Sybase SQL Anywhere

Baza danych dla użytkowników indywidualnych i grupowych pod Win 3.1, 95, NT oraz OS/2, NetWare i QNX.

Baza danych dla użytkowników indywidualnych i grupowych pod Win 3.1, 95, NT oraz OS/2, NetWare i QNX.

Serwer bazy danych Sybase SQL Anywhere 5.0 to nic innego, jak nieco zmodyfikowany serwer bazy Watcom SQL, znany wszystkim programistom PowerBuildera, gdyż w wersji ograniczonej do jednego lub kilku użytkowników był dołączany do tego narzędzia opracowania aplikacji. W Polsce cieszył się zasłużonym powodzeniem jako solidna, wieloplatformowa baza dla niewielkiej liczby użytkowników. Przejęcie przez Sybase firmy PowerSoft (która wcześniej przejęła Watcom) spowodowało konieczność wprowadzenia do serwera zmian mających na celu dostosowanie go do obowiązującego w Sybase standardu języka zapytań Transact-SQL. W efekcie każda aplikacja działająca z SQL Anywhere będzie działać także ze swym większym "kuzynem" - Sybase SQL Server System 10 i 11. Z oczywistych względów zgodność w przeciwną stronę nie jest możliwa.

Serwer Sybase SQL Anywhere dostępny jest dla platformy Windows 3.1, 95 i NT, OS/2, NetWare i QNX. Miałem okazję posługiwać się nim przez kilka miesięcy razem z pakietem PowerBuilder 5.0 dla Windows 95 i moje wrażenia są pozytywne.

SQL Anywhere może być używany jako samodzielny serwer bazy danych lub w środowisku sieciowym do obsługi danych aplikacji klient/serwer. Serwer przeznaczony jest dla użytkowników, którzy nie mają ochoty zajmować się administrowaniem bazą, mimo iż wyposażono go w narzędzie do administrowania SQL Central. Radzi sobie dobrze z obsługą pliku bazy i dziennika (log), nie wymaga przydzielania eksplicite przestrzeni tabel (tablespace) ani ich reorganizacji.

W porównaniu z serwerem bazy Watcom do SQL Anywhere dodano sporo interesujących właściwości, przede wszystkim zaś opartą na przekazywaniu komunikatów technikę replikacji bazy SQL Remote i narzędzie do administrowania bazami SQL Central oraz zwiększono szybkość pracy. SQL Anywhere jest jednym z nielicznych serwerów baz danych, w który wbudowano obsługi kilkudziesięciu stron kodowych (do sortowania iindeksowania). Możliwe jest takie zdefiniowanie własnej sekwencji sortowania.

SQL Remote

SQL Remote jest to technika replikacji danych przeznaczona dla komputerów przenośnych, których użytkownicy, okazjonalnie kopiują na swój komputer dane zgromadzone w centralnej lokalizacji, korzystają w swej pracy z kopii danych. Wielu z nich musi codziennie uaktualniać stan swej bazy, ale potrzebuje także możliwości wprowadzania zmian i propagowania ich do lokalizacji centralnej. Technika SQL Remote zapewnia automatyczną synchronizację zawartości bazy centralnej i baz rozproszonych.

SQL Remote zapewnia dwukierunkową synchronizację zawartości bazy i nie wymaga stałego połączenia sieciowego między komputerami; wystarcza połączenie za pośrednictwem poczty elektronicznej. Całą operację replikacji organizuje się w lokalizacji centralnej, utrzymując "luźną" zgodność między bazą centralną a replikowaną (tylko transakcje zakończone są replikowane). Ponieważ replikacja dopuszcza korzystanie z poczty elektronicznej i związanych z nią opóźnień, zawsze istnieje ryzyko tworzenia się niezgodnych kopii bazy. Jeżeli nie stanowi to istotnej przeszkody w prowadzeniu działalności - jest to bardzo interesująca technika replikacji. Wymaga bowiem małego nakładu kosztów i nie obciąża zasobów w lokalizacji centralnej ani u użytkownika w ruchu.

SQL Central

Jest to graficzne narzędzie do zarządzania bazami danych w SQL Anywhere. SQL Central wyświetla schemat bazy danych w postaci hierarchii kontenerów z zawartością. Czołówkę hierarchii stanowi serwer bazy danych, pokazujący nawy uruchomionych baz. Kliknięcie myszą na nazwie bazy pokazuje kontenery tabel, zapamiętanych procedur, trygerów itp. SQL Central zawiera wiele poleceń dla typowych operacji na bazie (kompresja, archiwizacja, rozładowanie danych do pliku), brak natomiast możliwości załadowania dużej liczby danych z pliku tekstowego.

Inne operacje administracyjne na bazie wykonuje się za pomocą programu ISQL lub znakowych wersji programów obsługowych, znanych z Watcom SQL.

Interactive SQL

Wszystkie operacje administracyjne na bazie można wykonywać także za pomocą programu Interactive SQL (ISQL), w tym także wspomnianą już operację ładowania danych. ISQL jest to wielookienkowy pakiet do operowania na bazie z linii poleceń, zawierający okienko poleceń, okienko wyjściowe i okno statystyk, pokazujące m.in. ile wierszy zawierał wynik zapytania i liczbę operacji we/wy (co może stanowić zgrubną informację o wydajności bazy i jakości zapytania).

SQL Anywhere i programista

SQL Anywhere jest systemem zarządzania bazami danych ściśle zintegrowanym z pakietem PowerBuilder, umożliwia jednak dostęp do danych za pomocą języka SQL wbudowanego (Embedded SQL) w programy C/C++. Po napisaniu takiego programu należy przetworzyć go wstępnie za pomocą dostarczonego z serwerem preprocesora SQLPP, który zamienia wszystkie polecenia SQL na odpowiednie wywołania funkcji serwera bazy, a następnie dokonać kompilacji za pomocą kompilatora C/C++.

Z danych obsługiwanych przez SQL Anywhere można korzystać za pomocą sterowników w standardzie ODBC, ale odbywa się to nieco wolniej niż za pomocą wbudowanego SQL. Ponadto nie wszystkie właściwości funkcjonalne serwera są dostępne w taki sposób. Jest to metoda dostępu wykorzystywana najczęściej za pomocą wszelkich narzędzi 4GL, w tym przez PowerBuilder.

Dostępność i ceny

SQL Anywhere moľna kupić w Polsce (np. w firmie X-Serwis) w wersji jednostanowiskowej za 299 USD oraz w wersjach dla różnej liczby użytkowników: 4, 8, 16, 32 i nie limitowanej w cenach odpowiednio: 599, 999, 1699, 2999 i 4999 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200