Marek Borowski. Od 1 stycznia 2003 r. poseł otrzyma pocztą elektroniczną informację o udostępnieniu w serwisie WWW druku sejmowego" - z uznaniem podkreśla Zbigniew Jabłoński.

Decyzja ta pozwoli na znaczne obniżenie kosztów. Jest zarazem zalążkiem pracy grupowej, uwypukla sensowność inwestycji w sieć rozległą, która w niedalekiej przyszłości ma połączyć wszystkie biura poselskie. Najważniejsze jednak, że dokument w postaci elektronicznej otrzymał wreszcie priorytet przed dokumentem papierowym. Odtąd poseł, jeśli będzie chciał mieć w ręku projekt ustawy, to albo poprosi o wydrukowanie Kancelarię Sejmu, albo sam to zrobi, korzystając ze sprzętu biura poselskiego. Być może niektórzy wezmą przykład z marszałka M. Borowskiego, który w trakcie prowadzenia obrad korzysta z sejmowego WWW, by sprawdzić brzmienie zapisów w różnych aktach prawnych, albo z pomocy posła Waldemara Pawlaka, nie rozstającego się z subnotebookiem. To chyba jedyny poseł, który wchodzi na mównicę z komputerem.

W stronę XML

Gdy w 1999 r. Kancelaria Sejmu pierwszy raz była finalistą Lidera Informatyki, pytaliśmy wówczas o możliwość zautomatyzowania procesu legislacyjnego, np. by ujednolicić odwołania do poszczególnych artykułów w ustawach albo uniknąć definiowania na nowo pojęć już skodyfikowanych. "Mamy doświadczonych legislatorów, ale nie wszyscy są biegli w obsłudze komputera" - wyjaś-nia Zbigniew Jabłoński. Stąd nie udało się jeszcze zautomatyzować tworzenia prawa chociażby przez to, że legislator, czyli prawnik z biura legislacyjnego Kancelarii Sejmu, zmiany zaproponowane przez posłów na posiedzeniach komisji i podkomisji wpisywałby od razu do komputera. "Wprowadzimy najpierw jako standard opisu dokumentu XML, poczynając od sprawozdań stenograficznych. Z czasem zaczniemy z eksperymentowaniem na posiedzeniach komisji sejmowych" - mówi.

Czego nie widzą posłowie

Parlamentarzystom z zapałem dyskutującym o informatyzacji przydałaby się wizyta referencyjna w... Kancelarii Sejmu. W obsłudze administracyjnej Sejmu i Kancelarii Sejmu standardem jest system SAP R/3. "Wdrożenie systemu było bardzo trudnym procesem" - przyznaje Zbigniew Jabłoński. "I trwa on nadal. Dzięki wprowadzeniu systemu ewolucyjnym zmianom podlega proces zarządzania Kancelarią". Dziś Kancelaria Sejmu użytkuje wszystkie - oprócz sprzedaży - podstawowe moduły systemu SAP R/3: od rachunkowości, kontrolingu, poprzez rachunkowość budżetową, majątek trwały, po zaopatrzenie, gospodarkę materiałową oraz zarządzanie kadrami i płacami.

Wykorzystywane rozwiązania

Zintegrowany system obsługi administracyjnej SAP R/3, bazy Oracle, baza danych Lotus Notes/Domino, pełnotekstowa baza danych Topic/Search97, serwery Sun, IBM, HP.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200