Re-engineering - wyzwanie dla menedżerów

Jesteśmy świadkami ponownego "odkrycia" starej prawdy, że u podstaw powodzenia rozwoju firmy i leży przede wszystkim: stała ewolucja sposobu myślenia oraz dobrze przygotowane i systematycznie wprowadzane zmiany organizacyjne.

Jesteśmy świadkami ponownego "odkrycia" starej prawdy, że u podstaw powodzenia rozwoju firmy i leży przede wszystkim: stała ewolucja sposobu myślenia oraz dobrze przygotowane i systematycznie wprowadzane zmiany organizacyjne.

To ponowne "odkrycie" ma szczególne znaczenie teraz w Polsce., gdzie przez lata stroniono od pomysłów ludzi myślących poprawnie na temat zagadnień z pogranicza organizacji i ekonomiki. Profesor Seweryn Chajtman z Politechniki Warszawskiej, w latach 50. i 60. wykorzystał swoją wiedzę i umiejętności, organizując pierwszy w Polsce oddział na Politechnice Warszawskiej, szkolący inżynierów o specjalności: organizacja, planowanie i ekonomika przedsiębiorstw przemysłu maszynowego. Jestem jednym z prawie 1000 absolwentów Politechniki o tej właśnie specjalności. Z kolegami czuliśmy, jak bardzo moglibyśmy być pożyteczni, wykorzystując unikatową na owe czasy wiedzę inżyniera, organizatora i ekonomisty w jednej osobie, gdyby było zapotrzebowanie na nasz sposób myślenia. Byliśmy wówczas małą cząstką na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym Politechniki Warszawskiej. Obecnie wydział Zarządzania Politechniki Warszawskiej jest jednym z najliczniej i najchętniej studiowanych. Absolwenci tego kierunku mają zapewnioną doskonałą pracę pod warunkiem, że kończąc studia będą znali współczesne, komputerowe, zintegrowane systemy zarządzania odpowiednio dobrej klasy i będą umieli się nimi posługiwać, tak jak to potrafią absolwenci uczelni np. skandynawskich, niemieckich czy amerykańskich.

Re-engineering

Re-engineering wspomaga wdrażanie zintegrowanych systemów zarządzania. Od tego, jak szybko opanujemy umiejętność wdrażania tych systemów z wykorzystaniem BPR (Business Process Re-engineering - Reorganizacja/ Restrukturyzacja Procesów Biznesowych), zależy "być albo nie być" dla polskich firm w światowej konkurencji firm produkujących i dystrybuujących. BPR to skok jakościowy i wyzwanie dla dyrekcji i zarządów większości firm polskich.

Konstrukcja kilku systemów zintegrowanych, występujących na naszym rynku, jest zrealizowana z myślą o re-engineeringu.

Co wyróżnia podejście BPR-owe we wdrażaniu od tradycyjnego?

Na rysunku widać tradycyjny schemat organizacyjny przedsiębiorstwa, w ktorym dominuje hierarchiczna struktura funkcjonalna. Proces zarządzania zamówieniami "wije" się przez liczne komórki organizacyjne, a tym samym musi przekraczać liczne bariery. Następny rysunek przedstawia główne mankamenty takiej organizacji.

Strategiczne modelowanie biznesu powinno być trwałą umiejętnością przedsiębiorstwa, powtarzaną cyklicznie, uczącą fundamentalnej zasady planowania zmian i umiejętności ich przeprowadzania. Współczesne, dobrze skonstruowane, zintegrowane systemy zarządzania mają nadmiar wbudowanych funkcji procesowych, rozwijanych w podprocesy i czynności, a ich skonfigurowanie do właściwie zdefiniowanych potrzeb biznesowych klienta jest podstawową umiejętnością i sztuką konsultantów systemów zarządzania.

Jak zdefiniować właściwie potrzeby biznesowe i "przełożyć" je na strategiczne założenia systemu informatycznego? Jak przeprowadzić reorganizację/restrukturyzację wielu funkcji i służb przedsiębiorstwa, które są również "pochodną" wynikającą ze strategii biznesowej? To bardzo ważna umiejętność konsultantów biznesowych.

Połączenie tych dwóch specjalności jest wyzwaniem dla firm interesujących się konsultingiem przemysłowym i firm software'owych zajmujących się zintegrowanymi systemami zarządzania. Otwiera się możliwość porozumienia, które pozwoli jednym i drugim zbliżyć się do siebie, wzajemnie poznać specyfikę i zacząć współpracę. Bez jednych i drugich nie może być mowy o dobrze zaprojektowanym i przeprowadzonym wdrożeniu informatycznego systemu zarządzania. Powstaną zapewne firmy konsultingowe, łączące te dwie specjalności doradcze.

Stig-Arne Matson, ze Szwecji, był wiele lat dyrektorem przedsiębiorstw produkcyjnych, w tym w Volvo, aktualnie wykłada na dwóch uniwersytetach szwedzkich w Upsala i Linkping oraz odpowiada w Intentia AB za metodykę wdrażania zintegrowanego systemu do zarządzania tej firmy (Morex) z wykorzystaniem BPR. Według jego wykładu prezentacyjnego, przedstawiam BPR i współczesne podejście do wdrażania systemu informatycznego, opartego na strategii biznesowej przedsiębiorstwa.

Przedsiębiorstwo rozpoczynające proces wdrażania, powinno mieć bezwzględnie opracowaną aktualną strategię biznesową. Z tej strategii należy "wybrać" i zdefiniować procesy biznesowe oraz wyodrębnić najistotniejsze przedsięwzięcia reorganizacyjne, pozwalające na prawidłowe funkcjonowanie przedsiębiorstwa.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200