Ruszyć w świat z Pilotem

Przenośny notatnik elektroniczny, umożliwiający bezproblemową komunikację z komputerami PC

Przenośny notatnik elektroniczny, umożliwiający bezproblemową komunikację z komputerami PC

Od dawna już różne firmy podejmują próby stworzenia elektronicznego notatnika, który byłby w pełni przenośny, lekki i o niewielkich rozmiarach, a jednocześnie zapewniałby możliwość wymiany danych z oprogramowaniem typu PIM (Personal Information Manager) pracującym na komputerach osobistych.

Próbę taką podjęła również firma US Robotics, która wprowadziła na rynek produkt o nazwie Pilot, umożliwiający proste podłączenie do biurkowego PC-ta.

Dusza Pilota

W odróżnieniu od elektronicznych notatników osobistych produkowanych np. przez firmę Casio, Pilot nie jest w ogóle wyposażony w klawiaturę. Prawie w całości składa się z wyświetlacza, na którym znajduje się specjalny obszar nazwany "Graffiti area", umożliwiający wprowadzanie liter i cyfr za pomocą specjalnego pióra. Znaki te, choć przypominają litery drukowane, są jednak znacznie uproszczone, dzięki czemu urządzenie nie ma żadnych problemów z ich rozpoznawaniem nawet przy pisaniu drżącą ręką.

Jeśli jednak użytkownik woli wprowadzać znaki w inny sposób może wyświetlić na ekranie Pilota miniaturową klawiaturę, dzięki której, za pomocą dotknięć piórem w wybrane klawisze, może wprowadzać poszczególne znaki.

Pilot oferuje podobne funkcje jak inne dostępne na rynku osobiste notatniki. Przede wszystkim pozwala on prowadzić własny terminarz, w którym odnotowywane są terminy spotkań, listę zadań do realizacji i książkę adresową. Ponadto wyposażony jest w funkcję kalkulatora i aplikację zoptymalizowaną pod kątem prowadzenia notatek ze spotkań itp. W cenie urządzenia klient otrzymuje też analogiczne oprogramowanie pracujące na komputerze biurkowym.

Synchronizacja danych

Standardowym wyposażeniem Pilota jest "kołyska" - podstawka z kablem, umożliwiającym podłączenie do portu RS 232 komputera PC. Po wstawieniu w nią Pilota i wciśnięciu przycisku HotSync odbywa się synchronizacja danych między urządzeniem a komputerem. Podczas niej uzupełniane są zapisy zarówno w urządzeniu przenośnym, jak i w terminarzu na komputerze.

Niestety, standardowo dostarczany terminarz nie jest zgodny z żadnym z popularnych PIM-ów dostępnych na rynku. Dodatkowe oprogramowanie umożliwiające współpracę Pilota z Lotus Organizerem, Microsoft Schedule+ i Sidekickiem firmy Starfish Software można nabyć oddzielnie w cenie 69 USD.

Konfiguracje i ceny

Urządzenie produkowane jest w dwóch wersjach: Pilot 1000 i Pilot 5000. Pierwsza z nich w cenie 299 USD umożliwia zapamiętanie do 500 adresów, 600 terminów spotkań, 100 zadań do realizacji i 50 notatek. Pilot 5000, kosztujący 369 USD, pozwala przechowywać 2500 adresów, 2400 terminów spotkań, 500 zadań do realizacji i ok. 500 notatek.

Podane pojemności pamięci obu modeli dotyczą jedynie samego Pilota. W rzeczywistości formę archiwum dla urządzenia stanowią aplikacje i dane przechowywane na dysku twardym komputera, z którym wykonywana jest synchronizacja. Wtedy liczba notatek, terminów spotkań itp. ograniczona jest wyłącznie pojemnością tego dysku.

Oba notatniki mogą być wyposażone w kolejny 1 MB RAM dostępny w cenie 149 USD.

Pilota nie można - niestety - kupić w Polsce. Przedstawiciele US Robotics tłumaczą to koniecznością lokalizacji oprogramowania urządzenia przed sprzedażą na naszym rynku, tak by wspierało ono znaki specyficzne dla języka polskiego oraz komunikowało się z użytkownikiem po polsku.

Dodatkowe informacje o Pilocie uzyskać można na internetowym serwerze WWW firmy US Robotics -http://www.usr.com

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200