Lokalizacja, szkolenia i polskie aplikacje

Po dwóch kwartałach 1996 r. liczba zainstalowanych w Polsce komputerów AS/400 wzrosła do 700.

Po dwóch kwartałach 1996 r. liczba zainstalowanych w Polsce komputerów AS/400 wzrosła do 700.

"W pierwszej połowie br. wartość sprzedaży komputerów AS/400 w Polsce wzrosła o ok. 55%" - twierdzi Paweł Sypiański, specjalista ds. sprzedaży AS/400 w polskim przedstawicielstwie IBM. Jego zdaniem, obecnie w Polsce istnieje 700 instalacji opartych na systemach AS/400, z tego ok. 500 zakupiono za pośrednictwem polskiego oddziału firmy. Pozostałą część sprzętu sprowadzono do Polski przez międzynarodowe koncerny otwierające w Polsce przedstawicielstwa.

As po polsku

Jednym z elementów tegorocznej strategii dla AS/400 jest lokalizacja oprogramowania klienckiego. Wprowadzony na rynek w czerwcu br. pakiet Client Access dla AS/400, oferujący do tej pory obsługę klientów pracujących pod kontrolą systemów DOS, OS/2 Warp Windows, od października br. uzupełniony będzie o spolonizowaną wersję dla Windows 95. "Jest to szczególnie ważne dla polskiego rynku, ponieważ ok. 90% klientów AS/400 korzysta z platform DOS/Windows" - twierdzi Paweł Sypiański. Oprogramowanie klienckie dla Windows NT pojawi się na rynku dopiero w pierwszym półroczu 1997 r., a jego zlokalizowanej wersji można oczekiwać kilka miesięcy później. Cena pełnego pakietu obsługującego klientów dla DOS, OS/2 i Windows wynosi obecnie ok. 340 USD, za 1 stanowisko.

Na wrześniowych targach Softarg w Katowicach, IBM po raz pierwszy w Polsce zaprezentuje wersję oprogramowania Lotus Notes, pracującego na platformie AS/400 dzięki wykorzystaniu karty procesora Integrated PC Server.

Trax w San Francisco

Ważnym elementem międzynarodowego krajobrazu AS/400 jest udział zielonogórskiej firmy Trax s.c. w nowym projekcie IBM nazwanym San Francisco. Trax znalazł się wśród 11 przedsiębiorstw z całego świata pracujących nad wieloplatformową wersją Frameworks.

Frameworks jest nową koncepcją tworzenia aplikacji z gotowych w 40-60% podzespołów, zawierających standardowe obiektowe komponenty. Dzięki zastosowaniu tego typu składników przeznaczonych dla realizacji konkretnych zadań, takich jak obsługa finansów, produkcji czy logistyki, integracja gotowych aplikacji bedzie znacznie uproszczona. Według Zygmunta Mazurkiewicza, prezesa firmy Trax, firma zajmuje się tworzeniem własnych komponentów aplikacji przeznaczonych na polski rynek i na potrzeby IBM.

Szkolenia

Rosnąca liczba komputerów tej klasy wymaga także odpowiedniej liczby specjalistów odpowiedzialnych za utrzymanie i obsługę systemów. Dotychczas w szkoleniu fachowców specjalizowały się trzy firmy w Polsce, w tym sam IBM Polska. Obecnie IBM rozpoczął w Polsce realizację pilotażowego programu szkolenia specjalistów w zakresie oprogramowania, odpowiedzialnych za obsługę systemów AS/400. Do programu przystąpiło 6 niezależnych firm serwisowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200