Jeszcze nie gramy w Domino

Na razie większość informatyków w polskich firmach nie deklaruje zamiaru korzystania z Lotus Notes 4.5.

Na razie większość informatyków w polskich firmach nie deklaruje zamiaru korzystania z Lotus Notes 4.5.

Od zapowiadanej na wrzesień br. nowej wersji oprogramowania do pracy grupowej Lotus Notes, wyposażonej w serwer WWW Domino, znanej jako Notes 4.5 większość polskich informatków oczekuje przede wszystkim integracji ze środowiskiem internetowym i lepszej komunikacji z innymi aplikacjami pracującymi w systemie. Jednak wielu administratorów sieci komputerowych, nie zdążyła jeszcze wdrożyć w pełni wersji Notes 4.0, tak więc ewentualną modernizację systemu planują oni dopiero na koniec przyszłego roku.

Czwórka wystarcza

W warszawskim hotelu Sobieski w systemie Lotus Notes 4.0 działa poczta elektroniczna i niektóre bazy danych, jak archiwum aktów prawnych, baza klientów, spis zarządzeń i decyzji i lista dyskusyjna. Jak twierdzi Jerzy Dawidowski, informatyk z Sobieskiego, środowisko Notes 4.0 jest dość uniwersalne, chociaż poszczególne moduły biurowe mogą wydawać się wręcz prymitywne. Informatyk szczególnie chwali systemy bezpieczeństwa i kontroli dostępu w wersji Notes 4.0. Od wersji 4.5, Jerzy Dawidowski oczekuje przede wszystkim ściślejszej integracji z Internetem. "Niestety nowy system wymaga silniejszego sprzętu, a my musimy odetchnąć po ostatnich inwestycjach" - mówi Jerzy Dawidowski.

Dla Michała Guzikowskiego z Narodowego Banku Polskiego (NBP), Notes 4.0 jest wystarczającym narzędziem. W NBP, klienci 4.0 współpracują z serwerem Notes 3.15. Jeszcze w tym roku bankowi informatycy zamierzają całkowicie przejść na czwartą wersje systemu. "Moje pierwsze obserwacje z użytkowania wersji 4.0 nie dają powodów do narzekań. Wydaje mi się jednak, że Domino powinno przynieść bardziej dopracowaną opcję pomocy, a wersja kliencka powinna być bardziej obiektowa". Informatyk z NBP z zadowoleniem przyjął zapowiedź pełnej integracji z systemem operacyjnym Windows NT. Na dopracowanie czeka przede wszystkim organizacja podziału zadań na serwerze Windows NT, gdyż do tej pory niektóre wykorzystywane przez nas aplikacje nie współpracują poprawnie z Notes 3.15.

"Wersja 4.1, którą obecnie wykorzystujemy w naszej firmie, wystarcza nam całkowicie" - twierdzi Dariusz Jarski z wrocławskiej firmy CCS, która zajmuje się między innymi tworzeniem aplikacji dla systemu Lotusa. Jego zdaniem aktualną wersję Notes można z powodzeniem w prosty sposób rozbudować o funkcje internetowe, zgrywając z internetowego serwera Lotus Development narzędzia Web Navigator i Web Publisher. Dlatego też nie Internet, ale modernizacja grupowego "organizatora informacji" najbardziej interesuje informatyka z wrocławskiej firmy. Dla CCS, jak twierdzi Dariusz Jarski, szczególnie ważne jest bezpieczeństwo danych, dlatego też trzeba się przekonać czy w związku z zapowiadaną integracją Notes z Internetem, nowa wersja systemu w pełni ten warunek spełni.

Jednym łatwiej, drugim wcale

Jak twierdzą administratorzy sieci Windows NT i NetWare Novella, twórcy Notes 4.5 przewidzieli w nowej wersji systemu szereg udogodnień. Między innymi, w Notes 4.5, książka adresowa zostanie zsynchronizowana z usługami katalogowymi NetWare Directory Services. Dodatkowo, premiera Domino zbiegnie się z wprowadzeniem na rynek przez Lotusa modułu dla administratorów Notes 4.1, wyposażonego w agentów SNMP.

W przypadku Windows NT, udogodnienia dla użytkowników i administratorów będą polegać na wprowadzeniu pojedynczych haseł i kluczy dla obu systemów. Każde zdarzenie w Notes będzie odnotowane w notatniku systemowym Windows NT, zaś administrator będzie mógł poprzez system rozprowadzać i instalować Notes na stacjach klienckich.

Notes 4.5 prawdopodobnie nie doczekają się użytkownicy SCO Unix i systemu operacyjnego dla komputerów Macintosh. Z firmą Santa Cruz Operation, Lotus Debvelopment rozstał się na początku br., natomiast dla Macintosha nie przewidziano nowej wersji serwera. Według zapowiedzi Lotusa, firma ma udostępnić wersję Notes 4.5 dla wieloprocesorowych serwerów Apple'a, pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego IBM AIX.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200