Wspólna droga NT i Unixa

Hewlett-Packard zamierza uprościć integrację systemów operacyjnych Unix i Windows NT.

Hewlett-Packard zamierza uprościć integrację systemów operacyjnych Unix i Windows NT.

W związku ze wzrastającą popularnością systemu operacyjnego Windows NT Microsoftu w rozwiązaniach dla przedsiębiorstw, Hewlett-Packard stworzył szczegółowy plan powiązania platformy NT z firmowymi rozwiązaniami dla serwerów unixowych. Podczas HP World, dorocznej konferencji firmy, Hewlett-Packard zapowiedział unifikację protokołów sieciowych, systemów przesyłania komunikatów, środowisk do tworzenia aplikacji oraz projektowania zintegrowanych systemów do zarządzania oprogramowaniem dla obu platform.

Najlepsze współdziałanie

Nowa strategia firmy nazwana "IT Colaboration" jest skierowana przede wszystkim do użytkowników, którzy zamierzają przenieść część korporacyjnych aplikacji na platformę Windows NT. W ciągu ostatnich kilku miesięcy Hewlett-Packard ujawnił część swoich długoterminowych planów dotyczących rozwoju 64-bitowego systemu operacyjnego i 64-bitowych procesorów, prowadzących do ściślejszego powiązania sprzętu i oprogramowania pracującego pod kontrolą Unixa oraz Windows NT.

W ramach programu Hewlett-Packard zapowiedział, że oprogramowanie do zarządzania siecią HP OpenView będzie wzbogacone o obsługę Windows NT. Umożliwi to użytkownikom zarządzanie systemami unixowymi z platformy Windows NT i odwrotnie. Z Windows NT zostanie także zintegrowane środowisko komunikacyjne HP OpenMail. Koncern wprowadzi również narzędzie do opracowywania aplikacji rozproszonych z dostępem HP Object Request Broker Plus 2.0, do integracji obiektów w środowiskach Unix i Windows. HP zaprezentował także serwer autoryzacyjny nazwany Praesidium, który obsługuje Windows NT i Unixa oraz umożliwia pojedyncze logowanie się do obu systemów. Rozwiązania te mają na celu ułatwienie administratorom systemów pracę w środowiskach heterogenicznych. Hewlett-Packard będzie rozwijać wraz z firmą Insignia Solutions serwer aplikacji NTrigue dla Windows NT, który ma umożliwiać wyświetlanie aplikacji Windows 3.x, 95 i NT na terminalach unixowych, X terminalach i komputerach PC. NTrigue ma być dopełnieniem oferowanej przez HP systemu HP 500 Windows Application Server. "Chcemy zapewnić użytkownikom rozwiązania, które umożliwią najlepsze współdziałanie obu systemów operacyjnych. Za dwa lata wraz z premierą procesora Intel Merced nastąpi ostateczna integracja środowisk Windows NT i Unix" - powiedział Paweł Polok z Hewlett-Packard Polska.

Ciśnienie na rynku rośnie

Coraz większym zagrożeniem dla Hewlett-Packarda, największego dostawcy systemów unixowych na świecie, jest rosnąca popularność serwerów wieloprocesorowych z Pentium Pro, pracujących pod kontrolą Windows NT. Zdaniem obserwatorów rynku, potwierdzeniem tego jest coraz śmielsze wkraczanie serwerów SMP HP opartych na układach Intela na terytorium zarezerwowane dotychczas dla najmniej zaawansowanych unixowych serwerów rodziny HP 9000.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200