Moc informatyki

Krajowe Centrum Informatyki funkcjonujące w ALSTOM Power obsługuje nie tylko zakłady w Elblągu, ale i wszystkie spółki koncernu na terenie Polski. Świadczy także usługi informatyczne dla spółek ALSTOM w innych krajach Europy.

Krajowe Centrum Informatyki funkcjonujące w ALSTOM Power obsługuje nie tylko zakłady w Elblągu, ale i wszystkie spółki koncernu na terenie Polski. Świadczy także usługi informatyczne dla spółek ALSTOM w innych krajach Europy.

ALSTOM Power sp. z o.o., Elbląg

Jakub Radulski - prezes Zarządu

Tomasz Romanowski - dyrektor Krajowego Centrum Technologii Informatycznych w ALSTOM Polska

Liczba pracowników - 2136

Liczba pracowników działu IT - 62

Moc informatyki

Tomasz Romanowski - dyrektor Krajowego Centrum Technologii Informatycznych w ALSTOM Polska

Moc informatyki

Jakub Radulski - prezes Zarządu

"Informatyka to jedynie narzędzie pozwalające osiągać cele biznesowe". "Informatyka to jedynie koszt wytworzenia produktu lub usługi". "Informatyka pełni służebną rolę względem biznesu". Słuchając takich wypowiedzi Tomasza Romanowskiego, dyrektora Krajowego Centrum Informatyki w ALSTOM Polska z Elbląga, można w pierwszej chwili nabrać przekonania, że nie sposób znaleźć dla informatyka gorszego miejsca pracy. Nie można jednak bardziej się pomylić. Informatyka w ALSTOM Power rozwija się znakomicie. Co więcej, niewiele jest w Polsce przedsiębiorstw przemysłowych zinformatyzowanych tak kompleksowo, niewiele może się pochwalić takimi osiągnięciami. Informatyka jest obecna w każdej sferze życia spółki: księgowości, zakupach, sprzedaży, kalkulacji kosztów i cen, sterowaniu produkcją, w pracach konstruktorów i technologów. Owo "narzędzie pozwalające osiągać cele biznesowe" stało się niezbędne w pracy zakładu. Dlatego jest traktowane jako narzędzie o charakterze strategicznym.

Meandry historii

Historia informatyki w zakładach produkujących urządzenia dla sektora energetycznego w Elblągu sięga daleko w przeszłość. Zręby infrastruktury wykorzystywanej obecnie zaczęły powstawać na początku lat 90. W roku 1991 zainstalowano pierwsze stacje komputerowego wspomagania konstruowania CAD-CATIA. Rok później wdrożono pierwszy moduł (finansowy) zintegrowanego systemu informatycznego Baan. Z obu systemów, mimo rozlicznych zawirowań, firma korzysta do dziś. Podobnie jak z zainstalowanego w 1994 r. systemu Lotus Notes.

Jednak organizacja ALSTOM w Polsce w obecnym kształcie działa dopiero od 2000 r. Od dawna funkcjonują spółki działające w dwóch sektorach: transportu oraz przemysłu i rozdziału energii. Później dołączyły spółki z sektora energetycznego, w tym ALSTOM Power sp. z o.o. W połowie 1999 r. ALSTOM przejął od ABB część udziałów w spółkach energetycznych w Elblągu i we Wrocławiu. Powstała wówczas nowa spółka ABB ALSTOM Power. Rok później koncern odkupił od ABB pozostałą część udziałów. W ten sposób powstała firma ALSTOM Power sp. z o.o.

Tak więc przekształcenia własnościowe nie miały na funkcjonowanie spółki tak wielkiego znaczenia, jak kłopoty związane z przekształceniami działu informatyki. Tuż przed utworzeniem spółki ABB ALSTOM Power ulokowany w Elblągu dział informatyki został wydzielony jako odrębna spółka - ABB InfoSupport - która należała do ABB.

Umowa między koncernami ABB i ALSTOM określała, że firmy nie mogą świadczyć sobie usług ani być powiązane w zakresie IT - w skali globalnej obie konkurują ze sobą - dlatego od marca 2000 r. rozpoczęto proces separacji zasobów informatycznych wchodzących w skład ABB InfoSupport: ludzi, sprzętu i oprogramowania. Podczas separacji starano się zachować proporcje odpowiadające liczbie obsługiwanych klientów w Elblągu. Na terenie miasta działają dwa zakłady ABB spoza branży energetycznej. Porozumienie określało, że 80% zasobów IT miało przejść do ALSTOM Power, 20% - pozostać w ABB.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200