Nie narzędzie, lecz pasja

Pojawi się pakiet do tworzenia aplikacji bazodanowych w środowisku graficznym - PowerBuilder 5.0

Pojawi się pakiet do tworzenia aplikacji bazodanowych w środowisku graficznym - PowerBuilder 5.0

Specjalizacja w dziedzinie programowania osiągnęła taki poziom , że określając kogoś mianem "programisty" należy jeszcze dodać w jakim języku programuje. Jest to widoczne zwłaszcza w przypadku narzędzi do tworzenia aplikacji bazodanowych w środowisku graficznym. Szczególna aura otacza pakiet do tworzenia takich aplikacji PowerBuilder firmy PowerSoft. Programiści, używający tego narzędzia w wersji 1.0, doszli z nim wiernie do wersji 5.0, która właśnie pojawiła się na rynku, i nie odczuwają potrzeby uczenia się innych języków ani narzędzi. Zresztą może i nie bez kozery: nowa wersja pakietu PowerBuilder wykazuje tyle interesujących właściwości i ma tak potężne możliwości, że nadaje się do opracowania dowolnej aplikacji operującej na danych rezydujących w bazach. Miałem okazję korzystać przez pewien czas z tego narzędzia w wersji do Windows 95 (na CD- ROM pakietu znajduje się także wersja dla Windows 3.x, ale jej właściwości są nieco gorsze) i mogę zrozumieć zacietrzewienie ludzi, nie uznających innych narzędzi za godne zainteresowania.

W pakiecie PowerBuilder 5.0 programista znajdzie wszystkie znane mu właściwości pakietu PowerBuilder 4.0, w szczególności DataWindows do prezentacji danych z bazy, rozszerzone atrybuty danych, łatwą współpracę z bazami za pośrednictwem sterowników ODBC, lokalną bazę danych i wiele innych, ale także sporo nowych właściwości.

Nowe właściwości

Podstawowa zaleta nowej wersji to 32-bitowa aplikacja kompilowana do języka maszynowego i zapisywana w formie pliku wykonywalnego EXE w Windows NT i Windows 95. (Istnieje także możliwość utworzenia interpretowanego p-kodu, jak w wersjach poprzednich.) Pełną możliwość korzystania z 16-bitowych aplikacji kompilowanych do kodu maszynowego w Windows 3.x można uzyskać, posługując się pakietem PowerBuilder 5.0 dla Windows 95 lub Windows NT i kompilując program dla środowiska Windows 3.x. W pakiet wbudowano kompilator oparty na bardzo efektywnym kompilatorze Watcom.

Poprawiono zdecydowanie współpracę ze sterownikami ODBC, które obecnie umożliwiają blokowe pobieranie danych z bazy.

Pakiet ewoluuje coraz bardziej w kierunku środowiska obiektowego, dopuszczając np. przeciążanie funkcji, także funkcji definiowanych przez użytkownika.

W wersjach PowerBuilder Professional i Enterprise do pakietu dołączono obsługę zespołowej pracy programistów w postaci narzędzia ObjectCycle, pozwalającego na "wypożyczanie i zwracanie" obiektów do bazy, zgodnie z przyznanymi uprawnieniami, w celu modyfikacji lub używania w innych projektach, kontrolę wersji obiektu i tworzenie raportów o stanie repozytorium obiektów. Repozytorium przechowywane jest w lokalnej bazie zarządzanej przez serwer SQL Anywhere (dawniej Watcom SQL Server).

Każdy pakiet PowerBuilder 5.0 ma lokalną bazę danych Sybase SQL Anywhere dla jednego użytkownika (PB Desktop) lub 4 użytkowników (PB Professional i Enterprise).

Aplikacje rozproszone

W dawnych wersjach pakietu można było korzystać z tzw. niewizualnych obiektów użytkownika (non-visual user objects - NVUO), służących do wykonywania złożonych operacji na danych w tle, bez angażowania uwagi użytkownika. W nowej wersji rozszerzono możliwości NVUO o wykonywanie ich na innym komputerze - serwerze bazy danych lub oddzielnym serwerze aplikacji. Wymaga to dołączenia do NVUO obiektu komunikacyjnego (ukrywającego szczegóły implementacji protokołów komunikacyjnych) i podjęcia decyzji, na którym komputerze ma być wykonywany.

Do komunikacji między serwerem aplikacji a serwerem bazy danych i klientem można stosować sterowniki potoków etykietowanych (named pipes) i gniazdek (sockets) oraz Sybase Open/Client, a preferowanym protokołem komunikacyjnym jest TCP/IP. W efekcie, bez dodatkowego programowania jako serwera aplikacji, można używać komputera z Windows 95 i Windows NT. Jeżeli jednak zachodzi taka potrzeba, to istnieje możliwość korzystania z udogodnień, jakie oferują zestawy komunikacyjne DCE (Distributed Computing Environment) lub pakiety zdalnego wywołania procedur RPC. Wymagają one jednak oprogramowania ich użycia w językach niskiego poziomu.

Aplikacje PowerBuilder komunikują się z serwerem aplikacji synchronicznie (po wysłaniu żądania oczekują na odpowiedź). Jest to niekorzystna forma w przypadku korzystania ze skomplikowanych i czasochłonnych procedur obliczeniowych. W takim przypadku lepsza jest komunikacja asynchroniczna, zwalniająca zasoby komputera klienta do czasu uzyskania odpowiedzi z serwera aplikacji.

Aplikacje rozproszone z serwerem aplikacji są bardzo dogodne do wymuszania na poziomie przedsiębiorstwa realizacji określonych reguł działania (business rules). Modyfikacja kodu w jednym miejscu powoduje zmianę działania całej firmy.

Korzystanie z OLE i OCX

Ułatwieniem pracy każdego programisty w środowisku obiektowym jest możliwość wielokrotnego używania raz opracowanych klas obiektów oraz możliwość korzystania z elementów składowych aplikacji, dostępnych handlowo w postaci np. bibliotek elementów kontrolnych OLE, zwanych OCX. Pakiet PowerBuilder dopuszcza korzystanie w aplikacjach z elementów kontrolnych OCX za pośrednictwem OLE Automation. Można tworzyć zarówno serwery, jak i klientów OLE. W skład pakietu wchodzi pewna liczba gotowych obiektów typu OCX oraz zawarte są informacje o firmach, które handlowo oferują takie obiekty. Dobrym źródłem informacji o obiektach OCX jest również Internet.

OLE Automation zapewnia także dostęp do tzw. sieciowego lub rozproszonego OLE (Network OLE), które prawdopodobnie będzie dostępne już w Windows NT 4.0. Jak przewiduje Microsoft, Network OLE pozwoli na komunikację między klientami a serwerami i aplikacjami w dowolnym środowisku sprzętowym i systemowym. Obecnie firma Software AG realizuje elementy składowe Network OLE dla 18 różnych platform sprzętowo-systemowych.

Interesująca oferta

Aby rozpropagować pakiet PowerBuilder 5.0, firma PowerSoft - za pośrednictwem swych partnerów i dystrybutorów (X-Serwis, InfoVide, Gambit, TCH) - oferuje ograniczoną czasowo ofertę pakietu Powersoft Portfolio 2.0 (zawierającego PowerBuilder Desktop, SQL Anywhere i program do modelowania danych S-Designor) po przystępnej cenie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200