Dla architektów i zastosowań GIS

Bentley rozszerza ofertę oprogramowania dla systemu MicroStation 95.

Bentley rozszerza ofertę oprogramowania dla systemu MicroStation 95.

Sztandarowym produktem Bentley Systems Inc. jest od dawna - jeszcze z czasów ścisłej współpracy z Intergraph - oprogramowanie inżynierskie MicroStation. Na przełomie roku 1995/96 firma wprowadziła na rynek nową wersję systemu - MicroStation 95 dla Windows NT. Rozszerzeniem możliwości systemu są pakiety specjalistycznego oprogramowania, Bentley oferuje m.in. programy do zastosowań GIS - GeoGraphics - oraz dla architektów - TriForma.

MicroStation 95, w połączeniu z 32-bitowym systemem operacyjnym Windows NT i szybkimi komputerami osobistymi, wyposażonymi w procesory Pentium Pro, nie wymaga klasycznych unixowych stacji roboczych. Jest to w pełni 32-bitowy program, wyposażony w funkcje i narzędzia, które do tej pory były stosowane w drogich, zaawansowanych technologicznie systemach CAD. Wszystkie pliki MicroStation 95 są jednocześnie binarnie zgodne z poprzednimi wersjami MicroStation, współpracującymi z systemami baz danych Oracle, Sybase, Informix, Ingres, DB2 i ODBC, a które można było uruchamiać na platformach HP, Alpha NT, SGI, Sun, Mac.

GeoGraphics - mapy komputerowe do zastosowań inżynierskich

Lista zastosowań komputerowej mapy połączonej z odpowiednią bazą danych jest duża: leśnictwo, gospodarka zasobami naturalnymi, projektowanie przestrzenne, ewidencja sieci uzbrojenia terenu, wspomaganie pracy centrów dowodzenia podczas klęsk żywiołowych lub awarii, ochrona środowiska, marketing i inne. Oferta Bentley Systems jest kierowana właśnie na ten obszerny rynek.

GeoGraphics rozszerza możliwości systemu MicroStation o zastosowania kartograficzne i geodezyjne typu GIS. Umożliwia np. wykorzystanie rastrowych obrazów map jako podkładu wektorowego rysunku ulic i instalacji uzbrojenia terenu oraz łączenie go z informacjami inwentarzowymi ze skojarzonej bazy danych.

Program można dostosować do potrzeb użytkownika przy wykorzystaniu języka MDL (opartego na języku C) oraz makropoleceń MicroStation Basic. Te ostatnie zostały wprowadzone dopiero do MicroStation 95 i pozwalają na tworzenie prostych aplikacji, które mogą np. zawierać okienka dialogowe do wprowadzania i aktualizacji specyficznych danych.

GeoGraphics może komunikować się z innymi aplikacjami Windows 3.x, 95, NT za pośrednictwem mechanizmów DDE i OLE. Program jest jednocześnie serwerem OLE, co pozwala na korzystanie z jego zasobów przez aplikacje zbudowane np. przy użyciu MS Visual Basic. Język MicroStation Basic zawiera funkcje DDE, które pozwalają na przepływ danych między GeoGraphics i klientem DDE, jakim może być np. Excel. Na dysku CD-ROM zamieszczono kod aplikacji, która potrafi powiązać dane, dotyczące wybranej części planu miasta, z arkuszem Excel i przedstawić je w formie wykresu kołowego.

Dane można uaktualniać, dopisywać nowe wartości lub analizować, korzystając z usług SQL Managera. Po zaznaczeniu wybranej części mapy i określeniu formuły filtrowania wyszukiwanych informacji rezultat analizy można wyświetlić bezpośrednio na mapie. Przykładem jest wyświetlenie na planie miasta tylko tych dróg, których szerokość przekracza określony wymiar.

GeoGraphics wyposażono także w silne zestawy narzędzi do przetwarzania obrazów. Pozwalają one na korzystanie z satelitarnych lub lotniczych zdjęć terenu, przetwarzanie obrazów rastrowych na wektorowe, obróbkę zeskanowanych map itp. Dostępne są narzędzia do edycji kolorów, kontrastu, jasności, zmiany formatów zapisu lub kompresji przetwarzanych obrazów.

TriForma - 3-wymiarowe projektowanie i kosztorysowanie

MicroStation TriForma to łatwy w użyciu program dla architektów i inżynierów budowlanych, który wspomaga wykonywanie rysunków, modelowanie trójwymiarowych projektów architektonicznych lub sporządzanie wykazów planowanych materiałów. Architekt najpierw ustala bryłę obiektu, a dopiero potem określa niezbędne szczegóły. Budowa 3-wymiarowego modelu budynku jest oparta na definiowaniu i łączeniu prostych brył, jak ściany, walce, kolumny. Specjalne narzędzia wspomagają proces wstawiania okien lub budowy schodów.

Po skonstruowaniu modelu budynku można automatycznie generować 2-wymiarowe rzuty i przekroje, niezbędne do określenia prac szczegółowych. Również automatycznie wykonywane są zestawienia zbiorcze - wykazy materiałów i elementów projektu, ilości oraz koszty niezbędnych materiałów. Tak wykonane raporty są połączone z macierzystymi przekrojami i modelem głównym - zmiana oryginału projektu powoduje natychmiastową aktualizację raportów.

TriForma jest też wyposażony w program kontroli budżetu inwestycji. Za jego pomocą, nie zmieniając projektu, można ocenić, jaki wpływ na koszty realizacji ma stosowanie materiałów alternatywnych. Jak twierdzą przedstawiciele Bentley Polska, próby współpracy specyfikacji materiałowych TriFormy z programami kosztorysującymi, dostępnymi w Polsce, wypadły zadowalająco - do testów wykorzystano program Koma firmy Koel & FUP Mościcki.

TriForma jest wyposażona w narzędzia, pozwalające na fotorealistyczne przedstawienie obiektu, definiowanie koloru i tekstury każdej z powierzchni oraz rodzaju i kierunku światła, padającego na budynek czy podświetlającego wnętrza. Umożliwia to prezentację projektu przed klientami pracowni architektonicznej.

Jednocześnie program jest przystosowany do pracy zespołowej - wielu użytkowników może jednocześnie projektować instalacje w budynku. Każda zmiana projektów cząstkowych jest natychmiast przekazywana współpracownikom, dzięki czemu mogą oni koordynować zamierzenia i współpracować w czasie rzeczywistym.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200