Instalacja Windows 95 w sieci

Jak przeprowadzić automatyczną instalację systemu operacyjnego na wielu stanowiskach?

Jak przeprowadzić automatyczną instalację systemu operacyjnego na wielu stanowiskach?

Instalacja nowego oprogramowania w całej firmie zawsze stanowi nie lada problem dla administratora, szczególnie wtedy gdy nie używa on zaawansowanego oprogramowania realizującego jego dystrybucję w sieciach komputerowych. O ile problem ten nie jest uciążliwy w przypadku instalacji aplikacji biurowych, to daje się we znaki w przypadku systemu operacyjnego, takiego jak Windows 95 wymagającego podania wielu informacji podczas procesu instalacji.

Microsoft oferuje jednak narzędzie, które pozwala w prosty sposób zautomatyzować instalację identycznej konfiguracji systemu na wielu stacjach pracujących w sieci. Co więcej instalacja taka dokonywana może być w sposób w pełni automatyczny - bez konieczności wprowadzania żadnych danych podczas jej trwania.

Metodologia

Nawet jeżeli instalować będziemy setki stacji roboczych najpierw należy opracować specjalny skrypt instalacyjny dla pojedynczego komputera. Jeśli proces ten powiedzie się, to w łatwy sposób można go powielić na resztę komputerów pracujących w sieci.

W artykule tym pokrótce objaśniam mechanizm wykonywania tzw. script installations (instalacji systemu Windows 95 z użyciem stworzonego skryptu instalacyjnego). Artykuł ten umożliwia zapoznanie się z nie udokumentowanymi przez Microsoft opcjami, które pozwalają w pełni zautomatyzować instalację. Wszyscy zainteresowani możliwościami skryptów instalacyjnych powinni sięgnąć po książkę Windows 95 Resource Kit (ISBN 1-55615-678-2).

Warianty instalacyjne

Windows 95 może być zainstalowane w dwóch wariantach: jako instalacja serwerowa (shared install) lub kliencka. W pierwszym przypadku wszystkie kluczowe pliki Windows 95 przechowywane są na serwerze, a na stacjach klienckich pracujących w sieci znajdują się tylko pliki konfiguracyjne (a i to nie zawsze). W drugim przypadku cały system instalowany jest na stacji klienckiej.

Obydwa warianty mają swoje wady i zalety. Jeśli Windows 95 zainstalowane jest na dysku lokalnym, to wydajność pracy systemu jest największa, generowany jest znikomy ruch sieciowy (wynika on jedynie z liczby przesyłanych plików nadawanych i odbieranych przez użytkownika), użytkownik może dowolnie dostosowywać system do swoich wymagań a Windows 95 może pracować w trybie lokalnym, nawet wtedy gdy serwer jest niedostępny.

Źadna z tych cech nie jest spełniona w przypadku wykonania współdzielonej przez wielu użytkowników instalacji systemu na serwerze. Instalacja ma jednak inne zalety. Przede wszystkim system nie zajmuje praktycznie żadnego miejsca na dysku stacji sieciowej, poza tym można go w prosty sposób ustandaryzować, wprowadzając np. identyczny wygląd Pulpitu dla wszystkich pracowników w firmie, a także łatwo upgrade'ować.

Oba warianty instalacji mogą być wykonane za pośrednictwem skryptów instalacyjnych. W artykule tym rozważana jest instalacja lokalna za pośrednictwem sieci komputerowej.

Czas bal zacząć

Podstawowym narzędziem umożliwiającym przygotowanie plików instalacyjnych rezydujących na serwerze jest program NETSETUP znajdujący się na każdym CD-ROM-ie z Windows 95 w katalogu \ADMIN\NETTOOLS\NETSETUP. Po jego uruchomieniu należy wskazać katalog, w którym zainstalowana ma być sieciowa wersja Windows 95 oraz określić sposób, w jaki system ma się instalować (może to być wspólna instalacja sieciowa lub na dysku lokalnym użytkownika).

Po określeniu tych parametrów nadchodzi najciekawsza część instalacji, podczas której zdefiniować należy domyślne parametry instalacyjne. Dzięki nim za pośrednictwem przyjaznego interfejsu graficznego widocznego na rys. 1. można określić, które z opcji instalacyjnych pojawiać się mają na ekranie oraz zdefiniować ich domyślne wartości. Dotyczy to praktycznie wszystkich kroków instalacji. Określić można wszystko: od strefy czasowej, w której znajduje się pracujący komputer, przez imię i nazwisko użytkownika, nazwę firmy, konfigurację karty sieciowej, sieci, instalowanych klientów sieciowych i drukarek, po dokładną specyfikację programów wchodzących w skład Windows 95, które mają być zainstalowane.

Wszystkie te ustawienia znajdują swoje odzwierciedlenie w pliku o nazwie MSBATCH.INF, który jest skryptem określającym dokładnie warunki instalacji Windows 95.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200