Prawdziwie przenośny notebook

IBM wprowadził na rynek nowe modele komputerów przenośnych ThinkPad 560

IBM wprowadził na rynek nowe modele komputerów przenośnych ThinkPad 560

W przypadku większości komputerów przenośnych termin notebook (notatnik) jest cokolwiek mylący. Są to systemy ważące najczęściej 3,5-4 kg i przypominają raczej pokaźnych rozmiarów encyklopedię lub duży skoroszyt, a nie coś, co można by kojarzyć z notatnikiem.

Zupełnie inaczej ma się sprawa z najnowszym modelem linii komputerów notatnikowych klasy "thin-and-wide" - IBM ThinkPad 560, który ma rzeczywiście rozmiary notatnika. Komputer ten może zainteresować użytkowników, którzy dużo podróżują i korzystają z usług takich aplikacji, jak edytory tekstu, arkusze kalkulacyjne, poczta elektroniczna, przeglądarki internetowe lub prezentacje graficzne.

Nie jest to jednak komputer, który przetwarza dane tak szybko, jak systemy przenośne wyposażane w najnowszej generacji procesory. Jeśli więc ktoś ceni sobie wyżej szybkość pracy niż lekkość i małe rozmiary, powinien się zaopatrzyć w standardowy, cięższy, ale za to szybciej pracujący system lub znacznie droższy model, może np. HiNote.

ThinkPad 560 ma rozmiary 30 x 21,3 x 3,75 cm i waży niewiele więcej niż 2 kg. Nawet po dołączeniu zewnętrznego napędu dyskietek, zasilacza i kabli notebook waży tylko ok. 2,7 kg.

Komputer jest wyposażony w wysokiej jakości wyświetlacz ciekłokrystaliczny TFT o rozdzielczości 800 x 600 pkt. Chociaż ma on przekątną 12,1", to użytkownik ma wrażenie jakby oglądał obrazy wyświetlane na monitorze 14". Notebook jest wyposażony w dobrej jakości głośnik, który odtwarza dźwięki wyraźnie i głośno. Komputer nadaje się do uruchamiania aplikacji multimedialnych (prezentacje audio/wideo).

ThinkPad ma interfejs na podczerwień, gniazdo na jedną (Type III) lub dwie (Type II) karty PC Card, porty dla podłączenia zewnętrznego monitora, myszy, audio oraz standardowo równoległy i szeregowy. IBM usprawnił urządzenie wskazujące TrackPoint wyposażając jego kulkę w specjalną, antypoślizgową powierzchnię, dzięki której palec użytkownika lepiej wyczuwa pracę urządzenia i nie ślizga się. W porównaniu do starszych modeli ThinkPad klawiaturę przebudowano i umieszczono głębiej, aby podczas wpisywania tekstu użytkownik mógł swobodnie oprzeć nadgarstki rąk na komputerze.

IBM wprowadził rozwiązania, które zniechęcą być może niektórych bardziej wymagających użytkowników do nabycia tego sprzętu. Dotyczy to np. zewnętrznego napędu dyskietek, który trzeba przenosić oddzielnie i dołączać do specjalnego gniazda umieszczonego z boku obudowy. Kolejny minus - akumulator litowy wbudowany w system nie pozwala na zbyt długą pracę. Według specyfikacji notebook może pracować bez doładowywania przez 3 godz. co potwierdził przeprowadzony test. Jest to jednak stanowczo zbyt krótko, jak na potrzeby zgłaszane przez użytkowników.

Jak wspomniano wcześniej, notebook nie ma wysokiej wydajności. Po uruchomieniu testu porównawczego okazało się, że ThinkPad 560 z procesorem 120 MHz potrzebuje na ukończenie testu o 50% czasu więcej niż standardowy komputer PC wyposażony w procesor Pentium 90 MHz. I chociaż jest rzeczą zupełnie naturalną, że notebooki pracują wolniej niż odpowiadające im komputery stacjonarne, to w tym przypadku różnica ta wydaje się zbyt duża. Wadę tę rekompensują jednak cechy notebooka, takie jak: stosunkowo niska cena, mała waga i niewielkie rozmiary.

IBM produkuje trzy modele tego komputera, budowane na bazie różnych procesorów i wyświetlaczy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200