HP przygotowuje grunt dla Merced

"64-bitowa" strategia Hewlett-Packarda zmierza do połączenia działu unixowego i PC.

"64-bitowa" strategia Hewlett-Packarda zmierza do połączenia działu unixowego i PC.

Wraz z wprowadzeniem serwerów HP 9000 klasy K, Hewlett-Packard wykonał pierwszy krok w swojej strategii prowadzącej do unifikacji architektury RISC/Intel. Użytkownicy zapowiadanych na wrzesień br. serwerów klasy średniej wyposażonych w 64-bitowy procesor PA-8000 będą mogli w przyszłości wymienić płytę główną i korzystać z procesora Merced, tworzonego wspólnie przez Intela i HP. 64-bitowy procesor Merced, który ma być produkowany od końca 1998 r., będzie obsługiwać aplikacje tworzone na platformę unixową i intelowską. Na początek 1997 r. Hewlett-Packard zapowiedział także premierę serwerów HP 9000 klasy T, z procesorem PA-8000. Przedstawiciele firmy nie ujawnili, czy również te serwery będzie można wyposażyć w Merced.

Jednocześnie Hewlett-Packard przygotowuje grunt pod inwazję na rynek serwerów intelowskich. Ostatnio firma zapowiedziała pod koniec sierpnia br. nowe, wieloprocesorowe serwery z procesorem Pentium Pro Intela, o częstotliwości 200 MHz. Komputery nazwane Pro NetServers będą dostępne w wersjach jedno-, dwu- i czteroprocesorowych.

Dwie kultury

Zanim na rynku pojawi się 64-bitowy układ Merced, Hewlett-Packard będzie musiał doprowadzić do połączenia dwóch działów firmy, które dotychczas rozwijały się niezależnie - oddziału odpowiedzialnego za produkty PC i "unixowego". W tym celu, w ub.r. podporządkowano oba działy Rickowi Belluzzo, wiceprezesowi i głównemu menedżerowi firmy. "Zmiana struktury koncernu pozwoli połączyć doświadczenia uzyskane w zakresie przetwarzania systemów klient/serwer - Unix i RISC, z wiedzą na temat środowiska PC i umożliwi stworzenie jednego współpracującego organizmu" - twierdzi Rick Belluzzo.

Uniwersalny Unix

Według zapowiedzi HP w połowie 1997 r. będzie wprowadzona na rynek w pełni 64-bitowa wersja systemu operacyjnego HP-UX 11.0. Hewlett-Packard zapewnia, że nowy system umożliwi współpracę aplikacji 32- i 64-bitowych. Dzięki wstecznej zgodności binarnej użytkownicy będą mogli uruchomić 32-bitowe aplikacje w środowisku 64-bitowym bez potrzeby rekompilacji. 32-bitowe aplikacje będą korzystać z 64-bitowych baz danych.

"Do końca 1997 r. HP uzyska jedną platformę dla ponad 30 tys. aplikacji, a HP-UX z technologią 3DA bedzie współpracować z procesorem Merced" - twierdzi Rick Sevcik, wiceprezes unixowego działu HP. Dzięki temu będzie można wykorzystać wszystkie istniejące aplikacje pracujące na platformie Intela w systemach wyposażonych w nowy, 64-bitowy mikroprocesor.

Hewlett-Packard rozpoczął już współpracę z Novellem, zmierzającą do rozwijania usług katalogowych i systemów zabezpieczeń dla NetWare i HP-UX. Firma ma podobne plany wobec systemu Windows NT Microsoftu.

Razem czy osobno

Według wielu analityków rynku, obecnie najważniejsze dla HP jest zmniejszenie dystansu dzielącego firmę od konkurencji w zakresie rozwiązań 64-bitowych. Digital Equipment od ponad roku ma już 64-bitowy mikroprocesor i system operacyjny. Wkrótce dołączy do niego Sun Microsystems. Na niekorzyść firmy działa to, że nie kontroluje ona samodzielnie tempa prac nad nowym technologiami. Przy projektowaniu Merced współpracuje z Intelem, a 64-bitową wersję unixa opracowuje wraz z Santa Cruz Operation oraz 20 innymi partnerami.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200