Kolejna wersja NetWare

Po półtorarocznej przerwie Novell wprowadza na rynek nową wersję systemu.

Po półtorarocznej przerwie Novell wprowadza na rynek nową wersję systemu.

17 września na targach Networld+Interop w Atlancie odbyła się premiera kolejnej wersji systemu operacyjnego NetWare oznaczonej numerem 4.11, a znanej dotąd pod kryptonimem Green River. Poprzednia wersja, oznaczona numerem 4.1, pojawiła się na rynku już ponad półtora roku temu. W błędzie będzie jednak ten, kto sądzi, że Novell usprawnił wyłącznie działanie samego systemu. Owszem, usprawniono wiele takich funkcji, jak drukowanie, dostęp do plików, wydajność serwera i systemowej bazy NDS, ale także dodano nowe możliwości, związane głównie z sieciami Internet i intranet.

Nareszcie IP

Novell sprawił niespodziankę głównie tym klientom, którzy wykorzystują już serwery NetWare i od dawna zamierzają podłączyć się do Internetu. Do niedawna nie mieli oni zbyt dużego wyboru oprogramowania - jeśli takowego pragnęli, przechodzili zazwyczaj na Windows NT lub dołączali nowe serwery wyposażone w system operacyjny Microsoftu.

NetWare 4.11 wyposażony jest już w komplet narzędzi do obsługiwania Internetu i intranetów. Użytkownicy pracujący w sieci w równorzędny sposób wykorzystywać mogą stosowany dotąd protokół IPX i internetowy IP. Dzięki temu administratorzy nie muszą już instalować na stacjach klienckich dodatkowych stosów IP, które obsługiwałyby ruch internetowy.

Green River potrafi także obsłużyć inne najważniejsze protokoły komunikacyjne, stosowane w sieciach intranet: HTTP, HTML, LDAP i SNMP. System wspiera także DHCP - mechanizm, umożliwiający dynamiczne przyznawanie numerów IP stacjom sieciowych, które ich aktualnie potrzebują. DHCP odciąża tym samym administratora, który nie musi już martwić się o odpowiednie przydzielanie numerów. W NetWare 4.11 zabrakło jednak oprogramowania, realizującego funkcję serwer DNS (Domain Name Server) "tłumaczącego" numery IP na nazwy i odwrotnie.

Podobnie jak w Windows NT Server 4.0, także i w systemie Novella znalazł się serwer WWW. Nosi on nazwę NetWare Web Server 2.5 i jest pełnofunkcyjnym oprogramowaniem darmowo dostarczanym wraz z systemem.

Specjalnie na potrzeby intranetów Novell dostarcza także język programowania NetBasic, umożliwiający opracowywanie w pełni sieciowych aplikacji. Służyć on może także, np. do tworzenia dynamicznych stron WWW ze stale zmieniającą się zawartością.

NDS

NetWare 4.11 to już piąta edycja tego sieciowego systemu operacyjnego wyposażona w zestaw usług katalogowych NDS. Wydaje się, iż warto było czekać półtora roku na kolejną ich wersję, zwłaszcza, że konkurencyjny sieciowy system operacyjny Windows NT nadal nie doczekał się dobrego systemu katalogowego.

Jednym z najważniejszych usprawnień NDS jest nowe, graficzne narzędzie administratora, które pozwala w bardziej elastyczny niż dotąd sposób zarządzać całą bazą danych, jej replikacją i dzieleniem informacji między różnymi drzewami NDS.

Dzięki gotowym, predefiniowanym szablonom administrator może także szybko tworzyć nowych, standardowych użytkowników w bazie NDS, a także szybko zmieniać wybrane dane w całej bazie. Ta ostatnia funkcja przydatna może być np. w przypadku zmiany adresu siedziby firmy, kiedy to trzeba także zmienić adresy i telefony firmowe wszystkich pracowników przechowywane w NDS.

Zmianie uległ też Systems Management Service. Nowe cechy pozwalają wykonywać archiwizację i odtwarzanie kopii awaryjnej praktycznie wszystkich danych, dotyczących użytkowników przechowywanych w bazie NDS.

Podniesiono także górną granicę objętości katalogu NDS. Obecnie może on zawierać 16 mln obiektów.

Wszystkie te zmiany pozwolą pełniej wykorzystywać możliwości oferowane przez NDS. Dotąd większość administratorów żaliła się, że brak dobrych narzędzi administracyjnych zniechęca ich do rozbudowy drzewa NDS. Z NetWare 4.11 nie powinni oni mieć już takich problemów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200