Samochody i ludzie

Volkswagen Bank Polska, podobnie jak większość tzw. banków samochodowych, powstał, aby ułatwiać zakup produktów swojego właściciela. W roku 2001 zdecydował się stworzyć wirtualny bank detaliczny.

Volkswagen Bank Polska, podobnie jak większość tzw. banków samochodowych, powstał, aby ułatwiać zakup produktów swojego właściciela. W roku 2001 zdecydował się stworzyć wirtualny bank detaliczny.

Volkswagen Bank Polska SA, Warszawa

Grzegorz Tracz - prezes Zarządu

Andrzej Szcząchor - dyrektor Departamentu Organizacji i Systemów Informatycznych

Liczba pracowników - 170

Liczba pracowników działu IT - 10

Samochody i ludzie

Andrzej Szcząchor - dyrektor Departamentu Organizacji i Systemów Informatycznych

Volkswagen Bank Direct był drugim działającym w Polsce tzw. bankiem wirtualnym, bez oddziałów, obsługującym klientów indywidualnych wyłącznie przez Internet i telefon. Powstał jako nowy pion istniejącego już Volkswagen Bank Polska, specjalizującego się w kredytowaniu zakupów samochodów Grupy Volkswagen.

Bank uruchomił usługi wiosną 2001 r. Wiązało się to z wymianą wszystkich podstawowych systemów informatycznych działających w Volkswagen Bank Polska. Migrację przeprowadzono na przełomie września i października 2000 r. w ciągu kilkudziesięciu godzin. "To był najtrudniejszy moment. Przenosiliśmy dane z dwóch różnych systemów, z których każdy obsługiwał dwie niezależnie działające firmy na dwa nowe systemy, które są ze sobą powiązane w bardzo wąskim zakresie. Dopiero na poziomie hurtowni danych dane miały być konsolidowane" - opowiada Andrzej Szcząchor, dyrektor Departamentu Organizacji i Systemów Informatycznych w Volkswagen Bank Polska.

Do końca września 2000 r. Volkswagen Bank Polska i Volkswagen Leasing Polska korzystały z dwóch systemów. Były to francuski EKIP i SAP R/3, który pełnił funkcję księgi głównej scalającej obie instytucje. W obliczu ograniczeń, jakie wprowadzała taka architektura, i potrzeb Volkswagen Bank Direct podjęto decyzję o budowie nowego systemu informatycznego. W styczniu 2000 r. podpisano umowę z Comp Rzeszów SA.

Nowy system defBank pracuje na połączonych w klaster komputerach IBM RS/6000. Jako bazę danych wykorzystuje Oracle 8i. Serwer internetowy - do obsługi klientów przez Internet - powstał przy wykorzystaniu rozwiązań Netscape Communications. Systemy pracujące na potrzeby Volkswagen Bank Polska i Volkswagen Leasing Polska są połączone za pomocą hurtowni danych. System bankowy i hurtownia danych również powstały z wykorzystaniem rozwiązań firmy Comp Rzeszów. Z kolei system obsługujący leasing dostarczyła warszawska firma ADH Soft.

Volkswagen Bank dużą wagę przywiązywał do bezpieczeństwa systemu umożliwiającego klientom dostęp do rachunku przez Internet. Przy jego tworzeniu wykorzystano technologie HTTPS i SSL. Transmisja danych między klientem a bankiem jest szyfrowana przy użyciu klucza 128-bitowego.

Polska była drugim krajem, po Niemczech, w którym grupa Volkswagen zaoferowała usługi bankowości detalicznej. Od kwietnia 2001 r. polski oddział Volkswagen Bank Direct pozyskał ok. 18 tys. klientów, którzy powierzyli mu 360 mln zł w depozytach.

Wykorzystywane rozwiązania

System bankowy defBank (Comp Rzeszów); system leasingowy LEO; systemy obsługujące bank wirtualny - InterCOMP/IntraCOMP; hurtownia danych; baza danych Oracle; firewall firmy Check Point. Systemy bankowe działają na serwerach IBM AS/400. Sieć wykorzystuje rozwiązania Cisco Systems.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200