Zarządzanie sieciami Windows

Microsoft uzupełnił możliwości Systems Management Server'a 1.2 o pełną obsługę Windows 95.

Microsoft uzupełnił możliwości Systems Management Server'a 1.2 o pełną obsługę Windows 95.

W obecnych czasach najwięcej czasu i pieniędzy firmy poświęcają dokonując upgrade'ów oprogramowania oraz utrzymując i wspomagając jego pracę na wielu komputerach pracujących w firmowej sieci komputerowej. Potrzebę automatyzowania związanych z tym zadań doceniają szczególnie duże firmy, mające setki bądź tysiące komputerów rozlokowanych w różnych, niekiedy bardzo odległych miejscach. Odpowiadając na rosnące wymagania administratorów sieci opartych na systemie operacyjnym Windows NT, Microsoft zaprezentował 19 sierpnia br. w Redmond najnowszą wersję 1.2 pakietu Systems Management Serwera, służącego do zarządzania sieciami komputerowymi i pracującymi w nich aplikacjami.

Główną cechą wyróżniającą tę wersję od poprzednich jest możliwość pełnej obsługi systemu operacyjnego Windows 95. Nowa wersja ma także ulepszoną inwentaryzację zasobów systemowych i oprogramowania, dystrybucję oprogramowania oraz narzędzia do zdalnego diagnozowania i monitorowania sieci. Wiele z nowych rozwiązań jest odpowiedzią na życzenia użytkowników poprzednich wersji. SMS może obecnie automatycznie rozpoznawać 5 tys. nowych aplikacji - wystarczy, że administrator w zapytaniu wysyłanym w sieć poda nazwę aplikacji i nie będzie musiał wymieniać charakteryzujących jej plików, tak jak to miało miejsce dotąd.

Dystrybucja oprogramowania

Za pośrednictwem nowej wersji SMS-a administrator może dowolnie modyfikować profile użytkowników na stacjach roboczych z Windows 95. Cecha ta pozwala dodawać do menu Start określonego użytkownika nawet pojedyncze ikony programów. Dystrybucja i instalacja oprogramowania wykonywana jest automatycznie, bez konieczności pojedynczego instalowania programów na każdym z komputerów. Administrator po określeniu grupy komputerów, na których powinno być zainstalowane nowe oprogramowanie, wysyła odpowiednie pakiety na wybrane stacje, gdzie one same, bez interwencji użytkowników, instalują się. Podstawą dla procesu dystrybucji jest centralna baza inwentaryzacyjna, zawierająca informacje o wszystkich komputerach pracujących w sieci. Korzystając z bazy inwentaryzacyjnej, można szczegółowo określić stacje, na których ma być wykonana instalacja (np. na podstawie wymagań sprzętowych) i dystrybuować oprogramowanie wyłącznie do tych stacji, które spełniają postawione warunki.

Zdalna administracja

Jedną z nowych cech oferowanych przez SMS 1.2 jest zdalne zarządzanie komputerami z systemem operacyjnym Windows 95 i Windows NT 4.0. Dotąd ograniczona była jedynie do Windows NT i Windows 3.x. Oprócz tego, że administrator ma pełną kontrolę nad klawiaturą oraz tym co dzieje się na ekranie użytkownika. Może on także diagnozować, logować się oraz restartować komputer, z którym jest zdalnie połączony. Administrator, nie ruszając się sprzed swojej konsoli, może pokazać użytkownikowi to co dzieje się na jego monitorze oraz sposób, w jaki można np. zainstalować dodatkowe oprogramowanie lub też dołączyć nową drukarkę.

Protokół SNMP

Kolejną nowością wprowadzoną do Systems Management Serwera jest przesyłanie i odbieranie informacji SNMP (Simple Network Management Protocol). Protokół ten zapewnia kompatybilność SMS-a z platformami zarządzania innych producentów.

W tym celu Microsoft opracował kod SMS API konwertujący zapytania na język API poszczególnych producentów, takich jak Digital, Hewlett-Packard i IBM. Dzięki nowej wersji serwera SMS każde zdarzenie w środowisku Windows NT może być przekonwertowane i przesłane za pośrednictwem SNMP na jakąkolwiek inną konsolę zarządzającą (HP OpenView lub NetView na AIX-a firmy IBM). Administrator jest w ten sposób ostrzegany o określonych krytycznych zdarzeniach - przekroczeniu pewnych zdefiniowanych przez niego wartości lub awariach urządzeń. Może on określić, które zdarzenia lub typy zdarzeń mają być przesyłane jako zdarzenia SNMP. Komunikaty tego typu mogą być także odbierane przez serwer. Otrzymywać on może sygnały zarówno ze stacji SMS, innych stacji (m.in. HP OpenView) oraz urządzeń, takich jak routery i koncentratory. Systems Management Server może filtrować przychodzące sygnały ze względu na ich źródło, typ, częstotliwość występowania oraz czas, jaki upłynął od otrzymania ostatniej informacji przesłanej z tego samego źródła.

Ceny i dostępność

Serwer SMS 1.2 dostępny jest obecnie w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Zgodnie z informacjami otrzymanymi w warszawskim oddziale Microsoftu, zamówienia na Systems Management Serwer 1.2 można już składać także w Polsce. Wersja serwerowa dla pięciu użytkowników klienckich kosztuje 923 USD, za licencje dla kolejnych pięciu użytkowników trzeba zapłacić 275 USD. Upgrade z wersji 1.0 i 1.1 dostępny jest w cenie 169 USD za licencję serwera. Aktualizacja wersji klienckiej dokonywana jest bezpłatnie.

Dodatkowe informacje o nowym produkcie Microsoftu uzyskać można na serwerze firmy Microsoft -http://www.microsoft.com/smsmgmt/ .

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200