AutoCAD bliżej Internetu

Nowy format dla rysunków technicznych przesyłanych w sieci.

Nowy format dla rysunków technicznych przesyłanych w sieci.

Autodesk zaprezentował niedawno nowy format .DWF (Drawing Web Format) dla 2-wymiarowych wektorowych rysunków technicznych, które mają być przekazywane lub przeglądane przy wykorzystaniu Internetu. Jest on oparty na opracowanej przez Autodesk technologii WHIP! i promowany jako nowy standard do wymiany wektorowych plików graficznych. Firma oferuje bezpłatnie pakiet narzędzi do obsługi komunikacji przez Internet z poziomu AutoCAD R13 oraz moduł dla przeglądarek internetowych WHIP! Plug-In - wykorzystujące format .DWF. Są one dostępne na serwerze WWW Autodeska pod adresem www.autodesk.com.

Oprogramowanie ma wbudowane mechanizmy kompresji zbiorów, umożliwiające redukcję czasu transmisji dużych plików. Technologia WHIP! oferuje funkcje pozwalające na dynamiczne przesuwanie lub powiększanie rysunków wektorowych bez konieczności ponownego dostępu do serwera i ładowania nowych danych bez utraty dokładności wyświetlanych detali. Format .DWF zapewnia też ochronę rysunków przed edycją i wykorzystaniem bez zezwolenia autora, umożliwiając mu jednocześnie wprowadzenie do pliku DWF rysunku w formacie DWG, który może być wczytany przez AutoCAD i poddany edycji.

Jak twierdzi Autodesk, nowy format rysunków i technologia WHIP! zostały wysoko ocenione przez przedstawicieli firm Microsoft i Netscape. Jim Barksdale, CEO Netscape Communications Corp. powiedział - "Spodziewamy się, że format plików .DWF szybko stanie się internetowym standardem wśród społeczności projektantów i inżynierów". Jakie może być praktyczne wykorzystanie nowej technologii? Według Iana Baxtera, dyrektora marketingu Autodesk - "Przykładowo projektanci będą mogli po prostu załadować rysunki standardowych części z katalogów ich dostawców i wprowadzić je bezpośrednio do własnego projektu oszczędzając czas, pieniądze i zapewniając jednocześnie wysoką dokładność rysunku".

Nowy format generatorem zastosowań?

Każdy, kto korzysta z Internetu, wie, jakie pojawiają się problemy, gdy trzeba odczytać przesłany plik, który jest w formacie generowanym przez niedostępną na komputerze użytkownika aplikację. W przypadku plików graficznych lub programów dodatkowym problemem jest długi czas transmisji. Opracowany przez Autodesk format .DWF ma zaradzić tym problemom, przynajmniej w przypadku plików zawierających 2-wymiarowe rysunki techniczne - o ile oczywiście zostanie zaakceptowany jako standard. Powstaje tu pytanie kto i w jakim celu będzie przesyłać tego typu pliki przez Internet? Propozycja standardowego formatu może być jednak generatorem zastosowań, które dotychczas były trudne do zrealizowania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200