Komórka do komórki

Operatorzy GSM - Polkomtel i Polska Telefonia Cyfrowa - kończą budowę pierwszych fragmentów sieci cyfrowej telefonii komórkowej.

Operatorzy GSM - Polkomtel i Polska Telefonia Cyfrowa - kończą budowę pierwszych fragmentów sieci cyfrowej telefonii komórkowej.

Z usług operatorów cyfrowego systemu telefonii komórkowej GSM korzysta 85 mln osób w 75 krajach świata. Według przewidywań do 2000 roku liczba użytkowników zwiększy się do 200-300 mln. GSM najszybciej rozwija się w Europie i Azji. Na Starym Kontynencie pierwszy telefon pracujący w cyfrowym systemie zadzwonił w 1991 r.

Standard GSM opracowały wspólnie agendy rządowe i firmy telekomunikacyjne całej Europy. Prace realizowane były przez Groupe Special Mobile, stąd nazwa GSM. Stworzony standard umożliwia przesyłanie zarówno głosu, jak i danych komputerowych czy faksów.

Systemy GSM działają w paśmie 900 MHz, które zostało udostępnione specjalnie dla tych właśnie usług w całej Europie. Homologowane aparaty mogą być wykorzystywane przez podróżujących po obszarach objętych działaniem wszystkich sieci GSM.

Bezpieczeństwo danych

W systemie GSM każdy użytkownik po przyłączeniu do sieci dostaje własną tzw. kartę abonenta, wyposażoną w mikroprocesor z pamięcią. Karta przypomina wielkością i kształtem kartę kredytową. Wystarczy włożyć ją do dowolnego telefonu - niekoniecznie własnego - aby móc rozmawiać na swój rachunek. W momencie aktywacji aparatu operator sprawdza w swojej bazie danych, czy abonament jest ważny i czy karta nie została skradziona. Zapewnia to wyeliminowanie zliczania fałszywych rozmów na koszt abonenta. Dla zwiększenia bezpieczeństwa po każdym włączeniu aparatu użytkownik musi podać własny kod dostępu - tzw. PIN (Osobisty Numer Identyfikacyjny). Na karcie istnieje możliwość zapisywania informacji jej użytkownika, np. listy najczęściej używanych numerów telefonów. Wszystkie dane przesyłane w systemie GSM są cyfrowo szyfrowane, co uniemożliwia podsłuch.

Roaming

Cechą systemu GSM jest możliwość używania tych samych aparatów telefonicznych, bez względu na to, w zasięgu jakiego operatora się znajdujemy. Zapewnia to stosowanie przez wszystkich operatorów jednego standardu i podpisanie przez nich tzw. umów roamingowym. Operatorzy porozumiewają się, co do korzystania przez ich abonentów, podróżujących do innego kraju, z usług operatora działającego na danym terenie. W ten sposób użytkownicy nie muszą płacić za abonament u kilku różnych operatorów. Sieci telefonii komórkowej w różnych krajach tworzą więc jednolity system telefoniczny. Po włączenie telefonu w dowolnym miejscu w Europie lub na świecie sieć operatora, z którym podpisaliśmy umowę, jest automatycznie powiadamiana, co pozwala na natychmiastowe zrealizowanie połączenia.

Usługi

Systemy GSM dają możliwość korzystania z rozległej gamy usług. Należą do nich m.in. przekierowywanie rozmów, blokowanie połączeń (wychodzących wszystkich lub tylko międzynarodowych oraz przychodzących wszystkich lub wyłącznie w momencie, gdy abonent jest poza krajem macierzystym). Abonent może także być powiadomiony o koszcie właśnie zakończonego połączenia.

Dzięki aparatom GSM możliwe są rozmowy konferencyjne (np. jednoczesna rozmowa kilku abonentów), przesłanie krótkiej wiadomości (do 160 znaków alfanumerycznych) bezpośrednio na aparat innego użytkownika na podobnej zasadzie, na jakiej działa pager, lub też zostawienie poczty głosowej w skrzynce abonenta. Aparaty umożliwiają także przesyłanie danych komputerowych i faksów. Telefony GSM można bezpośrednio podłączyć do przenośnego komputera za pomocą kart PC Card ( wcześniej znanych jako PCMCIA) i w ten sposób połączyć się z siecią korporacyjną firmy w celu sprawdzenia np. poczty elektronicznej. W ten sposób możliwe jest również przeprowadzanie widekonferencji.

Kolejna usługa - tzw. nadawanie w obrębie komórki - polega na wysyłaniu krótkich wiadomości do wszystkich abonentów, znajdujących się w określonym obszarze. Operatorzy mogą ją wykorzystywać np. do tworzenia własnych serwisów. Typowym zastosowaniem jest przesyłanie ostrzeżeń o korkach drogowych, opóźnieniach w ruchu kolejowym czy lotniczym lub wypadkach drogowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200