Wokół uniwersalnego serwera

Światowa konferencja użytkowników Informixa była okazją do zaprezentowania strategii rozwoju firmy

Światowa konferencja użytkowników Informixa była okazją do zaprezentowania strategii rozwoju firmy

Na początku lipca br. w Chicago odbyła się międzynarodowa konferencja użytkowników systemów Informixa - Worldwide User Conference (WWUC).

Dywersyfikacja oferty

Informix nie produkuje żadnych aplikacji opartych na swych serwerach baz danych, co nie powinno jednak doprowadzić do ograniczenia możliwości przyszłego rozwoju. Dlatego firma dywersyfikuje ofertę serwerów baz danych, obsługę zespołów i grup roboczych, hurtowni danych oraz obsługę rozwijającego się rynku Internetu i sieci intranet.

Architektura DSA

Wszystkie serwery baz danych Informixa oparte są na Dynamic Scalable Architecture (DSA) - architekturze baz danych przeznaczonej do obsługi platform równoległych SMP, wydajnie wykorzystując architekturę ieloprocesorową. Jak zapowiedziano podczas konferencji, rozwiązania te nadal będą rozwijane. Do obsługi komputerów MPP i gron komputerów Informix oferuje serwer OnLine Extended Parallel Server 8.0 (XPS). Na architekturze DSA oparty jest serwer do obsługi pracy grup i zespołów roboczych o nazwie Informix OnLine Workgroup Server, proponowany jako rozwiązanie dla sieci intranet.

Serwer uniwersalny

Użytkownik poszukujący efektywnych narzędzi do obsługi danych multimedialnych (obrazy, grafika, sekwencje wideo i audio) często sam musi opracować struktury danych, metody dostępu do nich, sposoby przetwarzania, ochrony itp. Na ogół więc jedynie zdeterminowani użytkownicy decydują się na wybór takiego rozwiązania.

Informix, po zakupieniu firmy Illustra Technologies, stał się producentem obiektowo-relacyjnych baz danych, oferując wyrafinowane metody obsługi wielu typów danych. Modułowa architektura bazy Illustra pozwala na łączenie modułu obsługi nowego typu danych do wspólnej "szyny" programowej serwera bazy. Moduły DataBlade zawierają definicję nowego typu danych, struktury danych do ich zapisu i metody dostępu. Dzięki temu serwer bazy danych może być stosunkowo prosty. Informix oferuje moduły DataBlade do obsługi specjalnych typów danych: szeregi czasowe, dane przestrzenne 2D i 3D, tekst, obrazy i in. Użytkownik może także opracować własne moduły DataBlade i włączyć je do wspólnej szyny.

Jednak nawet najlepsze rozwiązania baz obiektowo-relacyjnych nie nadają się do przetwarzania transakcyjnego, do czego głównie używa się baz danych. Dlatego Informix zamierza włączyć właściwości funkcjonalne serwera bazy danych Illustra, łącznie z jego modułami DataBlade, do nowego relacyjnego serwera bazy Informix Universal Server, który pojawi się pod koniec br.

Informix i Internet

Informix podkreśla również swoje zainteresowanie wykorzystaniem sieci intranet do obsługi baz danych. Firma zaprezentowała dwa produkty przeznaczone dla użytkowników indywidualnych i zespołów roboczych: Informix OnLine Workstation i Workgroup Server. Informix zintegrował serwer bazy danych, serwer WWW Netscape FastTrack oraz moduły komunikacyjne dla aplikacji klient/serwer i przeglądarki WWW Netscape Navigator Gold.

Informix zapowiada włączenie obsługi Internetu do uniwersalnego serwera danych, nie precyzując jednak czy nastąpi to już w wersji planowanej na koniec br.

Hurtownie danych i OLAP

Firma zapowiedziała także intensywnie działania w zakresie rozwoju hurtowni danych i analitycznego przetwarzania danych (OLAP). Pakiet MetaCube pozwala - za pośrednictwem lokalnego zbioru danych o danych - na prezentowanie danych operacyjnych z bazy w formie wielowymiarowego hipersześcianu, który można obracać i przecinać w celu uzyskania przekrojów wg dowolnego wymiaru. Informix zamierza zintegrować technologię OLAP z serwerem uniwersalnym.

Inteligentne karty

Zdaniem Phila E. White'a, prezesa Informix Software, w inteligentnych kartach (Smart Cards) do przechowywania informacji osobistych tkwi zbyt duży potencjał, aby producent systemów zarządzania bazami danych mógł je pominąć w swej strategii rozwoju. Informix zawarł umowę o współpracy z francuską firmą GemPlus i Hewlett-Packardem w nadziei opanowania metod obsługi kart za pomocą swych systemów bazodanowych wcześniej niż uczynią to konkurenci.

Inteligentne karty z wbudowanym mikroprocesorem mogą być używane do przechowywania informacji bankowych, danych osobowych (dokument tożsamości, prawo jazdy), informacji medycznych i innych. Jednocześnie Phil E. White poinformował o wynikach finansowych firmy. Obroty Informixa wyniosły w 1995 r. - 709 mln USD, co oznacza wzrost o ponad 50%. Zysk firmy wyniósł w ub.r. 105 mln USD (wzrost o prawie 60%).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200