Sejmowa sieć intranet

Ośrodek Informatyki Kancelarii Sejmu przygotowuje wewnętrzną sieć informacyjną

Ośrodek Informatyki Kancelarii Sejmu przygotowuje wewnętrzną sieć informacyjną

Działająca dotychczas w Sejmie sieć LAN obejmuje prawie wszystkie pomieszczenia biurowe Kancelarii Sejmu. W ramach tej sieci Ośrodek Informatyki zapewnia posłom dostęp lokalny do pełnotekstowych sejmowych baz danych i wielu innych elektronicznych źródeł informacji. "Coraz ważniejszym zadaniem, stojącym przed Kancelarią Sejmu, jest ograniczenie wzrastającej liczby produkowanych dokumentów w formie papierowej. Wraz z rosnącym liniowo napływem informacji niezbędne jest zastosowanie sprawnego systemu jej przepływu. Do efektywnej pracy posłowie wymagają pełnej, bieżącej informacji na temat aktualnych prac Sejmu, legislacji oraz dostępu do sejmowych baz danych" - powiedział Zbigniew Jabłoński, dyrektor Ośrodka Informatyki Kancelarii Sejmu. Jego zdaniem, jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest umieszczenie tych wiadomości w sieci rozległej i udostępnienie ich zdalnie biurom poselskim.

Kancelaria bez papieru

Ośrodek Informatyki wdrożył pilotażową instalację, służącą do wymiany danych przez pocztę elektroniczną za pomocą łączy (X.25) dzierżawionych od sieci pakietowej (KOLPAK) PKP. Obecnie instalacja obsługuje ok. 90 biur poselskich. Docelowo projekt obejmuje ich połączenie przez Internet z wewnętrzną siecią korporacyjną Kancelarii Sejmu. Sejmowy intranet służyć ma do wymiany informacji między posłami a Kancelarią Sejmu, przesyłania wiadomości o porządku obrad czy też udostępniania druków sejmowych. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku będzie można przyłączyć się do wewnętrznej sieci z każdego pokoju w hotelu poselskim. Sieć będzie zabezpieczona przed nie autoryzowanym dostępem z zewnątrz.

Nową wersję systemu TOPIC, służącego w Kancelarii do tworzenia i obsługi pełnotekstowych baz danych wyposażono w serwer internetowy. Dzięki temu zbudowane w Sejmie pełnotekstowe bazy danych będą niebawem oglądane za pomocą przeglądarek World Wide Web. Dzięki sejmowemu intranetowi posłowie będą zatem w stanie wyszukać dane z baz gromadzących: teksty wystąpień na posiedzeniach plenarnych, posiedzeniach Komisji Sejmowych i baz pomocniczych. "Przeszkodą w pełniejszym zastosowaniu sieci intranetowej jest do dzisiaj nie określony w Polsce status dokumentu elektronicznego" - twierdzi Zbigniew Jabłoński.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200