Komputery dla zawodowców

Najsilniejsza z Vectr - komputer Hewlett-Packard Vectra XU z procesorem Pentium Pro 150 MHz

Najsilniejsza z Vectr - komputer Hewlett-Packard Vectra XU z procesorem Pentium Pro 150 MHz

Rodzinę komputerów Vectra XU Hewlett-Packard opracował z myślą o zastosowaniach profesjonalnych - dla użytkowników, którzy wykorzystują oprogramowanie CAD/CAM, DTP lub programistów, tworzących aplikacje na zamówienie.

Każde z tych zastosowań wymaga komputerów o dużej wydajności przetwarzania, z bogatą grafiką, o właściwościach multimedialnych i z zainstalowanymi środkami łączności sieciowej. Dlatego też, wśród komputerów Vectra XU, obok urządzeń wyposażonych w procesory Pentium można także znaleźć komputery z Pentium Pro i 32-bitowym systemem operacyjnym Windows NT. O innych komputerach Vectra serii V i X pisaliśmy w CW nr 16 (Vectra VE) i nr 18 (Vectra XM).

Testowany model Vectra XU 6/150 zawierał procesor Pentium Pro 150 MHz i dodatkowe gniazdo typu ZIF dla drugiego procesora. Mimo że komputer wyposażony był standardowo tylko w 16 MB RAM, bez problemu pracował pod kontrolą Windows NT, a dla bardziej pamięciożernych zastosowań pamięć można rozszerzyć do 256 MB RAM.

Zastosowania typu CAD/CAM lub DTP wspomaga w tym komputerze karta graficzna Matrox Millennium wyposażona w sprzętowy akcelerator grafiki 3-wymiarowej i 4 MB pamięci WRAM. Powala ona na wyświetlanie obrazów z maksymalną rozdzielczością 1600 x 1200 x 64 tys. kolorów przy maksymalnej częstotliwości odświeżania 100 Hz. Vectra XU ma też wbudowaną kartą dźwiękową zgodną z SoundBlaster, napęd CD-ROM o czterokrotnej prędkości oraz kartę interfejsu Ultra SCSI PCI i kontroler Enhanced IDE.

Dołączony do tego modelu sieciowy adapter 10/100 VG AnyLAN powala na przesyłanie danych z szybkością odpowiadającą mocy Pentium Pro z szyną PCI. Poza tym Vectra XU jest zgodna ze standardem DMI (Desktop Management Interface), co umożliwia przeprowadzenie zdalnej zmiany konfiguracji i ustawień systemu komputerowego.

W teście wydajności komputera Vectra XU pod kontrolą systemu operacyjnego Windows NT uruchomiono pięć aplikacji, które przy użyciu makropoleceń przetwarzały takie same dane, jak w przeprowadzonym wcześniej teście czterech komputerów z Pentium Pro i 32 MB RAM (CW nr 25 z br.). Mimo o połowę mniejszej pamięci RAM (zaledwie 16 MB), wyniki osiągnięte przez komputer Vectra XU niewiele odbiegają od otrzymanych przez testowane uprzednio komputery - szczególnie przy operowaniu arkuszem kalkulacyjnym, programem CAD i oprogramowaniem dla grafiki prezentacyjnej. Prawdopodobnie właśnie tym aplikacjom wystarczy do wydajnej pracy pamięć 16 MB.

Warto podkreślić, że do komputera jest dołączona obszerna, przemyślana i dokładna dokumentacja ("Poradnik Użytkownia" po polsku!) pokazująca, w jaki sposób z niego korzystać, jak dołączać urządzenia peryferyjne, instalować urządzenia wewnątrz obudowy, korzystać z Setupu i wiele innych praktycznych zaleceń i porad.zystać funkcje zawarte w GroupWise 5. Osoby korzystające z systemu SoftSolutions 3.1a otrzymają wraz z GroupWise 5 oddzielny zestaw aplikacji do konwersji danych na format SoftSolutions 4.1. Po przekonwertowaniu danych użytkownicy będą mogli je przemieścić do katalogów GroupWise 5 za pomocą wspomnianych narzędzi do przenoszenia danych.

Novell zapewnił użytkownikom systemu MHS możliwość połączenia go z GroupWise 5. Pozwoli to przedsiębiorstwom na stopniową zmianę systemu bez przerywania pracy użytkowników.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200