Kariera z Javą

Wyrażenie "gorąca Java" powinno smakoszom skojarzyć się z filiżanką aromatycznej kawy. Dla ludzi wtajemniczonych termin ten ma jednak zupełnie inną konotację i oznacza najnowszy język programowania - wynalazek firmy Sun, który "gorący" jest tylko dlatego, że dotyczy Internetu - najszybciej rozwijającej się dziś gałęzi informatyki.

Wyrażenie "gorąca Java" powinno smakoszom skojarzyć się z filiżanką aromatycznej kawy. Dla ludzi wtajemniczonych termin ten ma jednak zupełnie inną konotację i oznacza najnowszy język programowania - wynalazek firmy Sun, który "gorący" jest tylko dlatego, że dotyczy Internetu - najszybciej rozwijającej się dziś gałęzi informatyki.

Tak jak w przypadku każdej nowości, narzuca się pytanie, czy warto interesować się nią dla wspomożenia rozwoju własnej kariery? Czy nie jest to nowinka o krótkim życiu, o której za rok nikt nie będzie pamiętał? Uważni obserwatorzy sceny informatycznej, analitycy, a także doradcy personalni i znawcy rynku pracy jednogłośnie twierdzą, że WARTO. Javy powinni nauczyć się zwłaszcza informatycy mający przeszłość programistyczną - tym bardziej że jest to język bardzo łatwy do opanowania; ktoś, kto zna C/C++, a przy tym ma pewne doświadczenie w projektowaniu aplikacji za pomocą takich narzędzi, jak PowerBuilder lub Visual Basic, nie powinien mieć z przyswojeniem Javy żadnych kłopotów.

Oczywiście, nie samą Javą żyje sieciowy świat - aby być dobrym i cenionym fachowcem, należy znać jeszcze zasady języka Hypertext Markup Language, mieć pewne doświadczenie w Common Gateway Interface i w projektowaniu stron WWW. Przyda się także znajomość zagadnień bazodanowych oraz doświadczenie administratora systemów.

Skąd czerpać wiedzę na temat Javy? Okazuje się, że wystarczy mieć dostęp do Internetu - najbardziej cenione przez znawców tematu źródła znajdują się na odpowiednich stronach WWW firmy Sun - należy skopiować wszystkie znajdujące się tam podręczniki oraz narzędzia i uczyć się samodzielnie. "Ściągnąłem wszystko, co tylko można z Internetu, i dużo ćwiczyłem w domu, oto cała tajemnica" - to typowa odpowiedź mistrzów Javy na pytanie, jak nauczyli się swej sztuki. Szczegółowy poradnik programowania i opis języka znajdziemy pod adresem www.javasoft.com. Pożyteczny okaże się na pewno również Java Development Kit, zawierający wiele porad praktycznych i przykładów (jak wiadomo, uczenie się na dobrze napisanych cudzych aplikacjach jest w każdym przypadku cennym doświadczeniem w nauce programowania).

Znajdujemy się dziś na pierwszej linii frontu walki o posady związane z usługami internetowymi, a więc również o praktyczne wykorzystanie znajomości najnowszych technik - HTML, CGI i Javy. Jedynie od postępów w usieciowieniu naszego kraju i wzrastaniu liczby dostarczycieli usług internetowych zależeć będzie rozmiar rynku pracy w tym sektorze.

Jedno jest jednak pewne: zapotrzebowanie na specjalistów w tych dziedzinach może tylko rosnąć; przedsiębiorstwa i organizacje coraz częściej będą oferowały swoje usługi w Internecie, gdyż takie są wymagania nowoczesnego rynku - ktoś zatem będzie musiał im zaprojektować i zaprogramować odpowiednie aplikacje. Znajdą się etaty, ale również prace zlecone - doskonała możliwość dorobienia do pensji. Uczmy się Javy już teraz - konkurencja nie śpi, a już przed wiekami mądry lud mawiał: Kto pierwszy, ten lepszy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200