Modemowa rewolucja Rockwella

Prawdopodobnie wkrótce pojawią się modemy umożliwiające wgrywanie stron WWW z prędkością 56 Kbps.

Prawdopodobnie wkrótce pojawią się modemy umożliwiające wgrywanie stron WWW z prędkością 56 Kbps.

Amerykańska firma Rockwell Semiconductor Systems przygotowuje zestaw układów dla modemów, dzięki któremu prędkość transmisji może wzrosnąć nawet do 56Kbps, przy wykorzystaniu typowych łączy komutowanych. Firma Rockwell, która specjalizuje się w dostarczaniu układów elektronicznych dla producentów modemów, zademonstruje nową technologię na targach Comdex w listopadzie br. Przedstawiciele firmy nie ujawnili daty wprowadzenia nowych układów na rynek. Wśród producentów, którzy już w przyszłym roku zamierzają wprowadzić do sprzedaży modemy wykorzystujące technologię Rockwell, znaleźli się: Boca Research, Hayes Microcomputer Products i Diamnond Multimedia Systems. Według przedstawicieli U.S. Robotics, największego na rynku amerykańskim producenta tego typu urządzeń, firma przygotowuje własne modemy oferujące prędkość transmisji większą od 33,6 Kbps.

Technologiczne nowinki

Nowe zestawy układów Rockwella mogą prawie dwukrotnie przyspieszyć wgrywanie stron WWW. Według przedstawicieli producenta, nowe rozwiązanie korzysta z tego, że firmy zapewniające dostęp do Internetu są podłączone do central telefonicznych za pomocą szybkich łączy cyfrowych. Jedyna analogowa część połączenia występuje na krótkim dystansie między domem użytkownika a centralą operatora telekomunikacyjnego. Aby skorzystać z nowego rozwiązania, zarówno firmy oferujące dostęp do Internetu, jak i użytkownicy powinni wyposażyć się w modemy 56 Kbps.

Zazwyczaj połączenie nawiązane za pomocą analogowego modemu jest w rzeczywistości przekazem informacji cyfrowej. Kiedy sygnał analogowy opuszcza modem użytkownika, przesyłany jest do centrali telefonicznej, gdzie następuje jego konwersja do postaci cyfrowej. Jeżeli usługodawca internetowy korzysta z połączenia cyfrowego z siecią telekomunikacyjną, sygnał generowany przez modem jest konwertowany tylko raz w punkcie, w którym analogowa linia użytkownika łączy się z centralą. Dokonywana konwersja z postaci cyfrowej na analogową jest znacznie korzystniejsza niż konwersja w przeciwnym kierunku, bowiem utrata jakości sygnału jest w tym przypadku minimalna. Przyspieszenie dotyczy jedynie danych przesyłanych - od usługodawcy - do użytkownika.

Modemy analogowe kontra ISDN

Obecnie najszybsze modemy pracują z prędkością 33,6 Kbps. Część specjalistów zwraca uwagę na fakt, iż taką prędkość transmisji można osiągnąć, korzystając tylko z bardzo dobrych linii telefonicznych. Większość linii umożliwia transmisję z prędkością zaledwie 28,8 Kbps. Przepustowość rzędu 56 Kbps można uzyskać raczej na oferujących szersze pasmo liniach cyfrowych, co wymaga jednak dodatkowych inwestycji. Z drugiej strony, uważa się, że nowe, szybkie modemy, oparte na zestawie układów Rockwella, mogą przejąć część rynku technologii Integrated Services Digital Network (ISDN). Mimo że linia ISDN oferuje szerokość pasma rzędu 128 Kbps, rozwiązania tego typu nie są popularne poza dużymi aglomeracjami miejskimi. Podstawową wadą ISDN jest skomplikowana instalacja i problemy z taryfikacją, a poza tym większość firm zapewniających dostęp do Internetu dostarcza pojedyncze kanały ISDN o przepustowości 64 Kbps.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200