Drukarki dla Windows

Urządzenia proste, tanie, ale wymagające silnego komputera.

Urządzenia proste, tanie, ale wymagające silnego komputera.

Dotychczas Hewlett-Packard konsekwentnie rozwijał język opisu PCL, opracowując kolejne jego wersje uwzględniające wzrost rozdzielczości, wprowadzenie koloru do wydruków i nowe funkcje. Jednocześnie drukarki tej firmy były i są wyposażane w coraz potężniejsze procesory, układy elektroniczne i większą pamięć umożliwiające zwiększenie wydajności i jakości druku. Konsekwentny rozwój technologii zarówno związanej ze sprzętem, jak i oprogramowaniem umożliwił Hewlett-Packardowi osiągnięcie czołowej pozycji na światowym rynku producentów drukarek laserowych i atramentowych. Firma przez długie lata pozostawiała pewien wolny margines, nie angażując się w produkcję drukarek typu GDI, tzn. względnie tanich urządzeń wyposażonych w małą pamięć i proste procesory. Drukarki takie, głównie laserowe, są obecne na rynku, również polskim, od wielu lat. Oferują je np. NEC, Canon i OKI. Obecnie dołączył do nich również Hewlett-Packard, wprowadzając na rynek DeskJet 820C. Można się spodziewać, że wkrótce pojawią się również laserowe modele drukarek LaserJet typu GDI.

Podstawowymi zaletami drukarek GDI są prostsza konstrukcja, mniejsza pamięć i liczba elementów, a co za tym idzie niższa cena. Z drugiej strony, wymagają one znacznie bardziej skomplikowanego oprogramowania sterującego (np. sterownik DeskJet 820C zajmuje 7,5 MB pamięci) oraz silnego systemu komputerowego. Przy podłączeniu takiej drukarki do komputera o minimalnej wymaganej konfiguracji, efektywna praca jest praktycznie niemożliwa, a nominalne wartości szybkości druku mogą spaść nawet o rząd wielkości. Dotychczas występowała więc pewna sprzeczność zmniejszająca popularność drukarek GDI - z jednej strony są to urządzenia tanie do popularnego użytku, a z drugiej wymagają względnie silnego, a więc i drogiego komputera. W ciągu ostatniego roku sytuacja uległa jednak zmianie - popularyzacja wydajnego procesora Pentium oraz wymagania sprzętowe systemu Windows 95 spowodowały, że szybko wzrasta moc komputerów PC stojących na współczesnych biurkach. Rzadko kiedy jest ona w pełni wykorzystywana - i właśnie nadwyżka mocy może być z powodzeniem stosowana w obsłudze procesu drukowania. Sytuacja ta sprzyja wzrostowi popularności drukarek GDI. Najaktywniejsza w tej dziedzinie była dotąd firma OKI, wprowadzając na rynek ok. pół roku temu drukarkę LED Okipage 4w o wyjątkowo niskiej cenie poniżej 1000 zł, która jak utrzymują przedstawiciele firmy sprzedaje się bardzo dobrze. Mniej aktywną politykę marketingową prowadzi NEC, którego drukarki laserowe GDI są sprzedawane w Polsce od kilku lat. Jednocześnie firma ta dość powoli i niezbyt często wprowadza na rynek nowe modele. Stosunkowo niedawno pojawiły się w Polsce drukarki Canona. Firma ta również oferuje drukarki GDI, ale swój wysiłek marketingowy kieruje głównie na promocję drukarek atramentowych.

Warto też dodać, że określenie "drukarka GDI" nie jest akceptowane przez większość producentów, którzy wprowadzają własne nazwy technologii, np. Hewlett-Packard - DJPPA. Obecnie nie istnieje jeszcze jeden standard architektury, umożliwiający korzystanie z drukarek różnych producentów w sposób jednolity, tzn. tak jak przy zastosowaniu języka opisu strony HP PCL, który jest rozumiany przez praktycznie każdą drukarkę. Czy Hewlett-Packard i w tej dziedzinie narzuci powszechnie zaakceptowany standard? Obecnie każda firma stosuje własne rozwiązania programowo-sprzętowe.

Powstało pytanie - czy Hewlett-Packard narzuci własny standard architektury dla drukarek pracujących wyłącznie pod systemem Windows, tak jak w przypadku języka PCL, który przed laty został powszechnie zaakceptowany.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200